Developeři se můžou hlásit o kasárna, po kritice se změní komise

Do konce roku 2020 bude radnice vědět, zda někdo chce stavět v prostoru po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu. Zastupitelé ve čtvrtek schválili záměr na prodej zhruba 44 hektarů městských pozemků.

Zastupitelstvo zároveň schválilo změnu navrženou pirátským zastupitelem Ladislavem Tkaczyszynem. V komisi, která má hodnotit urbanisticko-architektonické studie developerů, budou převažovat odborníci.

Podle původně připravených pravidel měli v komisi sedět starosta, místostarosta, dva městští úředníci, dva architekti a zástupce developerů. Po kritice, která se na návrh podmínek snesla, ale vedení města souhlasilo s novým složením hodnotící komise.

Bude v ní starosta, zástupce koalice mimo VPM, zástupce opozice a čtyři odborníci. Alespoň jeden bude architekt, alespoň jeden krajinný architekt a alespoň jeden urbanista. Hodnotící komise také bude muset své rozhodnutí doprovodit o podrobnou důvodovou zprávu.

Záměr na prodej pozemků mezi Zlatým a Špitálským vrchem a také louky nad lukostřeleckým areálem nad zlatou dráhou vedení města poprvé na zastupitelstvo doručilo už na konci května. Tehdy ale především zastupitelé Jan Vrba (ANO) a Ladislav Tkaczyszyn (Piráti) kritizovali, že je vše zbytečně rychlé a nedostatečně připravené.

Vedení města souhlasilo se stažením materiálu z květnového zastupitelstva a na červnové materiál šel s prodlouženou lhůtou na přihlášení zájemců o pozemky do aukce.

Developeři se o pozemky mohou hlásit do konce letošního roku a samotná elektronická dražba proběhne 20. ledna 2021. Cena za metr čtvereční startuje na 350 korunách bez DPH. Tu město stanovilo na základě znaleckého posudku, který ale zastupitelé k rozhodnutí nedostali. Podle vedení si o něj ale mohou říci. Spolu s přihláškou developeři musí dodat také urbanisticko-architektonickou studii, které následně vyhodnotí už zmíněná komise. Závěrečné pořadí soutěže pak určí z 50 % cena a z 50 % kvalita studie.

Pokud na konci bude výherce celého výběrového řízení, budou o prodeji pozemků pro něj znovu rozhodovat zastupitelé. Vedení města chce pozemky prodávat postupně. Developer by nejprve musel stavět v místě po kasárnách a až nakonec by se měl propracovat k nejlukrativnějším pozemkům na louce nad lukostřelci. Město si toto chce ohlídat ve smlouvě s developerem.

Zastupitelé schválili také další body, o kterých jsme v minulém týdnu informovali – fotbalová FK Hvězda tak získá dotaci na divizi a město zřídí novou příspěvkovou organizaci, která bude spravovat městská sportoviště. Zastupitelé také schválili změnu smlouvy s provozovatelem městské hromadné dopravy, který zatím nezískal dotaci na nové autobusy na plyn.

Čtěte podrobnosti:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.