Novinky roku 2021. Projděte si, co se v Chebu mění

Poplatek za odpad se vrací, zdražuje voda, ale plyn a elektřina zlevní. Začne růst lávka u nádraží nebo parkovací dům na Zlatém vrchu. Rekonstrukce některých ulic se naopak posouvají, stejně jako dostavba knihovny. Projděte si, co vás v Chebu čeká v novém roce.

Vrací se poplatek za odpad

Zastupitelé v dubnu roku 2020 odsouhlasili, že město loni odpustilo poplatek za komunální odpad. Šlo o jedno z opatření na pomoc proti dopadům epidemie. Zároveň to bylo pro městskou pokladnu opatření „nejbolavější“, když městský rozpočet původně počítal v roce 2020 s příjmy z tohoto poplatku ve výši 21 milionů korun.

V roce 2021 se poplatek ve výši 700 korun za osobu vrací. Kdo loni poplatek zaplatil a nezažádal si o jeho vrácení, ten nemusí platit letos.

U poplatku za psa radnice loni posunula splatnost z konce května na konec října. Letos se splatnost vrací do normálu, tedy na konec května. Základní výše poplatku je 1000 korun za prvního psa a rok a 1500 korun za druhého a každého dalšího psa. Kdo bydlí v rodinném domě platí v obou případech polovinu. Lidé nad 65 let nebo ti, kdo dostávají důchod a ten je jejich jediným příjmem, platí 200, respektive 300 korun. Nejvýraznější slevu pak mají lidé bydlící v okrajových částech města, jako jsou třeba Bříza, Klest, Podhrad nebo Střížov. Ti za psa platí 100, respektive 150 korun.

Tip pro radnici: na městském webu v sekci poplatek za psa nejsou tyto částky nikde zobrazeny a člověk je zjistí jen, když si pročte přímo vyhlášku.

Druhý ročník Meganápadů

Hned od začátku ledna je možné podávat návrhy do druhého ročníku participativního rozpočtu, který Cheb pořádá pod názvem Meganápady. Zůstává celková dotace ve výši pět milionů korun, maximální výše nákladů na jeden přihlášený projekt ale vzrostla z původních 500 tisíc na rovný milion korun.

V roce 2021 bude také probíhat realizace vítězných projektů z prvního ročníku. Opoziční zastupitel Jan Vrba (ANO) na prosincovém zastupitelstvu kritizoval, že u některých se výrazně zvedly náklady. Konkrétně jmenoval třeba kuličkovou dráhu, která uspěla s plánovanými náklady ve výši 70 tisíc korun. Nakonec ji město vybuduje za 1,3 milionu korun. Podle Vrby to není spravedlivé například vůči lidem, kteří podali návrhy a město je odmítlo s tím, že jsou nad původně vyhlášený finanční limit.

Podle starosty Antonína Jalovce (VPM) ale dává smysl některé věci, když už se budou realizovat, udělat „pořádně“. Konkrétně u kuličkodráhy slibuje atrakci, která vzbudí velký zájem lidí a bude schopná do města dotáhnout například nové turisty, rodiny s dětmi.

Dražší voda

Za vodu si od roku 2021 připlatíme zhruba 3 %. Na konci roku 2020 cena za metr krychlový vody dělala 91,30 koruny, od 1. ledna ji Chevak zvýšil na 94,05 koruny. Proč? To si firma nechala pro sebe a novou cenu na svém webu oznámila bez zdůvodnění. Na druhou stranu třeba Terea, kde má město také významný majetkový podíl, cenu tepla na rok 2021 na svém webu zatím nezveřejnila vůbec.

„Povinnost zvedat ceny vodného a stočného je bohužel i důsledkem čerpání dotací v minulých letech. Mimochodem, když se podíváte na jiné dodavatele vody, obvykle zdražují více než Chevak,“ uvedl v jedné z facebookových diskuzí starosta Antonín Jalovec.

Cena vody od Chevaku patří dlouhodobě zhruba do prostředka cenového spektra vodáren působících v Česku a vodárny skutečně zdražují v roce 2021 po celé zemi. Například Severočeská vodárenská společnost (SVS) od ledna 2021 zdražuje o 5,9 %. Metr krychlový vody tam letos vyjde na 104,77 koruny.

