Z Chebu bude justiční centrum, vznikne tu pobočka plzeňského soudu

Cheb by se mohl stát centrem soudnictví v Karlovarském kraji. Krajský soud v Plzni zde chce totiž vybudovat pobočku, která by řešila agendu tohoto soudu v Karlovarském kraji. V Chebu už dnes sídlí okresní soud, pobočka krajského soudu by měla sídlit ve vedlejších prostorách po bývalé vazební věznici.

Plzeňský krajský soud řeší agendu za Plzeňský a Karlovarský kraj. Zákon o soudech počítá s vybudováním pobočky v Karlových Varech. Tam by ale realizace byla příliš drahá.

„Stavba nové budovy v Karlových Varech je z finančních důvodů nerealizovatelná. Jedinou možností, jak v dohledné době přiblížit výkon soudnictví občanům Karlovarského kraje je vybudování pobočky v budově Okresního soudu v Chebu, který má pro tento účel dostatek volných prostor,“ řekla Chebskému infu Jana Durná, tisková mluvčí Krajského soudu v Plzni

„Budova je z venku zcela rekonstruována, uvnitř je pak nezbytné dobudovat rozvody sítí, podlahy, omítky a kanceláře dovybavit nábytkem. Tato investice je nesrovnatelně levnější než stavba nové budovy,“ dodává Durná.

Přesunout se do Chebu z Plzně může celá agenda krajského soudu spadající pod Karlovarský kraj. „Skoro třetina nápadu věcí Krajského soudu v Plzni je z Karlovarského kraje. Z tohoto důvodu se jeví jako vhodné, aby se do budoucna jednalo o plnohodnotnou pobočku s výkonem všech hlavních soudních agend,“ říká Durná a dodává, že nová pobočka by znamenala i zcela nové zaměstnance. V Chebu by tak vznikly minimálně desítky pracovních míst pro lidi s alespoň středoškolským vzděláním.

„V Chebu by měl sídlit trestní i civilní senát a nezbytná administrativa,“ říká Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje. Ten se s předsedou plzeňského krajského soudu Alexandrem Kryslem dohodl, že připraví návrh na nutnou změnu zákona, aby legislativa umožnila pobočku plzeňského soudu v Chebu vybudovat.

„Předpoklad je, že bych zákonnou iniciativu týkající se změny zákona o soudech a soudcích předkládal ke schválení Zastupitelstvu Karlovarského kraje na jeho zářijovém jednání. Poté, pravděpodobně po volbách, by se jím mohla Sněmovna zabývat,“ říká Kulhánek.

„Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o technickou úpravu zákona, bylo by ideální, kdyby se ji podařilo schválit v 1. pololetí roku 2022, což by bylo v souladu s dokončením rekonstrukce budovy soudu v Chebu,“ dodává hejtman.

Okresní soudy jsou takzvaně prvoinstanční, krajské jsou druhoinstanční a řeší třeba odvolání proti rozsudkům okresních soudů. Řeší také například složitější hospodářskou agendu nebo nejzávažnější trestné činy.

Budova soudu v Chebu byla za Rakouska-Uherska postavena pro účely krajského soudu, který zde fungoval až do reformy soudnictví v roce 1949. Krajské soudnictví se tak do Chebu vlastně po více než 70 letech vrací.

Zdroj úvodního obrázku: ministerstvo spravedlnosti

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.