Poplatek za odpad se vrací, zůstává na 700 korunách

Poplatek za odpady zůstává na 700 korunách za osobu a rok, vyhlášku pro letošní rok schválili zastupitelé na svém prvním jednání v roce 2021.

Loni město poplatek za komunální odpad občanům odpustilo. Šlo o jedno z opatření na pomoc proti dopadům epidemie. Zároveň to bylo pro městskou pokladnu opatření „nejbolavější“, když městský rozpočet původně počítal v roce 2020 s příjmy z tohoto poplatku ve výši 21 milionů korun.

V roce 2021 se poplatek ve výši 700 korun za osobu vrací, i když epidemie graduje. Kdo loni poplatek zaplatil a nezažádal si o jeho vrácení, ten nemusí platit letos. Nikdo ze zastupitelů nenavrhl, aby se poplatek neplatil ani letos.

Město loni spustilo nový systém vývozu odpadů od rodinných domů a slíbilo, že v ulicích bude více popelnic na tříděný odpad. Podle starosty Antonína Jalovce se to pozitivně projevilo, Chebané více třídí. Důvodová zpráva k vyhlášce uvádí, že náklady na svoz netříděného odpadu meziročně klesly. Stále jsou však vyšší, než kolik na ně město vybere v poplatku za odpad. Podle Jalovce naopak vzrostly náklady na svoz tříděného odpadu.

Zastupitelé ve čtvrtek také schválili mimořádnou dotaci pro provozovatele chebského kina Svět. Soukromá společnost požádala město původně o dotaci ve výši 350 tisíc korun za rok 2020 a 550 tisíc korun na rok 2021. Po jednání se zástupci města nakonec podala finální žádost na 250 a 200 tisíc. Zastupitelé schválili podporu ve výši 250 tisíc korun za rok 2020 a případnou pomocí na rok 2021 se budou zabývat později.

Kino bylo loni po většinu roku zavřené nebo fungovalo v omezeném režimu kvůli preventivním vládním opatřením. Provozovatel kina společnost Sensortum Service hlásí za loňský rok ztrátu půl milionu korun.

Na úvod jednání složil zastupitelský slib Jakub Formánek, který nahradil nedávno zesnulou Marii Mudrovou.

Starosta ve své zprávě o činnosti zmínil pokračující proces možného prodeje pozemků po bývalých kasárnách mezi Zlatým a Špitálským vrchem. Řekl, že bude o dalším postupu jednat se zástupci všech politických klubů. Z jeho slov plyne, že jediný zájemce potvrdil o pozemky zájem v elektronické aukci, která proběhla včera.

Podle informací Chebského infa se o pozemky za 350 korun za metr čtvereční (bez DPH) přihlásila investiční skupina RN Solutions, která má za sebou několik developerských projektů ve středních Čechách nebo na Lipně. O případném prodeji budou definitivně rozhodovat zastupitelé. Podle Jalovce by to mělo být někdy v průběhu prvního pololetí roku 2021. 

Ještě neodcházejte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.