V sobotu projde centrem Chebu vzpomínkový průvod za Jana Palacha

V sobotu 19. ledna 2019 uběhne 50 let od smrti studenta Jana Palacha, který se pokusil svým sebeupálením probudit poslední naděje v okupovaném Československu. Palachův čin si připomenou i občané Chebu světelným průvodem, který začne v sobotu před divadlem v 17:00.

Lidé půjdou se svíčkami ulicí Obrněné brigády k Prioru. Odsud se vydají třídou Svobody do chrámu sv. Mikuláše.

V chrámu zazní hudba v podání základní umělecké školy a promluví pořadatelé akce – starosta Antonín Jalovec, zastupitelka Marie Mudrová, historik a učitel dějepisu na chebském gymnáziu Jakub Formánek a chebský farář Petr Hruška, který zároveň povede vzpomínkový obřad v chrámu.

“Akce má připomenout smrt člověka, který očekával, že svým činem probudí letargickou společnost v tehdejším Československu. Připravili jsme akci, která by měla být dalším krokem k vyrovnání se s bolestivou minulostí naší země,” vysvětluje důvod akce Jakub Formánek.

“Palachův čin je především symbolem. Je symbolem hlubokého lidského přesvědčení o naději na změnu stavu společnosti a dějin. Palachův čin by měl být výrazným mementem, které ukazuje, jak daleko jsou obě strany nějakého rozdílného přesvědčení schopné dojít,” odpovídá Formánek na dotaz, proč si máme Palachův čin připomínat.

Pozvánka na akci.