Souhrn: Největší projekt od komunistických sídlišť i šťouchanec na rozloučenou

Otevíráme nepravidelnou rubriku, ve které se budeme ohlížet za důležitými zprávami posledních dnů. Začínáme s největším projektem výstavby v Chebu od budování sídlišť v době normalizace, s plány na nový bazén, bohužel i s popisem téměř válečného stavu v nemocnici. A pobavil nás vzkaz na rozloučenou, který odcházející vedení krajských nemocnic poslalo novému vedení kraje.

V kasárnách vyrostou bytové domy

Vedení města potvrdilo, že má kupce na pozemky v prostoru po bývalých kasárnách mezi Zlatým a Špitálským vrchem. Zájemce o pozemky podle starosty Antonína Jalovce dodal projekt, který schválila k realizaci hodnotící komise složená kromě jiného ze čtyř renomovaných architektů.

Jalovec slíbil, že věc projedná se všemi zastupitelskými kluby a také s veřejností. Následně by návrh na prodej pozemků developerovi měli schvalovat zastupitelé. Starosta celou chystanou akci označil jako největší projekt bytové výstavby od doby dostavby chebských sídlišť v 70. a 80. letech.

Pokud město s developerem skutečně nakonec podepíše smlouvy, má celá realizace trvat více jak 15 let. Začínat se má přímo na území po bývalých kasárnách pod Zlatým vrchem, kde by měly vyrůst především bytové domy. Z nich by se pak mohl nabízet i takový výhled, jaký vidíte na úvodní fotce k tomuto textu. Následovat má výstavba směrem na západ, kde by mělo být už více rodinných domů – dvojdomů, vil a klasických rodinných domů. Končit výstavba má na louce nad lukostřelci, kde studie počítá se zástavbou jen spodní části pozemku, která je nejblíže u cesty směrem na Kachní kámen.

Tip: Dnes bída, zítra vaše nové bydlení. Projděte se kasárnami

Podle informací Chebského infa se o pozemky přihlásila investiční skupina RN Solutions, která má za sebou několik developerských projektů ve středních Čechách nebo na Lipně. Konkrétně se o chebské pozemky hlásí společnost Zlatý vrch s.r.o., která podle údajů v obchodním rejstříku vznikla v půlce července 2020 a RN Solutions je jejím jediným vlastníkem.

Studii budoucí výstavby pro RN Solutions podle informací Chebského infa zpracovala architektonická kancelář A69, která už v minulosti uspěla v architektonické soutěži na možnou budoucí zástavbu v území po kasárnách. Jalovec k nové studii uvedl, že s územím nakládá velmi úsporně a nezastavuje ho hustě. Ponechává například i prostory pro veřejné služby, třeba pro výstavbu školky a počítá s propojením přes chodníky či cyklostezky s okolím.

Bazén bude u Spáleniště

Nový bazén by měl vyrůst na místě dnešních zahrad v Mírovém sadu u sídliště Spáleniště. Lokalitu, kterou vedení města favorizuje už nějakou dobu, teď potvrdila i vyhledávací studie. Ta porovnala celkem šest míst, kromě jiných třeba bývalé škvárové hřiště u Lokomotivy nebo prostor za sídlem Chetesu, který jako nejvhodnější označují zástupci opozičního ANO.

Podle starosty by se s přípravami na stavbu nového bazénu mělo začít nejdřív v roce 2022. Samotná stavba za zhruba čtvrt miliardy korun pravděpodobně začne ještě později, když například aktuální rozpočtový výhled s výdaji na výstavbu nepočítá ani do roku 2024.

Bazén má vyrůst na místě zahrádek, které jsou nejblíž ke Spáleništi. Prostor z druhé strany má do budoucna sloužit jako rezerva pro nový zimní stadion, pokud by ten stávající přestal vyhovovat. Stavba bazénu má zabrat asi polovinu dnešní zahrádkářské kolonie. Zahrady v Mírových sadech město pronajímá. Lidem, kteří o zahradu kvůli bazénu přijdou, město slibuje nabídnout jiné pozemky k pronájmu.

Vedení města chce vybudovat vnitřní bazén, kde by mohla například probíhat výuka plavání, relaxační zónu a venkovní biotop, tedy přírodní koupaliště. Podle Jalovce by provoz nového bazénu měl být hospodárnější než provoz současného bazénu u 6. základní školy. Město by podle něj mělo ušetřit zhruba 4 až 5 milionů korun ročně.

