Spor o novou chebskou čtvrť: Vedení města chce mít kupce do konce roku

Záměr na prodej zhruba 44 hektarů městských pozemků ve čtvrtek budou znovu projednávat zastupitelé. Jedná se o prostor po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu a o další přilehlé pozemky, včetně lukrativní louky nad areálem lukostřelců. V příštích letech by zde měly vyrůst nové bytové a rodinné domy.

Materiál se poprvé objevil už na květnovém jednání zastupitelů, kde se proti němu postavili především zastupitelé za koaliční Piráty a opoziční ANO. Vedení města jim vyšlo vstříc, záměr z květnového zastupitelstva stáhlo a nechalo ho projednat komisi pro územní plán a strategický rozvoj.

I přes odpor komise, ve které sedí například architekti Jaroslav Aust a Václav Zůna, se nyní záměr na prodej zastupitelům k odhlasování vrací s jedinou výraznou změnou. Developeři dostanou více času na přípravu architektonicko-urbanistické studie a na přihlášku do soutěže o pozemky. Původně na to měli 2,5 měsíce, nově půl roku.

„Mělo by to být dostačující, zájemci totiž nemusí předkládat detailní studii včetně sítí, ale jde o charakter či rozmístění zástavby nebo hlavních komunikací,“ říká starosta Antonín Jalovec (VPM).

Pokud zastupitelé předložený materiál schválí, budou se na městě developeři moci hlásit do konce letošního roku a samotná elektronická dražba pak proběhne 20. ledna 2021. Cena za metr čtvereční startuje na 350 korunách bez DPH. Celkem tedy jde o možný prodej pozemků za více než 150 milionů korun, které město může prodejem utržit.

„Byli bychom překvapeni, kdyby bylo nabídek více, protože to je pro opravdu velkého developera a návratnost je v řádu několika let,“ říká Jalovec. Podle něj je území po kasárnách velmi složité pro zástavbu a developeři o něj dlouhodobě nemají zájem, proto město k těmto pozemkům „přihodilo“ ještě atraktivní lokalitu nad lukostřelci.

Vedení města musí na čtvrtečním jednání opět počítat s odporem některých zastupitelů. Návrh na stažení materiálu z červnového zastupitelstva budou podávat podle informací Chebského infa minimálně zastupitelé za opoziční ANO.

Své výhrady k materiálu má také pirátský radní a zastupitel Ladislav Tkaczyszyn. I když oceňuje, že vedení města vyšlo jeho námitkám vstříc alespoň v tom, že prodlouží dobu pro přihlášky developerů do soutěže, ideální postup by podle něj byl jiný.

„Z projednání komisí pro územní plán a strategický rozvoj vzešlo doporučení na odložení a důkladné prodiskutování záměru. Myslím, že je nutné definovat požadavky města na občanskou vybavenost, množství zeleně, propojení s ostatními částmi města, požadavky na developera a také jasná kritéria soutěže, postup a hodnocení komise, tak aby soutěž byla maximálně otevřená a transparentní,“ říká pirátský zastupitel.

Rozhodnutí o záměru prodeje takto rozsáhlého území s důsledky na další rozvoj města, kdy vznikne nová čtvrť, si podle něj zaslouží dostatek času a odborné pozornosti. Překvapilo ho kromě jiného i to, že se materiál rovnou objevil na květnovém zastupitelstvu, aniž by byl před tím řádně projednán v rámci vládnoucí koalice VPM, Piráti, Koalice pro Cheb a Hnutí 2018.

Tip: Foto: Dnes bída, zítra vaše nové bydlení. Projděte se kasárnami

Že věc nebyla řádně projednána v koalici nebo v příslušných komisích bylo podle vedení města dáno omezeními v době koronavirové epidemii. Místostarosta Miroslav Plevný (VPM) ale odmítá, že by soutěž byla nepřipravená.

„S podobným prodejem nemáme zkušenosti a proto jsme vše konzultovali s některými projekčními kancelářemi, developery nebo architekty. Hledali jsme nejlepší formu, jak to udělat – jak dát developerovi území, současně mu říkat, co tam chceme a mít nad ním kontrolu. Je to strašně složitá věc. S úředníky a právníky na městském úřadě jsme dospěli k závěru, že to lze udělat jen přes záměr na prodej,“ říká Plevný.

Tkaczyszyn nepočítá s tím, že návrh na stažení může být na zastupitelstvu úspěšný a bude se snažit alespoň o to, aby se změnilo navrhované složení komise, která má hodnotit urbanisticko-architektonické studie. Ty budou předkládat zájemci o koupi a hodnocení od komise má tvořit polovinu váhy finálního hodnocení nabídek od developerů. Druhou polovinu bude tvořit nabídnutá cena.

