Kraj láká nové učitele na 200 tisíc. Cheb dává polovinu

Karlovarský kraj nově láká na své školy učitele na náborový příspěvek ve výši 200 tisíc korun. V Chebu se to týká tří škol – konkrétně gymnázia, integrované a zdravotnické školy.

„Je to další opatření, kterým chceme přispět ke zlepšení situace ve školách, kde chybějí kvalifikovaní učitelé. Podle našeho průzkumu je třeba v krajských školách obsadit do začátku nového školního roku 36 míst učitelů,“ řekl hejtman Petr Kubis (ANO).

Na výplatu náborových příspěvků byly z rozpočtu kraje vyčleněny prozatím čtyři miliony korun.

Náborový příspěvek ve výši 200 tisíc korun bude moci získat učitel s příslušnou odbornou kvalifikaci. Výjimku mají učitelé odborných předmětů a praxe bez „pedagogické způsobilosti“, kteří se zavážou doplnit si vzdělání příslušným studiem.

Náborový příspěvek získá učitel, který v předcházejících dvou letech nepracoval jako pedagogický pracovník v regionálním školství v Karlovarském kraji. Musí také v novém působišti být zaměstnán nejméně na 0,75 pracovního úvazku a setrvat v pracovním poměru pět let. Když to nedodrží, musí vrátit odpovídající část příspěvku.

Zvýšit dostupnost učitelů v Karlovarském kraji by mohl i nový program celoživotního vzdělávání v Chebu. Od příštího školního roku s ním začne pedagogická fakulta Západočeské univerzity. Nový program umožní doplnění kvalifikace učitelům prvního stupně. V akademickém roce 2020/21 by v něm mělo studovat zhruba 30 lidí.


Podporujeme chebské podnikatele


Nedostatek učitelů na zdejších základních školách řeší náborovým příspěvkem od loňského roku také město Cheb. To nabízí 100 tisíc korun učitelům. Na příspěvek dosáhnou, když v posledních pěti letech nebyli zaměstnáni na škole zřizované městem Cheb. Zároveň je i u „chebského“ příspěvku třeba odpracovat pět let, jinak se příspěvek částečně (za dobu, která do pěti let zbývá) vrací.

Město zatím vyplatilo šest těchto příspěvků. Ve všech případech šlo o nové učitele pro 5. základní školu.

Město vedle motivačního příspěvku nové pedagogy láká také na možnost přednostně získat městský byt, za který navíc platí pouze základní sazbu nájemného. Stejnou možnost město nabízí i lékařům a zdravotním sestrám, kterých je také výrazný nedostatek.

Novým lékařům město dále nabízí zajištění zkolaudované ordinace v městském objektu v Dragounské ulici první rok zdarma a následně za snížené nájemné. Vedle toho mohou noví lékaři od města získat příspěvek na vybavení ordinace až do výše 250 tisíc korun. Podmínkou pro získání podpory je závazek, že nová lékařská praxe bude v Chebu fungovat alespoň pět let.

Městu se takto podařilo zajistit nového praktického lékaře. Z Tachova se do Dragounské už brzo přesune Radek Měšťan, který od března začal přebírat pacienty po Vladimíru Rajzlovi a zatím jim alespoň na dálku posílal e-recepty a e-neschopenky. Po předchozí domluvě bylo také možné domluvit osobní prohlídku v tachovské ordinaci.

Čtěte také:

Zdroj úvodní fotky: web chebského gymnázia


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.