Deset důvodů, proč jít do chebské knihovny. Nejen pro čtenáře

Jestli jste dlouho nebyli v knihovně, měli byste to napravit. Zlepší vám život, a to jen za 120 korun ročně. Projděte si proč.

1) Mají knížky

Jste na klasiku, sci-fi nebo třeba historii? V knihovně najdete vše. A to i knížky, které teprve nedávno začala prodávat knihkupectví. Například poslední dílo slavné sci-fi ságy Vzpomínka na Zemi v Česku vyšla teprve vloni v září, autor tohoto textu si ji již na konci roku 2018 přes internet v knihovně zarezervoval (za 5 korun) a nyní už ji má přečtenou.

2) Mají knížky pro 21. století

Knihy mají vedle tradiční papírové formy i ve formách pro 21. století. Půjčovat si tak můžete audioknihy i e-knihy pro čtečky.

3) Mají hry

Půjčit si můžete i společenské hry. Na měsíc a bez jakýchkoli příplatků. Hry mají v knihovně pro celou rodinu. Vezměte sebou děti a vyberte si zábavu na příští měsíc. Ochotní pracovníci vám hry na požádání ukážou. Než utratíte třeba 800 korun za hru, můžete si ji nejprve vyzkoušet.

4) Mají komiksy pro děti

Dětské oddělení má knížky pro nejmenší i odrostlé děti. Ty v knihovně mohou trávit i svůj volný čas například v mezičase mezi školou a kroužky. Kromě klasických míst u stolu na ně mezi regály s knížkami čekají sedací pytle. Knihovna jde i v dětském oddělení s dobou. Najdete tu tak vedle klasiky i třeba komiksy s velkými písmeny. Ideální pro prvňáky, kteří se učí číst. Zkuste třeba Hildu od Lukea Pearsona.

5) Mají noviny a časopisy

Nad dětskou knihovnou je studovna. V ní si můžete v klidu pročíst noviny (každý den aktuální i starší) a časopisy. A to i když nemáte do knihovny průkaz. Když ho máte, můžete si zdarma časopisy na 14 dnů domů půjčit. I zde jde knihovna s dobou. Vedle všech ustálených deníků (včetně Chebského nebo i Sportu) zde najdete třeba i Deník N, který začal vycházet teprve nedávno. Časopisů zde také najdete širokou škálu – od Respektu, Forbesu nebo kulturního A2 přes Epochu, Květy až třeba po časopisy Pes přítel člověka nebo Korálki.

6) Internet v ceně

V knihovně pro dospělé a ve studovně mají počítače připojené k internetu. Když máte průkaz můžete „surfovat“ zdarma, když ne, vyjde vás to na 10 korun za každých 15 minut. V odděleních pro dospělé se můžete připojit i k Wi-Fi.

7) To vše za 120 korun

Roční členství v knihovně pro dospělého je 120 korun. Za to dnes novou knihu nekoupíte. Například cena v úvodu zmíněné Vzpomínky na Zemi se pohybuje kolem 400 korun. Děti do 15 let platí 60 korun za rok. Studenti a nezaměstnaní 100 korun. Knihovna myslí i na rodiny. Pod prvním registrovaným členem se tak další mohou zaregistrovat zdarma.

Tip: S přístavbou knihovny se počítá, i kdyby nebyly dotace

8) Jsou akční

Přednášky, kino, akce pro děti. Až budete hledat, co dělat ve volném čase, koukněte se na web knihovny. Například v tomto týdnu můžete jít do knihovny v pondělí na hořkou komedii Pěkně blbě, v úterý můžete vyrazit na debatu se šéfredaktorem deníku Forum 24 Pavlem Šafrem, ve středu se můžete seznámit s Izraelem na přednášce teoložky Kristy Gerloffové, která ve Svaté zemi už 24 let žije. Ve čtvrtek knihovnice čtou nevidomým a slabozrakým v TyfloCentru. V pátek pak dětské oddělení pořádá zábavné dopoledne pro nejmenší děti.

9) Jsou správní

Nedávno šel Chebem pochod za Jana Palacha. Kdo se zúčastnil, musel mít dobrý pocit ze společenství lidí, kterých se sešlo nečekaně mnoho i z přichystaného programu. Akci spolupořádala knihovna. Už nyní začíná připomínat a slavit také 30 let od sametové revoluce. Jestli máte staré klíče a nevíte, co s nimi, ozdobte s nimi knihovnu. Třeba 17. listopadu, tak jako v roce 1989, zacinkají. Za nás podobné akce ukazují, že v knihovně pracují lidé, kteří vyznávají správné hodnoty.

10) Umí pobavit

Každému se stane, že zapomene. V takovém případě se platí pokuta ve výši 15 korun, když knihu přinesete před upomínkou. V knihovně to umí vzít s nadhledem. Mají pro hříšníky barevné pátky. Každý první pátek v měsíci je spojen s nějakou barvou. Kdo přijde v oblečení této barvy, sankce neplatí. Další na řadě je červený pátek 1. března.