Nový průmyslový park zatím nebude. Investor zrušil námluvy s městem

Městu nevyšly námluvy s velkým investorem, o kterého vedení Chebu stálo pro chystaný nový průmyslový park. Na Facebooku to oznámil starosta Antonín Jalovec.

„Významná globální firma, která plánovala několikamiliardovou investici v chebském Průmyslovém parku II., od svého záměru odstoupila,“ informuje Jalovec.

„Cheb o tuto investici soutěžil s dalšími lokalitami v Německu, firma se ale rozhodla, že vzhledem k současné ekonomické krizi a nejistému výhledu odloží realizaci celého záměru minimálně o několik let a zamýšlenou halu nepostaví zatím nikde,“ pokračuje starosta.

Kolem chystanému průmyslovému parku bylo v Chebu v poslední době rušno. Proti nové průmyslové výstavbě nedaleko současného průmyslového parku v Dolních Dvorech se postavila radní Gabriela Licková, která kvůli neshodám v koalici s VPM právě kvůli chystanému příchodu velkého investora letos v únoru na své městské funkce rezignovala.

„Ekonomové možná pláčou, protože u Chebu nevznikne přes 150 nových pracovních míst pro vysoce kvalifikované, ekologové jásají, že nedojde k zastavění ploch doposud užívaných coby pole. Jako politik říkám, že mám smíšené pocity,“ uvedl ke konci vyjednávání s velkým investorem Jalovec.

Starostu kromě jiného potěšilo, že investor nezrušil svůj projekt kvůli malé atraktivitě Chebu, ale kvůli celkové ekonomické situaci. Zmínil i to, že při jednáních s ním aspoň procvičil němčinu.

Vedení města nechtělo v průběhu jednání sdělit jméno firmy, která o příchodu do Chebu uvažovala, protože firma si to nepřála. Podle informací Chebského infa šlo o německou společnost Daimler, tedy o výrobce Mercedesů. Ten chtěl už dříve stavět v Úžici u Prahy největší logistické centrum v Česku. Loni mu ale ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost na vynětí potřebných pozemků ze zemědělského půdního fondu.

Místo pro průmyslový park 2

Na pozemcích mezi bývalou prodejnou koberců v Dolních Dvorech a Ypsilonkou nedávno proběhla změna územního plánu a je na ní možné průmyslový park budovat. Zastupitelé také na červnovém jednání schválili memorandum o spolupráci se společností Accolade, která vlastní většinu průmyslových hal v průmyslovém parku 1 a také průmyslový park u Podhradu.

Accolade se o pozemky pro průmyslový park zajímá, jak v nedávném rozhovoru s Chebským infem řekl jeho šéf Milan Kratina. Memorandum město k ničemu nezavazuje, zároveň by ale mělo umožnit například přivedení elektřiny na pozemky pro průmyslový park 2. Accolade má totiž na průmyslový park 1 zarezervovanou dostatečně velkou kapacitu, aby pokryl obě území.

Psali jsme:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.