SVS zdůvodňuje růst ceny mimo jiné nutnými investicemi do majetku, výší inflace, která se letos pohybuje kolem tří procent nebo zvýšenými náklady v souvislosti s pandemií.

Zpět k cenám v Chebu. Na začátku roku 2021 bude cena vody levnější než na začátku roku 2020. Tehdy vyšla na 95,46 koruny. Od začátku května totiž došlo ke snížení DPH u vody z 15 na 10 %, což cenu snížilo na 91,30 koruny. A z této ceny nyní Chevak vodu zdražil na už zmíněných 94,05 koruny za metr krychlový.

Ceny dalších energií mají naopak v roce 2021 o jednotky procent klesat. U elektřiny a plynu klesá regulovaná cena a Energetický regulační úřad odhaduje pokles cen i u cen dodavatelů.

Parkování: nová místa i univerzální karta

Nově je možné za 15 tisíc korun na rok pořídit univerzální parkovací kartu, která je přenositelná a jde s ní parkovat ve všech městských zónách. Naopak už nepůjde pořídit kartu, která ještě loni vyšla na 8 tisíc korun a šlo s ní rovněž parkovat ve všech zónách, jen nebyla přenositelná.

Další změny v systému parkování letos nejsou, základní celodenní parkovací karta pro jednu oblast a pro první auto tak dál vyjde na 600 korun (kompletní ceník zde). Parkovací karty z roku 2020 platí ještě v lednu 2021. Pro novou kartu musíte na městský úřad.

Obyvatelé Zlatého vrchu budou napjatě sledovat, jak rychle město spolu s Tereou vybuduje v areálu výtopny nový parkovací dům se zhruba 70 místy. Mělo by jít o hlídané parkoviště pro předplatitele. Cena za pronájem místa zatím stanovena nebyla, má se pohybovat kolem 3600 korun za rok, což je cena odpovídající pronájmům „boxových“ míst v centru města. Stavba má vyjít na zhruba 12 milionů korun, město má přispět pěti miliony korun (rozpočet na rok 2021 s těmito penězi počítá), zbytek má jít z rozpočtu Terey, která parkoviště bude spravovat.

Letos by se mohlo rozhodnout i o tom, zda další parkovací dům vyroste u nádraží. Tam chce soukromý investor postavit polikliniku a město s ním předjednalo i realizaci parkovacího domu s více jak 300 místy. Nyní se ale bude dál řešit, zda má město o postavení polikliniky vlastně zájem.

Do věci se vložili někteří chebští zdravotníci, podle kterých je zdravotní síť až na praktické nebo zubní lékaře v Chebu stabilizovaná a ani zdravotní pojišťovny nechtějí navyšovat smlouvy současným lékařům. Investor zase uvádí, že je schopen přivést nové zdravotní služby, aniž by přetahoval personál ze stávajících ordinací. Pokud zdravotníci vedení města přesvědčí, že nová poliklinika není pro Cheb výhodná, nemusel by investor od města získat pozemky potřebné k výstavbě.

Co se bude stavět

Rozpočet na rok 2021 počítá s propadem daňových příjmů meziročně o více jak 50 miliard korun. Některé původně plánované akce tak vedení města přesunulo do dalších let.

S těmito velkými investičními akcemi naopak v prosinci schválený rozpočet na rok 2021 počítá (pokud jde o akce, které se protáhnou do roku 2022, je vždy uvedená částky investic v roce 2021):

  • Lávka na Švédský vrch (129 milionů korun, lávka má být dokončena v roce 2022)
  • Zateplení a nový systém větrání s rekuperací na 3. základní škole (33 milionů korun; dokončení v roce 2022)
  • Dobudování atletického stadionu na levém břehu Ohře včetně výstavby skateparku a hřišť na míčové sporty (33 milionů korun)
  • Dokončení cyklostezky Cheb-Waldsassen včetně vybudování přeložky silnice U Kočího (25 milionů korun)
  • Přírodovědné centrum při DDM Sova (20 milionů korun; dokončení v roce 2022)
  • Rekonstrukce Zemědělské ulice (17 milionů korun; dokončení akce zahájené v roce 2020)
  • Revitalizace sídliště Spáleniště – rekonstrukce Mírové ulice (14,5 milionu korun)
  • Rekonstrukce Karlovy ulice (11,5 milionu korun)
  • Rekonstrukce vnitrobloku Hradební-Dlouhá (6,5 milionu korun; dokončení v roce 2022)
  • Rozšíření parkovacích kapacit na sídlišti Zlatý vrch (5 milionů korun)
  • Rekonstrukce Bezejmenné ulice (3,5 milionu korun)
  • Vybudování denního stacionáře pro seniory v Dlouhé 14 (3,5 milionu korun; dokončení v roce 2022)
  • První etapa rekonstrukce Palackého ulice – (3 miliony korun)
  • Rekonstrukce malometrážních bytů v Dragounské 12 (3 miliony korun)
  • Dokončení kanalizace ve Střížově (2 miliony korun)

