Divadlo dál povede bývalý starosta Svoboda. Sní o novém „Déčku“
Západočeské divadlo v Chebu povede i dál Jan Svoboda. Bývalý starosta a současný zastupitel za ODS je ve funkci už od roku 2011. Nyní uspěl ve výběrovém řízení, které uspořádala radnice, a ve kterém měl jedinou protikanidátku.
„Radní potvrdili ve funkci ředitele chebského divadla Jana Svobodu. Druhá kandidátka byla Alena Výborná, která nebyla vybrána. Tímto rozhodnutím Rady města končí výběr kandidáta, tzn. je potvrzen stávající ředitel,“ řekla Chebskému infu Simona Liptáková, mluvčí radnice.
Jaká je vize pro divadlo podle Svobody pro nejbližší roky? „Divadlo potřebuje vždy obnovu, a to jak budov, tak vnitřního vybavení. Postupně chceme doplňovat osvětlení, opravit topný systém. Významným cílem je rekonstrukce kavárny Thálie. Snem a doufám, že nejen snem, je dostavba nového studia “D” k stávající budově divadla,“ odpovídá.
„Když se podívám na minulé dva roky, tak bych chtěl zachovat rozsah spolupráce s Karlovými Vary,“ dodal. Pochvaluje si také, jak funguje Kulturní centrum Svoboda, které divadlo provozuje. Doufá také, že se podaří udržet podporu od města pro Kino Art, které pod divadlo přešlo od prosince loňského roku.
Tip: Zlý kraj, kino Art a dotace pro festival. Projděte si, co řešili zastupitelé
Svoboda byl do funkce dosazen bez výběrového řízení v roce 2011. Tehdy se spekulovalo o tom, že post ředitele byl pro něj účelově připraven proto, aby přepustil funkci ve vedení města Tomáši Lindovi (ODS).
Černík a Janošťák
V minulých týdnech proběhlo také výběrové řízení na nového jednatele společnosti Terea. V něm z osmi kandidátů uspěl Martin Černík, který byl v minulém volebním období krátce zastupitelem za ČSSD a nyní v Chebu vede nově vzniklou buňku ČSSD.
Město také vybralo nového šéfa městské policie, protože vedení nebylo spokojeno se současným ředitelem Martinem Hanákem. Nahradí ho Pavel Janošťák, současný velitel hlídkové služby. Hanák se po kritice od starosty do výběrového řízení nepřihlásil. Přihlásili se dva lidé, jeden nesplnil podmínky, takže Janošťák byl jediným kandidátem a u výběrové komise uspěl.
Oba už potvrdili zastupitelé a Černíka i valná hromada Terey. Funkcí se ujmou od začátku června.
Současné vedení města obecně chce, aby šéfové městských příspěvkových organizací a městské policie pravidelně procházeli výběrovým řízením. „Je to užitečná zpětná vazba pro zřizovatele i pro samotné manažery. Musí se ohlédnout, sepsat koncepci,“ vysvětlil už dříve starosta Antonín Jalovec.
„Tento trend chceme zavést i u školských zařízení, kde se v minulosti prodlužoval ředitelům mandát o dalších šest let automaticky. Budeme tedy dělat rekonkurzy u míst, kterým končí funkční doba,“ dodal starosta.
ANO: je to čistka
Nejsilnější opoziční strana ANO, která momentálně kritizuje prakticky vše, co vedení města dělá, je i v tomto případě proti. I když podle zastupitelky Gabriely Dostálové nezpochybňuje pravomoc městské rady vypsat výběrové řízení na jakoukoli pozici, kde to do její kompetence spadá. Podle ní je ale zbytečné vypisovat výběrová řízení tam, kde je s vedením městské firmy či školy město spokojené.
„Proto kroky současné vládnoucí garnitury ohledně vypisování výběrových řízení na všechny možné pozice vnímáme jako prostou snahu o čistku od jim nepohodlných osob. Případně si svým kladným rozhodnutím (v případě potvrzení staronového vedení organizace) chtějí takto získat loajalitu daných osob. Nejzásadněji pak vnímáme tuto snahu vedení, jako snahu o dosazení spřízněných lidi, což se potvrdilo při výběru jednatele Terea Cheb,“ říká Dostálová.
- Co konkrétně hnutí ANO vadí? Tři uchazeči byli lepší než Černík, říká Vrba k výběru jednatele Terey
- O průběhu výběrového řízení psaly také Zprávy z Chebu: Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?
Že by šlo o dosazování spřízněných lidí současné vedení města odmítá a trvá na tom, že vše naopak dělá transparentně a s nejlepšími úmysly pro město.
U výběru šéfa divadla pak vedení města zase bylo kritizováno za to, že ve výběrové komisi neseděl nikdo z odborné veřejnosti. Svobodu vybrali členové rady, tajemník města a po jednom zástupci z opozičních stran ANO, KSČM a ODS.
„Problém ale je, že v Chebu příliš mnoho zkušených divadelníků není. Navíc jsme se obávali, že když vybereme někoho z divadelníků, tak mu třeba zase zamezíme, aby se účastnil řízení on sám,“ vysvětlil pro server Plzeň.cz starosta Jalovec.
Samotné divadlo v roce 2018 hospodařilo s mírnou ztrátou ve výši 33,5 tisíce korun. Celkově ale hospodaření organizace poslalo do plusu Kulturní centrum Svoboda, které loni hospodařilo se ziskem 791 tisíc korun. Příjmy celé organizace v roce 2018 dosáhly podle výroční zprávy divadla dosud největší výše, a to 10,8 milionu korun. „Činily zhruba třetinu toho, co nám poskytuje na provoz náš zřizovatel, město Cheb,“ uvádí zpráva.
Komentář