Na Skalce vyroste nový dům pro seniory. Město prodává pozemek za desítky milionů

Na sídlišti Skalka by měla v příštích letech vyrůst nová rezidence pro seniory s více jak stovkou míst. Zastupitelé budou ve čtvrtek schvalovat prodej pozemku pro tento projekt za celkových 35,5 milionu korun (cena je včetně DPH).

Jedná se o 11 744 metrů čtverečních orné půdy (parcelní číslo 2102/l), která je dnes zarostlá převážně travou a na pozemku je také část zdejšího discgolfového hřiště. Jde také o místo v těsné blízkosti domova pro seniory, který na Skalce provozuje Karlovarský kraj (a je vidět na úvodní fotografii).

Kupujícím je developerská společnost K2 invest. Materiál o prodeji pozemku jde k zastupitelům s kladným doporučením od vedení města, dá se tedy čekat, že zastupitelé prodej definitivně schválí. Cena pozemků vychází ze znaleckého posudku a dělá 2500 korun za metr čtvereční.

V důvodové zprávě je uvedeno, že firma chce pozemky získat za účelem výstavby budovy pro ubytování pro seniory.

„Se zástupci investora jsme jednali v lednu, tehdy mluvili o kapacitě cca 120 až 140 klientů a 80 až 100 zaměstnanců. Upozornili jsme je, že o profese v sociálních službách je velký zájem v Německu, tudíž nebude lehké pracovní síly zajistit. Poptávali vhodné pozemky, ze strany majetkoprávního odboru jim byly doporučeny ty za Skalkou, neb je na nich vybudování podobného zařízení v souladu s územním plánem,“ říká Antonín Jalovec, starosta Chebu.

„Naše společnost se mimo jiné věnuje výstavbě senior rezidencí po celé České republice, kde pod názvem Living for Seniors přicházíme s ucelenou koncepcí programu seniorského bydlení, řešící velký nedostatek míst v pobytových zařízeních pro seniory. V naší koncepci jsou k dispozici služby seniorům v celém spektru, od krátkodobých pobytů až k náročné péči v celodenním rozsahu, zejména zaměřené na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobou,“ říká Miroslava Švadlenková, projektová manažerka K2 Invest.

Kdy přesně by měl nový dům pro seniory na Skalce vyrůst, zatím není jasné. „V současné době máme zažádáno o odkup pozemku, vše záleží na podmínkách, které si město Cheb stanoví, například tvorbu územní studie apod. Vydání stavebního povolení také chvíli potrvá,“ říká Švadlenková.

Zatím ani není jasné, kdo konkrétně bude nové zařízení pro seniory provozovat. „Provozování zařízení bude vykonáváno jinou společností, naše společnost se zabývá přednostně výstavbou těchto typu zařízení. Provozovatele zařízení oslovujeme průběžně, konkrétního provozovatele soutěžíme v okamžiku, kdy máme jistotu, že pozemek koupíme,“ říká Švadlenková.

Takto nějak bude vypadat. Na obrázku je vizualizace typového projektu senior rezidence, který K2 invest přizpůsobuje lokalitě a požadavkům provozovatele.

V těsné blízkosti plánovaného zařízení pro seniory je krajský Domov pro seniory Skalka s kapacitou přes 100 lůžek. Nebudou si obě zařízení nezdravě konkurovat? „Z vlastní čerstvé a poměrně bolestné zkušenosti vím, že lůžek v domovech se zvláštním režimem i některých jiných služeb je na Chebsku i celkově v kraji obrovský nedostatek a klienti čekají na umístění i řadu měsíců. Nevidím proto důvod, proč by nové zařízení nemohlo vhodně doplnit stávající nabídku Domovů pro seniory Skalka a Spáleniště,“ říká Jalovec.

„Námi zamýšlená koncepce bydlení pro seniory je svým rozsahem poskytovaných služeb na jiné úrovni, proto senior domovy provozované kraji nevnímáme jako konkurenci,“ říká Švadlenková.

Počet míst v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem bude do budoucna třeba stále více, protože česká populace bude rychle stárnout a rychle také přibývá právě pacientů s výše zmíněnou Alzheimerovou chorobou. Podrobně si o tom můžete přečíst v analýze časopisu Finmag.

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.