Kraj snížil cenu testů pro pendlery. Odběry budou i v Chebu

Testy pro takzvané samoplátce, které od dnešního dne zavedla Karlovarská krajská nemocnice, budou nakonec stát 2000 korun. Rozhodlo o tom vedení Karlovarského kraje. Nemocnice původně cenu stanovila na 3000 korun. Do konce týdne by tyto testy měly začít fungovat i v Chebu.

O dobrovolné testy je zájem především mezi pendlery, kteří včera například na Facebooku stanovenou cenu často kritizovali.

„Nechali jsme Karlovarskou krajskou nemocnici stanovit cenu testů pro samoplátce, která bude zahrnovat všechny položky. Tato cena skutečně odpovídá 3 tisícům korun. Na druhou stranu ale chceme, aby byla cena přijatelná, nižší, protože někteří budou muset testy absolvovat třeba opakovaně. Proto jsme požádali vedení nemocnice, ať sníží poplatek na 2 tisíce korun,“ uvedl hejtman Petr Kubis.

Původní cena odběrů zahrnovala podle hejtmana veškeré skutečné náklady na testování, tedy personální zabezpečení, laboratoř nebo třeba ochranné pomůcky.

Snížení ceny testů pro samoplátce se týká všech, kteří se od dnešního dne přihlásili k odběru prostřednictvím objednávkového systému. Zájemci o test se v nemocnici musí předem objednat na telefonním čísle 602 956 681, a to od pondělí do soboty mezi osmou a desátou hodinou. Testování bude probíhat od pondělí do soboty v době od 12 do 14 hodin a v neděli v od 8 do 12 hodin. Výsledek testu má být za dva dny po odběru.


Podporujeme chebské podnikatele


Zároveň Kubis oznámil, že by v kraji mělo do konce týdne přibýt druhé odběrové místo. „Po odzkoušení systému pak do konce týdne zahájíme odběry pro samoplátce i v Chebu, v areálu nemocnice,“ uvedl hejtman. Po tom už včera volal chebský starosta Antonín Jalovec i chebský krizový štáb.

Kubis také dodal, že kraj plánuje Karlovarskou krajskou nemocnici finančně podpořit, aby tak sanoval propad výkonů a úhrad, který nastal během koronavirové krize.

Testy pro samoplátce jsou jinde v nemocnicích dražší, než tomu nově je v Karlovasrkém kraji: například v Českém Krumlově to dělá 2500 korun, v Domažlicích a Klatovech 2800 korun, v Ústí nad Labem 2850 korun nebo v Praze, Přerově a Novém Jičíně 2900 korun.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.