Ze 30 na 29. Počet zastupitelů po volbách klesne

Zastupitelé budou ve čtvrtek kromě jiného schvalovat návrh na snížení svého počtu od příštího volebního období. Od podzimu roku 2022 by podle návrhu vedení města mělo v zastupitelstvu sedět 29 místo dnešních 30 volených zástupců. Projděte si, co k chystané změně říkají chebští politici.

Antonín Jalovec, VPM

Důvodů ke změně je několik. Zásadnějším důvodem je o něco snazší tvorba koalice. Cheb je jedním z mála měst, které má sudý počet zastupitelů. Na prohlasování čehokoli potřebujete 16 hlasů ze 30, což už je relativně významná většina, 15 z 29 je o něco příznivější poměr. Přijímáme to v polovině volebního období, aby nás nikdo nemohl napadnout, že kalkulujeme s nějakým výsledkem voleb. Ať už to dopadne jakkoli, karty budou rozdány s velkým předstihem a každý bude vědět do čeho jde. Pro město je to i drobná finanční úspora, protože každý zastupitel vždy pobírá odměnu a má nějaké vybavení třeba z pohledu výpočetní techniky. Cheb se tím stane městem se standardním lichým počtem zastupitelů.

Gabriela Dostálová, ANO

Náš názor je takový, že jde momentálně o kosmetickou úpravu, vůči které se nijak nevymezujeme a nemáme problém s tím ji podpořit.

Dle Zákona o obcích může mít chebské zastupitelstvo minimálně 15 a maximálně 35 zastupitelů. Když jsme dostali od starosty informaci, že chce s opozicí projednávat snížení počtu zastupitelů pro další volební období, domnívali jsme se, že půjde o snížení více razantní. Vůbec bychom se nebránili snížení na 25 či 23 zastupitelů. I počet 21 zastupitelů by pro nás byl ještě stále akceptovatelný.

Domníváme se, že práce v zastupitelstvu by tak byla mnohem efektivnější a někteří by ji přestali brát jen jako čas, kdy je potřeba zvednout ruku, mnohdy bez znalosti problematiky, o které se právě hlasuje. A skutečně by pak došlo i na ty starostou zmiňované úspory, protože o jednoho méně zastupitele představuje roční finanční úsporu maximálně 50 000 Kč.

Prodloužení na Facebooku:

Karel Tyrpekl, Koalice pro Cheb

Budu hlasovat pro. Myslím, že argument pro snížení možností opakovaných patů je rozumný.

Pavel Hojda, KSČM

Před rokem 1990 bylo „poslanců města Chebu“ více než 100 a každý prakticky zastupoval některou část Chebu, každý měl dokonalý přehled o svém obvodu a mohl uplatnit a také uplatňoval řešení problémů části, kterou zastupoval. Po roce 1990 se snížil počet na 30 zastupitelů a rázem se stalo, že například Hrozňatov, Podhrad, a další části města neměly zastoupení v zastupitelstvu. Proto jsme za KSČM usilovali o ustavení osadních výborů, které by pro zastupitelstvo přinášely náměty na řešení problémů v částech města (zejména osadních a bývalých samostatných obcí).

Třicet zastupitelů je dle mého názoru nejnižší počet a pokud někdo uvažuje o změně počtu kvůli možnému patu po volbách (který zatím nikdy nenastal), mělo by se uvažovat spíše o navýšení o minimálně jedno místo v zastupitelstvu než naopak. Jsem zásadně proti snížení počtu na 29 zastupitelů.

Jan Svoboda, ODS

Vzhledem k tomu, že jedna strana má 17 zastupitelů je výsledek jasný. Protože jsem v posledních volbách dostal 29. a možná 30. mandát, měl bych hlasovat proti. Ale prakticky: 29 zastupitelů nemůže dosáhnout plichty 15 ku 15. Takže budu hlasovat pro.

Martin Černík, ČSSD

S návrhem na snížení počtu zastupitelů na 29 souhlasím. Lichý počet zastupitelů bude do budoucna umožňovat jednodušší průběh uzavření koalice, tento problém vznikl např. při uzavírání koaliční smlouvy v roce 2014. Tehdejší koalice složená ze zástupců ČSSD, ANO 2011, KSČM se tehdy musela opírat o hlasy „opoziční“ ODS. Jak se později ukázalo, tato „koalice“ skončila a došlo k destabilizaci úřadu.

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.