Nemocnice musí dál volit mezi pacienty, říká primář

Epidemická situace zůstává na Chebsku velmi špatná. Situace v chebské nemocnici se nezlepšuje a ministr zdravotnictví dál nereaguje na výzvu otevřít hranice sanitkám.

„Situace v chebské nemocnici se za poslední 2 týdny, přes snahu převážet covidové pacienty do jiných nemocnic v České republice, nijak nezlepšila. Počet nově přijatých pacientů s nemocí Covid-19, kteří vyžadují intenzivní péči, je stále velmi vysoký, zatímco zdravotnický personál byl posílen minimálně. Lékaři i zdravotní sestry jsou už v podstatě za hranou svých fyzických i psychických sil,“ popisuje aktuální situaci primář interny Stanislav Adamec.

„Okolnosti nás bohužel stále nutí pacienty selektovat. Musíme se běžně rozhodovat, kterému z pacientů umožníme připojení na plicní ventilátor a kterému ne. Obdobné je to s otázkou umístění pacienta na lůžko pro intenzivní péči,“ pokračuje.

Když Adamec podobnou situaci popsal poprvé před třemi týdny, vzbudilo to pozornost v celé zemi. Kromě jiného tehdy vedení společnosti Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou nemocnice v Chebu spadá, vnitřně vyšetřovalo, co se stalo. Žádné pochybení se nenašlo. „Interním šetřením bylo zjištěno, že všem pacientům v nemocnici v Chebu byla poskytnuta zdravotní péče v souladu se současnými poznatky lékařské vědy a nedošlo k žádnému poškození zdraví ani úmrtí,“ uvedl k tomu bez dalších podrobností Josef Mašek, člen představenstva KKN. Chebskou nemocnici od té doby také personálně posílili vojáci a sestry z Lázní Kynžvart.

Podle Adamce se nemocnice aktuálně potýká i s dalšími potížemi, jde například o kapacitu sanitek pro transport pacientů z chebské nemocnice. „Denně odvážíme do jiných zařízení v kraji i mimo kraj cca 10 standardních pacientů a k tomu je třeba přičíst nejméně 2 intenzivní ventilované pacienty každý den. Je to často celodenní martyrium vzhledem k omezenému počtu sanitních vozů přepravních služeb v důsledku onemocnění řidičů nemocí Covid-19,“ vysvětluje Adamec.

Vyhlídky na brzké zlepšení zatím nejsou. Podle starosty Antonína Jalovce jen v Chebu přibývá denně 50 až 60 nově pozitivně testovaných lidí denně a za poslední týden více jak 20 Chebanů s covidem zemřelo. Okresy Cheb a Sokolov patří ke třem okresům s největšími nárůsty nově nemocných s spekuluje se o tom, zda se tu nešíří jedna z mutací viru, která je nakažlivější. Ředitel chebské nemocnice Martin Krušina v reportáži České televize uvedl, že přibývají těžší případy u mladších ročníků. V týdnu sanitka převážela z Chebu do Prahy 36letého muže napojeného na ventilátor.

Právě dlouhé převozy v rámci Česka kritizuje iniciativa lidí z Chebska, která chce po ministru zdravotnictví Janu Blatném, aby domluvil s Německem možnost převážet pacienty do bližších nemocnic za hranicemi. Blatný to zatím odmítá, podle něj zatím stačí kapacity českých nemocnic.

„Argumenty, že vše zvládáme uvnitř republiky, už neplatí. Argument, že v Německu jsou všechna covidová lůžka stejnak beznadějně naplněná, je zavádějící. Počty volných lůžek se sice i v Německu neustále mění, avšak k 29. lednu bylo podle dat německého zdravotnického registru např. v sousedním okrese Vogtlandkreis volných 15 lůžek vyčleněných pro intenzivní péči, v sousedním okrese Wunsiedel 7 takových volných lůžek a v sousedním okrese Hof 6 takových volných lůžek,“ říká jeden z iniciátorů výzvy, chebský právník Libor Dušek.

„I kdyby však nebylo aktuálně v blízkém Německu volné jediné místo, nikdo nemůže s určitostí konstatovat, že za týden nebo za měsíc na druhé straně hranic volná lůžka nebudou,“ dodává Dušek. Stejně tak může Česko pomoci Německu, pokud by se situace obrátila.

Dušek upozorňuje, že z oficiálních dokumentů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že například ve čtvrtek 21. ledna měl jeden pacient v chebské nemocnici smůlu – z důvodu nedostatečné kapacity nebylo možné jej transportovat do sousedních krajů a transport do kraje Vysočina byl pro pacienta příliš rizikový.

Výzvu ministru zdravotnictví za otevření hranic sanitkám podepsalo od 10. ledna již více než 1700 občanů. K výzvě se připojila i řada osobností, např. bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová, která k tomu na adresu vlády napsala: „Zde jde doslova o životy lidí a každý, kdo zanedbá svou povinnost je ochránit by měl nést odpovědnost, včetně odpovědnosti trestní.“ Své podpisy připojili i senátoři David Smojlak, Jan Horník, Miroslav Balatka, zástupci vedení města Chebu, členka vedení Karlovarského kraje Markéta Monsportová, nebo třeba i známý fotograf Jan Šibík.

Zprávy z nemocnice:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.