Zde jsou naopak investiční akce, které vedení města kvůli očekávaným nižším příjmům z daní odložilo:

  • Rekonstrukce ulic Havlíčkova, Družstevní, Lesní, Kamenná a Lidická
  • Další etapa obnovy sportovního areálu Lokomotivy
  • Rekonstrukci bytů v budově bývalého Bati
  • Výstavba cyklostezky od KC Svoboda na sídliště Zlatý vrch
  • Výměna lávky přes Ašskou ulici
  • Vybudování nové restaurace u hradu na Šancích
  • Obnova lanového centra

Na rok 2021 byl schválen rozpočet s výdaji přej 1,2 miliardy korun. Saldo příjmů a výdajů má činit přibližně 350 milionů korun a pokryto bude zejména zapojením přebytku loňského rozpočtu. Jak to funguje, popisoval už dříve v rozhovoru s Chebským infem starosta Antonín Jalovec. Loňský rozpočet byl schválen s výdaji ve výši 1,1 miliardy a saldem 250 milionů korun.

Knihovna se posouvá

Podle loňského rozpočtového výhledu měla už v roce 2021 začít dostavba městské knihovny. Aktuálně schválený dokument ale počítá pro rok 2021 pouze s tím, že bude rozhodnuto o způsobu výběrového řízení na realizaci a že se radnice pokusí najít dotační program, ze kterého by šla dostavba financovat. S realizací rozpočtový výhled počítá na roky 2022 až 2024 – postupně by mělo jít o investice ve výši 60, 130 a 60 milionů korun. Naopak začátek budování nového bazénu není ani ve výhledu do let 2024.

Nemocnice v rekonstrukci

Chebská nemocnice dál prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která běží již od roku 2017. Dokončena má být na začátku roku 2022.

Revitalizace nemocnice je v současnosti hotová zhruba z poloviny. Zatímco v novém pavilonu A již může nemocnice své služby poskytovat, ve zbylé části jde o provizorní řešení. V nemocnici je celkově k dispozici 300 lůžek, nedokončená rekonstrukce kapacitu nemocnice o třetinu snižuje.

Rekonstrukce se po předchozích měsících, kdy stála, znovu rozeběhla v listopadu. Na starosti ji má společnost Metrostav. Ta uspěla ve výběrovém řízení, které probíhalo poté, co vedení Karlovarského kraje odstoupilo od smlouvy s firmou, která měla rekonstrukci původně na starosti. Práce na revitalizaci chebské nemocnice odstartovaly v únoru 2017, původně mělo vše být hotovo loni v říjnu (čtěte podorbnosti).

Nemocnice aktuálně také čelí dalšímu náporu koronavirových pacientů. Karlovarský kraj, který je jejím zřizovatelem, proto vyzval studenty vysokých a středních zdravotnických škol, zda by nemocnicím nepomohli.

Bydlení v kasárnách

Už na začátku roku 2021 se dozvíme, zda chtějí developeři stavět nové bydlení na území po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu a v jejich okolí. Developeři se o rozsáhlé pozemky mohli hlásit do konce roku, 20. ledna má proběhnout elektronická aukce. Psali jsme: Developeři se můžou hlásit o kasárna, po kritice se změní komise

V roce 2021 snad také porazíme koronavirus. Jisté je, že se výrazně mění daně, což v peněžence pozná většina zaměstnanců. Zbyde jim více. Další změny, které nový rok přináší, si můžete projít ve velkém přehledu na webu Peníze.cz.

Zdroj úvodního obrázku: pixabay.com

Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.