Musíme zastavit šíření nemoci do regionu, vysvětlil Prymula zásah v chebské nemocnici

Nejživější problém s koronavirem v Česku je momentálně v chebské nemocnici. Na ranní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví to řekl Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví.

„Máme signály, že se onemocnění začíná šířit do komunity, takže jde o klasický zásah na úrovni konkrétní instituce. Musíme tam lokálně řešit problém, aby nedošlo k plošnému nárůstu onemocnění v celém regionu,“ řekl Prymula.

Podle něj jde o první případ v Česku, kdy budou otestováni všichni zaměstnanci nemocnice včetně rodinných příslušníků. Dosud se plošně testovalo jen na vybraných odděleních některých nemocnic nebo na klinikách. Testovat se začne od dneška a v plánu je zhruba 500 testů.

Podle ministerských dat bylo v chebské nemocnici dosud 87 potvrzených případů, z toho 38 zaměstnanců a 49 pacientů. Šlo zejména o pacienty s chronickým onemocněním ve věku 67 až 90 let.

Zástupci nemocnice už včera oznámili, že mají 12 nových případů nákazy nemocí covid-19 a omezují proto provoz na některých odděleních. Aktuálně podle mluvčího nemocnice Vladislava Podrackého v nemocnici leží devět pacientů s touto nemocí, čtyři z toho jsou na oddělení ARO.


Podporujeme chebské podnikatele


Ve městě samotném zatím k žádnému výraznému růstu nemoci nedocházelo. Starosta Antonín Jalovec na konci minulého týdne oznámil, že v pátek v Chebu bylo za celou dobu 74 nakažených a že za poslední týden přibylo jen šest nových pozitivně testovaných lidí. Čtyřicet procent případů přitom připadá právě na chebskou nemocnici.

Jalovec také ve svém videu připomněl, že podíl takzvaných pendlerů, tedy lidí, kteří jezdí za prací do Německa, je konkrétně v Chebu na osmi procentech ze všech zatím nakažených.

Podle Prymuly je ale zdejší situaci i dál třeba pozorně sledovat právě proto, že přilehlé německé okresy patří k těm více zasaženým.

Obrazovka z prezentace Romana Prymuly, která ukazuje, jak jsou nemocí covid-19 zasaženy oblasti v okolí Chebu.

Zdroje obrázků a dat v nich: Printscreeny vysílání České televize, která přenášela tiskovou konferenci.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.