Plevný má úsporný balík za 30 milionů. Některé investice se přesunou na příští rok

Vedení města už ví, kde bude letos šetřit.

„Vybrali jsme akce za asi 30 milionů korun, které nejčastěji přesuneme z letošního na příští rok,“ řekl dnes novinářům při online tiskové konferenci místostarosta Miroslav Plevný.

Konkrétně půjde třeba o odložení startu budování cyklostezky mezi ulicemi Havlíčkova a Boženy Němcové, tedy zhruba od Kulturního centra Svoboda na sídliště Zlatý vrch. Výstavba této trasy měla začít ve druhé půlce letošního roku, nově radnice počítá s tím, že letos proběhne jen výběrové řízení a stavět se začne až v příštím roce. Podobně to bude i s rekonstrukcí Havlíčkovy ulice.

První odložená investiční akce má rozpočet zhruba devět milionů korun, druhá sedm milionů. „Obě byly plánované s koncem výstavby v roce 2021,“ říká Plevný. Tento termín by měl platit i dál, jen se dokončení zřejmě o několik měsíců v roce 2021 posune.


Podporujeme chebské podnikatele


Město také například nebude letos dělat projektovou dokumentaci k parkovacímu domu, který by mohl vzniknout u obchodu Norma nedaleko od centra města. Podle Plevného se tento záměr nepozdává památkářům. Radnice tak odkládá zpracování projektu, což letos ušetří milion korun.

Přesné dopady současné koronavirové krize radnice zatím nezná a znát nemůže. Podle Plevného ale byl městský rozpočet pro letošní rok – ještě před tím, než krize propukla – naplánován „opatrně“, s rezervou. Rozpočet Plevný připravil tak, že očekává nižší příjem z daní od státu, než byla predikce Svazu měst a obcí.

Například v prvním čtvrtletí letošního roku tak město z takzvaného rozpočtového určení daní získalo o 13 milionů korun více, než s čím městský rozpočet počítal. Minimálně v dalším čtvrtletí by sice měl přijít propad, ale rozpočet má zatím rezervy.

„Nemusíme tedy drastickým způsobem omezovat výdaje,“ hodnotí situaci Plevný.

A platí to i přesto, že zastupitelé a radní schválili v posledních dvou týdnech balíček pomoci pro občany a podnikatele v celkové výši zhruba 26 milionů korun. Letos se tak nebudou platit poplatky za odpady, neporostou nájmy v městských bytech i nebytových prostorech nebo podnikatelé dostanou slevy z nájmů městských prostor.

Tip: Pomoc v krizi: Cheb je štědrý, ukazuje srovnání měst v kraji

Pokračovat bude první ročník participativního rozpočtu pod názvem Mega nápady. Lidé do něj poslali celkem 35 návrhů na projekty, 17 z nich městští úředníci vyhodnotili jako realizovatelné. Hlasovat se o nich bude v květnu.

Jde o malé projekty maximálně do 500 tisíc korun. Podle starosty Antonína Jalovce je to ideální z hlediska podpory místních firem, které by měly vítězné projekty realizovat.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com


Podporujeme chebské podnikatele


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.