S přístavbou knihovny se počítá, i kdyby nebyly dotace

Přístavba knihovny by se měla začít budovat ještě v tomto volebním období. Pro nové vedení radnice jde o prioritní a zároveň největší investiční akci v příštích čtyřech letech.

“Počítáme s celkovou investicí ve výši 100 až 150 milionů korun. Je šance sáhnout si na prostředky z některých dotačních titulů. Nicméně se domníváme, že jde o tak prestižní a z architektonického pohledu cennou věc, která by mohla celou jednu čtvrť “rozsvítit” a zmodernizovat, že jsme ochotni do toho jít jen s městskými prostředky i v případě, že by dotace nevyšly,” řekl na pondělní tiskové konferenci starosta Antonín Jalovec.

Město Cheb pokračuje v přípravě projektové dokumentace, kterou zpracovává skupina architektů kolem ateliéru A69. “Určitě bychom chtěli do roku a půl dotáhnout projektovou dokumentaci a následně pokračovat se samotnou realizací,” dodal Jalovec.

Takto chystanou akci představuje oficiální web města: “Přístavba knihovny je navržena jako „neviditelná“ budova. Počítá se totiž, že z části hradebního příkopu mezi knihovnou a divadelním klubem bude odstraněna novodobá navážka. Nový objekt by pak byl přistavěn k hradební zdi sousedící s chodníkem a měl by pochozí střechu. Pouze z prostoru upraveného hradebního příkopu by byla viditelná jeho čelní prosklená stěna. Toto řešení vychází z požadavků památkářů, kteří chtějí, aby přístavba byla k okolním historickým objektů maximálně šetrná.”

Výrazně rozšířit by se s přístavbou měl volný výběr knih, které jsou nyní z velké části uloženy ve skladech a čtenáři si je mohou vybírat jen z katalogu. Po vybudování přístavby by se navíc všechna oddělení knihovny mohla sestěhovat do jednoho objektu. Dnes jsou dětská knihovna a studovna v jiné budově.

Další informace: