Dvě hodiny ve frontě na test. Pendleři ho nově potřebují každý druhý den

Pomezí nad Ohří hlásí dvouhodinové fronty lidí čekajících na covidové testy. Bavorsko totiž zavádí povinnost mít pro vstup do země negativní test, který není starší více jak 48 hodin. Týká se to i lidí z Česka pracujících v Německu. Politici na obou stranách hranice už reagují. Ve Waldsassenu v pondělí otevře testovací centrum již v šest hodin ráno a vedení Karlovarského kraje se snaží na Pomezí zřídit nové testovací místo.

Na úvodní fotce je situace z Pomezí okolo sobotní desáté hodiny dopolední. „Dvě hodiny čekačka. Tak hlavně, že jsou zavřené lyžařské areály apod., aby se lidi nezhlukovali u lanovky,“ uvedl na Facebooku autor fotografie Luděk Budinský.

Podle místostarosty Chebu Jiřího Černého, který v Pomezí situaci řešil, bylo v tu dobu na místě odhadem 1000 lidí. Testování podle něj probíhalo bez problémů, samotný odběr, když už člověk přijde na řadu, trvá zhruba do minuty.

Německo v pátek zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Sasko bude od neděle žádat po pendlerech dva testy na koronavirus týdně. Bavorsko je přísnější a nařídilo, že se čeští přeshraniční pracovníci musí nechat testovat každých 48 hodin. Doposud byl třeba jeden test týdně. Na Pomezí se lze nechat bezplatně otestovat i o víkendu, na Svatém Kříži se netestuje, testovací centrum je ve Waldsassenu.

Situaci už řeší místní politici, Černý jim přes den podával informace přímo z místa. „O situaci je informován hejtman Kulhánek, pomoc nabídl i senátor Balatka. Pan hejtman bude intervenovat na ministerstvech zahraničí a zdravotnictví, aby vstoupila v rychlé jednání s německou stranou a pokusila se najít efektivní řešení spočívající v posílení testovacíích kapacit na obou stranách hranice či aspoň snížení požadované frekvence testů v Bavorsku na úroveň Saska,“ uvedl Antonín Jalovec, starosta Chebu.

„Hejtman se také snaží od pondělí zřídit nové testovací místo přímo na Pomezí, aby nenastal kolaps. Důležité je, že tento problém, byl vyvolán německou stranou. Ne českou. Omezení jsou zásadní a vydaná na poslední chvíli,“ říká Černý.

Příspěvek Tomáše Novotného, člena výboru zastupitelstva pro informatiku a PR města, z jedné z diskuzí na Facebooku.

Na situaci už zareagovalo vedení okresu Tirschenreuth, které ve Waldsassenu otevře v pondělí testovací centrum již v šest hodin ráno. Bezplatné testy si čeští přeshraniční pracovníci mohou nechat udělat také v Tirschenreuthu. Přechod Schirnding sousedící s Pomezím spadá pod sousední okres Wunsiedel. Tamní vedení dnes uvedlo, že už v týdnu posílilo kapacity na dnes přetíženém testovacím místě. 


Test je třeba mít v momentě, kdy se překračují hranice. Pokud člověk následně v Bavorsku zůstává, nemusí se znovu testovat (pravidla pro vstup do Bavorska). Výsledek testu je ale třeba mít u sebe pro případ kontroly. Výjimku z testu má jen tranzit, tedy například řidiči mezinárodní dopravy.

Lidem se dnes na Pomezí snažili alespoň částečně ulevit dobrovolní hasiči. „Vzhledem k situaci, počasí a množství osob čekajících na odběry jsem ve spolupráci s jednotkou dobrovolných hasičů Cheb – Háje, zajistil horký čaj,“ říká Černý.

Text jsme ve 20:19 aktualizovali o další informace.

Máte ještě chvilku?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.