Kraj spustí testy pro pendlery ve Varech. Proč ne v Chebu, ptá se Jalovec

Karlovarský kraj připravuje možnost testování na nákazu koronavirem pro samoplátce, což by mohlo usnadnit situaci zdejším pendlerům. Odběrové místo pro ně má být od úterka v Karlových Varech, proti tomu se ohradil chebský starosta Antonín Jalovec. Podle něj dává větší smysl zřídit testovací místo přímo na hranicích nebo v chebské nemocnici.

„Budeme garantovat od úterý 28. dubna v Karlových Varech kromě už probíhajících odběrů indikovaných praktickým lékařem a hygienikem místa pro samoplátce v odběrovém stanu v areálu Nemocnice Karlovy Vary,“ uvedla Dagmar Märzová, primářka urgentního příjmu z karlovarské nemocnice, která má na starosti odběrová místa v kraji.

„Zavedeme objednávkový systém pro zájemce, kteří se po objednání budou moci dostavit k provedení odběru. Přesný postup zveřejníme na stránkách kraje i nemocnice,“ dodala Märzová.

„Oceňuji snahu kraje řešit současnou situaci. Nějak ale nerozumím logice zřídit odběrové místo na testy pro pendlery v nemocnici v Karlových Varech,“ reagoval na Facebooku chebský starosta.

„Pošleme krajskému krizovému štábu žádost, aby takové místo bylo buď přímo na hraničních přechodech, jako to udělali v Jihočeském kraji, nebo v Chebu, přes který většina pendlerů stejně jezdí,“ dodal Jalovec.


Podporujeme chebské podnikatele


„Pan starosta velmi dobře ví, jaká je aktuální personální situace v chebské nemocnici, takže předpokládám, že jeho post na Facebooku je pouze nahlas vyslovenou úvahou,“ reaguje Vladislav Podracký, mluvčí nemocnice.

Nemocnice v Chebu v tuto chvíli podle něj zvládá na hranici svých možností zajištění nezbytného zdravotnického provozu a provádí testování jen u lidí, kterým test doporučil praktický lékař a u ohrožených lidí ze sociálních zařízení. „Tedy testování prioritních a nejohroženějších skupin. A těmi pendleři, z medicínského hlediska, skutečně nejsou,“ říká Podracký.

I tak je možné, že testování pro pendlery v Chebu bude, i když později. „Po odzkoušení systému chce kraj ve spolupráci s Karlovarskou krajskou nemocnicí zahájit také testování pro samoplátce v Chebu a v Sokolově,“ říká Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje.

Objednat se na provedení testu v karlovarské nemocnici lidé mohou na telefonním čísle 602 956 681, a to od pondělí do soboty mezi osmou a desátou hodinou. Testování bude probíhat od pondělí do soboty v době od 12 do 14 hodin a v neděli v od 8 do 12 hodin. Cena testu je 3000 korun. Výsledek testu má být za dva dny po odběru.

Krajský policejní ředitel Petr Macháček pak informoval o změnách na hraničních přechodech. Pomezí a Vojtanov jsou nově k dispozici 24 hodin a 7 dní v týdnu. Podle krajské tiskové zprávy by se tak měly přestat na hranicích tvořit kolony. Změna se netýká hraničního přechodu Boží Dar, ten zůstal v provozu od 5 do 23 hodin denně.

Na hranicích od dnešní půlnoci platí nová pravidla. Pendleři nemusí nově vycestovat na 14 dnů a pokud mají negativní test na koronavirus, mohou nově cestovat za prací každý den. Test si ale musí zajistit sami a v karlovarském kraji dosud nebylo místo pro takzvané samoplátce, kde by šlo dobrovolné testování provést.

Čtěte více: Pendleři už nemusí vycestovat na 14 dnů. Projděte si otázky a odpovědi

Krajský krizový štáb v neděli řešil také situaci v nemocnici v Mariánských Lázních. Je tam 43 nakažených koronavirem, z toho 34 nakažených je mezi pacienty a devět nakažených jsou zaměstnanci. Problém se týká lůžkového zařízení následné péče. V Mariánských Lázních je celkově 51 nakažených, mimo nemocnici tak město problém nemá.

Kraj v souvislosti se situací v nemocnici požádal Ústřední krizový štáb ČR o pomoc, konkrétně o vyslání vojáků, kteří by pomohli s péčí o nakažené lidi. Vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček chce záležitost dnes projednat ve vládě, ve středu by se jí měl zabývat na plenárním jednání i krizový štáb, uvedl web idnes.cz.

Kraj také v sobotu oznámil, že první případy nákazy koronaviru jsou i v chebských domovech pro seniory. Na Skalce i Spáleništi měli po jednom pozitivní případu mezi klienty domovů. Nákaza se prokázala také v léčebně dlouhodobě nemocných Amica, u ní ale kraj neuvedl konkrétní počty.

Zdroj úvodního obrázku: Karlovarská krajská nemocnice, jde o odběrový stan ve varské nemocnici

Text byl 27. 4. v 11:54 aktualizován.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.