Personál je přetížený, přijďte pomoci. Vedení města apeluje na zdravotníky

Situace v chebské nemocnici zůstává kritická.

„Nejhorší situace je s dlouhodobě přetíženým personálem. Chybí nám lékaři, ale hlavně zdravotní sestřičky. Prosíme o pomoc chebské nemocnici. Oslovujeme bývalé, nebo i současné zdravotní sestry. Pokud máte možnost alespoň částečně pomoci svým kolegyním a kolegům u lůžek v nemocnici, neváhejte. V případě, že se rozhodnete pomoci, volejte přímo hlavní sestru paní Korseltovou 739 649 747,“ uvedlo vedení chebské radnice v dnešním prohlášení.

Místostarosta Jiří Černý v diskuzi na Facebooku uvedl, že chybí hlavně zkušený zdravotnický personál. „Potíž je s ovládáním specializovaných činností. Těžko si lze představit, že například ventilátor, který pomáhá s dýcháním pacienta, ovládá nezkušený pracovník. A s dlouhým zaučováním je také problém. Když někdo někoho zaučuje, nemůže se věnovat pacientům. A tam pak chybí. Situace je opravdu velice vážná. Kdo nezná problematiku, těžko si to dovede představit,“ uvedl místostarosta.

„Lidé v nemocnici jsou zcela vyčerpaní. Potřebují vystřídat. Aspoň na dva po sobě jdoucí dny v týdnu. Ale není kým,“ dodal Černý.

Situace je kritická v nemocnicích v celém kraji. Počet hospitalizovaných v chebské nemocnici neklesá, ani když se pacienti převáží do nemocnic po celé zemi. Podle mluvčího nemocnice Vladislava Podrackého bylo v pátek dopoledne v chebské nemocnici 43 covidových pacientů a z toho třináct na intenzivní péči, kde je k dispozici patnáct lůžek. Zhruba stejný počet byl v nemocnici před dvěma týdny, kdy primář interny Stanislav Adamec informoval o zdejší zoufalé situaci.

Personál přitom kromě náporu nemocných tíží i nejistota dalšího vývoje, nikdo teď neví, kdy pacientů začne ubývat. „Pokud by to mělo jít dále nahoru, tak to personál nemusí zvládnout,“ řekl Podracký webu Novinky.cz.

„Žádali jsme i armádu o poskytnutí zdravotníků, snažíme se obracet na bývalé zdravotní sestry, teď nám vyšly vstříc Lázně Kynžvart s jejich sestřičkami, což pro Cheb určitá pomoc je, ale pořád to není dostačující, protože čísla jdou stále nahoru,“ řekl také Podracký.

Přetíženým zdravotníkům může pomoci každý, kdo na minimum omezí kontakty s lidmi a když už ke kontaktu mimo rodiny dojde, riziko přenosu koronaviru sníží roušky či respirátory. Čím méně nakažených bude, tím méně bude lidí, kteří potřebují hospitalizaci. Přetížené zdravotnictví kromě jiného znamená riziko pro každého z nás. Nemusí být dostupná ani běžná péče.

Zprávy z nemocnice:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.