DHL shání lidi do prázdné haly u Odravy, zájem je i o nový průmyslový park

Průmyslová hala mezi Chebem a Odravou, kterou “zdobí” sousední vysoký kopec hlíny, bude mít zřejmě brzy využití. Společnost DHL, která už zajišťuje provoz pro firmy Estée Lauder, Tchibo a Sky v nedalekém průmyslovém parku, shání do opuštěné haly nové skladníky.

Nabízí jim hrubou mzdu i s bonusy ve výši 23 až 28 tisíc korun. Pro srovnání: v Karlovarském kraji byla v roce 2020 průměrná hrubá mzda podle Českého statistického úřadu ve výši 31 180 korun. DHL na svém webu hledá pro nový provoz i další zaměstnance: například IT odborníky, personalisty, administrativní pracovníky nebo i manažery.

Hala nad benzinovou pumpou Benzina na výpadovce směrem do Karlových Varů patří developerské společnosti CTP, která ji stavěla v roce 2018 pro americkou společnost Mattel. Panenky Barbie, které tato firma vyrábí, se ale z okolí Chebu do světa nakonec nedistribuují.

„Společnost Mattel odstoupila od pronájmu z důvodu změny strategie firmy ohledně dlouhodobých pronájmů,“ řekla Chebskému infu nedávno Kateřina Wheeler, mluvčí CTP.

Pro jakou firmu bude sklad o velikosti 33 tisíc metrů čtverečních DHL provozovat, zatím nebylo zveřejněno a firma na otázky redakce neodpověděla.

Zájem DHL o halu v Odravě potvrdil na březnovém zastupitelstvu místostarosta Jiří Černý, který tehdy informoval o chystané schůzce se zástupci DHL.

„Předmětem našich diskusí s vedením místní pobočky DHL nebyl objekt v CTP parku, ale spolupráce firmy, která už zajišťuje logistiku pro Estée Lauder a Tchibo, s městem Cheb. Pouze nám (zcela okrajově) sdělili, že tuto halu zřejmě budou využívat a posílí tak pozici největšího zaměstnavatele v Chebu a okolí,“ uvedl k tomuto jednání nyní na dotaz redakce starosta Antonín Jalovec.

Podle informací redakce by hala s novým nájemcem měla začít fungovat letos na podzim a zaměstnávat má vyšší stovky lidí. Když se psalo o Mattelu, počítalo se se zhruba 700 zaměstnanci.

Developer CTP počítá do budoucna u Odravy s výstavbou ještě jedné průmyslové haly, ta by měla mít 21 tisíc metrů čtverečních. „Cílem CTP je využít celou plochu, která je určena územním plánem pro výstavbu, a to za předpokladu, že budeme mít poptávku po tomto rozšíření od našich klientů,“ řekl infu Wheeler.

Nová hala by měla vyrůst na místě dnešního kopce z hlíny, který je hned vedle už stojící haly. Proč tam stále je? „Jedná se o přebytek zeminy, který z části bude využit na dokončení terénních úprav a zbytek bude odvezen,“ odpověděla Wheeler.

Zájem o výstavbu nových hal v Chebu přitom je. Skupina Accolade teď staví novou halu ve svém průmyslovém parku u Hradiště.

A zájem je i o místo v nedalekém chystaném průmyslovém parku 2, kde městu nedávno nevyšly námluvy s německou automobilkou Daimler.

„Zájem projevují výrobní i nevýrobní firmy opakovaně. Většinu nabídek přeposlaných Czechinvestem rovnou odmítáme, mnohdy jde o poptávku jen po malých pozemcích nebo nám nabízená činnost nepřipadá pro město výhodná (nízká kvalifikace zaměstnanců, vysoká energetická náročnost apod.). Kdyby naším prioritním cílem byl finanční benefit z prodeje pozemků (a ten by činil minimálně půl miliardy), je už průmyslový park II. bez problémů rozprodaný,“ říká Jalovec.

Ten se k chystanému parku vyjadřoval také na jednom z předchozích zastupitelstev, kde zmínil, že o jeho dalším osudu by mohly rozhodnout komunální volby v příštím roce. Jak to myslel?

„Objevily se též celkem zajímavé nabídky na úplně nový přístup k zástavbě průmyslového parku II., a to jak z hlediska majetkoprávního, tak z hlediska environmentálního (uhlíkově neutrální průmyslový park). Znamenalo by to ale trochu jiné podmínky, než jsme slíbili občanům v programovém prohlášení, proto se domnívám, že by bylo férové takto upravenou podobu průmyslového parku II. předložit v rámci volebního programu a nechat o ní občany rozhodnout v příštích komunálních volbách,“ odpovídá starosta.

Na posledním květnovém zastupitelstvu se pak průmyslové parky kolem Chebu také řešily. Bývalá radní Gabriela Licková se přišla vedení města zeptat, kdy budou zveřejněny slíbené studie. Například ta, která má ukázat, kolik lidí dnes pracuje v již existujícím průmyslovém parku 1 a kolik je tam například agenturních zaměstnanců. Místostarosta Ladislav Hrubý slíbil jejich zveřejnění v krátké době.

Zdroj úvodního obrázku: CTP

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.