„Převahu v hodnotící komisi by měli mít nezávislí členové a odborníci z oboru architektura a urbanismus,“ říká Tkaczyszyn. Navržené podmínky soutěže, které jdou ke schválení zastupitelům, počítají se sedmičlennou komisí ve složení: starosta, místostarosta, vedoucí odboru investičního a vedoucí odboru stavebního a životního prostředí, zástupce fakulty architektury ČVUT, zástupce Asociace developerů ČR a zástupce České komory architektů.

„V architektonicko-urbanistických soutěžích, které v českých městech proběhly nedávno a byly porovnatelné rozsahem, v porotě vždy převažovali architekti (jako nezávislí) nad zástupci města (závislí), přičemž za město byli v porotě také poměrně často z větší části odborníci. Navrhované složení hodnotící komise v případě kasáren je, řekl bych, přesným opakem zvyklostí pro složení poroty,“ říká architekt David Poloch.

Tip: Co vznikne po kasárnách? Město má mít jasno, co od developera chce, vzkazuje architekt

Konkrétní příklady šesti takových soutěží jsou v dopise, který zastupitelům doručila skupina občanů upozorňující na některé možné nedostatky připravené soutěže. Mezi nimi je právě i chebský rodák Poloch. Tato skupina dále upozorňuje třeba na to, že není jasné, jak město stanovilo základní prodejní cenu pozemků, od které se bude v elektronické aukci startovat. V materiálu pro zastupitele není znalecký posudek.

Vedení města zdůrazňuje, že na konci soutěže pro developery nebude ihned prodej pozemků. Pokud se o ně někdo přihlásí, budou následně zastupitelé schvalovat jejich prodej konkrétnímu zájemci. Až poté by k prodeji došlo.

Starosta Jalovec i místostarosta Plevný zároveň zdůrazňují, že město chce i prodej pozemků udělat tak, aby město zcela neztratilo kontrolu nad celým územím. „Budeme to prodávat po etapách. Teprve po zkušenostech z první etapy prodáme pozemky pro další etapu. Budeme si tak hlídat, zda investor splní, k čemu se zaváže,“ říká Jalovec.

„K louce nad lukostřelci se musí developer stavebně „prokousat“, aby to šlo vůbec napojit na komunikace a sítě. Klíčová je Komorní ulice, je tam kruhový objezd, ze kterého by se to napojilo. Detaily budou na developerovi,“ dodává Plevný.

Poznámka: Autor tohoto textu je členem skupiny, která oslovila zastupitele zmíněným dopisem upozorňujícím na možné nedostatky připravované soutěže.

Další zajímavé body, které ve čtvrtek zastupitelé projednají:

  • Pro 750 tisíc korun na další sezonu fotbalové divize si jde FK Hvězda Cheb. Žádost o dotaci jde na zastupitelstvo s kladným doporučením od vedení města. Polovina dotace má jít z letošního rozpočtu, druhá z rozpočtu na rok 2021. Vyplacení druhé části dotace je podmíněno tím, že si Hvězda na divizi sežene dalších 750 tisíc od „externích subjektů“, tedy třeba d sponzorů nebo kraje. S podobným principem v květnu zastupitelé odsouhlasili dotaci na druhou hokejovou ligu pro místní HC Stadion.
  • Zastupitelé zřejmě odsouhlasí i vznik nové městské příspěvkové organizace, která bude mít na starosti správu všech městských sportovišť – pod jednu střechu tak spadne třeba správa Lokomotivy, zimního stadionu, bazénu nebo zlaté dráhy. „Hlavním záměrem je poskytnout sportovním subjektům takový servis, aby se primárně mohly soustředit na samotnou sportovní činnost,“ stojí v důvodové zprávě.
  • Nové autobusy na plyn možná nebudou. Autobusy Karlovy Vary skončily v dotačním řízení pod čarou a peníze na nové autobusy dostanou, jen když dojde k navýšení dotace. Což se stát může, ale nemusí. Nové autobusy přitom byly podmínkou pro desetiletou smlouvu, která měla mezi městem a zmíněnou firmou začít platit od začátku roku 2021. Nyní je třeba smlouvu změnit – když dotace nebude, zkrátí se smlouva na dva roky a bude se řešit, co pak dál.
  • Vánoční trhy zřejmě dostanou novou konstrukci pod ledovou plochu. Chetes už ji nebude pronajímat za více jak milion korun, ale za 2,2 milionu si pořídí vlastní. Zastupitelé na to mají schválit mimořádnou dotaci.
  • Detaily ke všem bodům najdete v materiálech pro zastupitele. Prodej pozemků je od strany 161, dotace pro Hvězdu od strany 109, , nový správce sportovišť od strany 120, autobusy od strany 309 a ledová plocha od strany 364. Přejeme příjemné čtení.

Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.