Nové místo pro seniory

V centru města bude nový denní stacionář pro seniory. Služba by měla být určena aktivnějším seniorům od 65 let, kteří mají zájem se setkávat a mají také zájem o aktivní trávení času, například tvorbou keramiky, uvedl chystaný projekt místostarosta Jiří Černý.

Stacionář město buduje v domě na adrese Dlouhá 515, kde už nyní funguje klub pro seniory. Stavební práce za zhruba 3,5 milionu korun by mohly být hotové v květnu. Po kolaudaci město bude žádat o registraci služby na kraji. Stacionář je do doby pocovidové, dnes by nebylo dobré, aby se na jednom místě scházelo více seniorů z různých domácností. Stacionář má mít mít kapacitu pro deset až patnáct lidí.

Provoz stacionáře bude mít na starosti městská Správa zdravotních a sociálních služeb.

Nemocnice v problémech

Chebská nemocnice funguje v téměř válečném režimu, upozorňuje primář interny Stanislav Adamec. „Do jisté míry je to válečný stav, dá se to s ním srovnávat. Válka takhle vypadá, přísun raněných nekončí a máte omezené kapacity. Nejhorší ale je, že nemáte žádný lék, který byste mohl těm lidem poskytnout, neexistuje. Je to jen symptomatická léčba,“ řekl kromě jiného v rozhovoru s Deníkem N.

„Osobně se domnívám, že máme v Chebu britskou mutaci, kvůli tomu, jak se to tu šíří a jak je to agresivní. Ale hygiena to nezkoumá, tak se to můžu jen domnívat,“ uvedl dále.

Celé to souvisí s pokračující špatnou epidemickou situací v okrese Cheb nebo i ve vedlejším okrese Sokolov. Ta se projevuje třeba i dočasnými uzavírkami některých školek nebo omezenou činností městského úřadu. Psali jsme: Nemocnice musí dál volit mezi pacienty, říká primář

Vzkaz na rozloučenou

Chebská nemocnice spadá společně s karlovarskou pod společnost Karlovarská krajská nemocnice (KKN). Ta má od začátku února nové vedení. Z výběrového řízení na nové členy představenstva, do kterého se přihlásilo sedm uchazečů, zástupci kraje vybrali Martina Čvančaru a Jozefa Machka. Představenstvo je nově dvoučlenné. Předchozí bylo tříčlenné a dohodlo se s novým vedením Karlovarského kraje, který je jediným akcionářem KKN, na ukončení svého působení ke konci ledna.

Hejtman Petr Kulhánek to vysvětloval tím, že není spokojený s dlouhodobým záporným hospodařením KKN. Odstupující vedení KKN se rozloučilo oznámením předběžného hospodářského výsledku za rok 2020, který má být tentokrát zhruba 40 milionů korun v plusu.

„Vedle úspěšného vyjednávání se zdravotními pojišťovnami šlo také o vstřícný přístup Karlovarského kraje a dílčí zlepšení provozních ukazatelů nemocnice. Z nich největší roli sehrálo především zlepšení kódování, díky kterému nám v roce 2021 nehrozí žádné významné vratky. Pozitivně se také projevily úspory při nákupu a spotřebě materiálu,“ uvedla odstupující předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková.

Reakce od hejtmana přišla brzy. „Jsme rádi, že KKN dosáhla podle předběžných údajů mírně kladného výsledku hospodaření. Jak dosavadní představenstvo uvádí, je to zčásti díky vstřícnosti Karlovarského kraje, který společnost v uplynulém roce 2020 podpořil souhrnnou částkou 333,4 milionu korun. Ekonomika nemocnice tak byla naprosto zásadním způsobem sanována z krajského rozpočtu, což bychom chtěli do budoucna změnit a to je úkol pro nové představenstvo,“ řekl Kulhánek a dodal, že KKN má i přes kladný hospodářský výsledek stále neuhrazené závazky jeden rok po splatnosti.

Oba se nicméně shodli, že se daří modernizovat obě nemocnice a podařilo se stabilizovat kritickou personální situaci. To první může znít zvláštně, když víte, jak probíhá rekonstrukce chebské nemocnice, to druhé také, když si přečtete třeba výše zmíněný rozhovor s primářem Adamcem.

„Za posledních 12 měsíců se navýšil počet lékařů o více než dvě desítky, u zdravotních sester a asistentů pak dokonce o více než sedm desítek,” říká Samáková s tím, že celkově se navýšil počet zaměstnanců nemocnic v Karlových Varech a Chebu o téměř 150 osob.

Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.