Nenávist v koalici i obvinění z trafik. Kraj má nové vedení

Karlovarský kraj má více jak dva měsíce po volbách konečně nové vedení. Hejtmanem se dnes stane místní lídr STANu Petr Kulhánek. Bývalý karlovarský primátor tak vystřídá Petra Kubise, jehož ANO sice bylo ve volbách první, ale vládnoucí koalici nesestavilo.

Kraji povládne široká koalice stran a hnutí, která se dohodla ve chvíli, kdy to už začínalo vypadat na předčasné volby. ODS ale nakonec přece jenom přestala trvat na postu hejtmana. Tím se na pondělním zastupitelstvu stane Kulhánek.

Primátor je z volebního uskupení STAN, KOA, TOP 09 a VPM Cheb, které skončilo v krajských volbách druhé za ANO s téměř 15 procenty hlasů. Druhou nejsilnější koaliční stranou jsou Piráti (11,56 %), následuje koalice ODS+KDU-ČSL (7,35 %) a Místní (7,29). Koalice kolem STAN má 8 zastupitelů, Piráti 6 a další dvě volební uskupení po čtyřech.

Ve vládní koalici jsou ještě zástupci volebních uskupení, jejichž zvolení zastupitelé se v dlouhém povolebním vyjednávání rozešli. Koalice Vaše volba pro kraj (VOK) a Karlovaráci získala ve volbách 6,51 % hlasů a 3 zastupitelská křesla. Po volbách se ale rozpadla, Karlovaráci jsou v opozici a lídr hnutí VOK Josef März je naopak v nové vládnoucí koalici. U SNK1 (5,45 %) to dopadlo naopak. Dva zastupitelé jsou koaliční, jedna zastupitelka naopak opoziční.

Když to celé shrneme: Ve 45členném zastupitelstvu Karlovarského kraje bude mít nová koalice 25 hlasů.

Hejtmana už jsme si řekli, tím bude Petr Kulhánek (KOA, STAN). Ve výkonu vládnutí nad krajem mu bude nejvíce pomáhat devět radních: Jan Bureš (ODS) jako první náměstek, dalšími náměstky pak budou Vojtěch Franta (Piráti) a Patrik Pizinger (Místní). Radními budou také Dalibor Blažek (Místní), Jindřich Čermák (Piráti), Oľga Haláková (KDU-ČSL), Vít Hromádko (SNK1) a Robert Pisár (STAN).

K tomu ještě nová koalice zřídí posty čtyř uvolněných zastupitelů. Jde o Josefa Märze (VOK), Pavla Čekana (Místní), Karla Jakobce (ODS) a Markétu Monsportovou (Piráti). Koaliční partneři se také dohodli, že funkci předsedy finančního výboru obsadí Martin Kalina (Piráti) a funkci předsedy kontrolního výboru přenechá koalice opozici, konkrétně Martinu Hurajčíkovi (ANO).

Opozice kritizuje trafiky

Zástupci nové krajské koalice už o víkendu podepsali koaliční smlouvu, pondělní zastupitelstvo vše stvrdí odhlasováním nové krajské vlády. „Smlouva není obsáhlá. Zdůrazňuje partnerský přístup vztahů. Obsahuje i blokační pojistku, aby nemohl být kterýkoli ze subjektů upozaděn. Nepředpokládám, že by byla nějak přehnaně využívána. Vždy je nutné dojít ke kompromisu v dohodovacím řízení,“ řekl k podpisu smlouvy Kulhánek.

V opozici zůstane hnutí ANO, které bylo ve volbách první se ziskem téměř 25 procent a má 13 zastupitelů. I přes dobrou výchozí pozici ANO nikdy nedalo dohromady většinu. A to ani v situaci, kdy čtyři zastupitele z řad ODS a KDU-ČSL lákala do koalice i na to, že volebnímu lídrovi ODS Karlu Jakobcovi nechá post hejtmana.

Vládnout s ANO se ale rok před parlamentními volbami nikomu moc nechce, když je to právě ANO proti komu se strany na celostátní úrovni spojují. Ostatně Karlovarský kraj není jediný, kde ANO skončilo první a nevládne. Stejná situace je v Plzeňském, Jihočeském, Jihomoravském a Pardubickém kraji a také v kraji Vysočina.

V opozici končí také čtyři zastupitelé za SPD, která v povolebním vyjednávání stála mimo, protože s „populisty a extrémisty“, jak stranu opakovaně označovali politici z nově vzniklé koalice, skoro nikdo vládnout nechtěl. Nahlas o ni uvažovalo jen ANO, pro které SPD představovala poslední naději na další čtyři roky vládnutí.

V opozici budou i dva již zmínění zastupitelé za Karlovaráky, a sice Jiří Brdlík a Václav Skuhravý, a za opozici se dá považovat i Jitka Pokorná z SNK1. Ta sice je v zastupitelské klubu se zastupiteli ODS a KDU-ČSL, nově vzniklou koalici ale rázně odsoudila. „Nikdy nebudu podepsána pod koaliční smlouvou, která vytváří trafiky,“ napsala v jedné z facebookových diskuzí.

Tip: Jak město zadává zakázky? V novém žebříčku Cheb skončil mezi lepšími

Z vytváření politických trafik, kterými jsou myšleny ony čtyři místa uvolněných zastupitelů, novou koalici obviňuje i ANO a Karlovaráci. Uvolněný zastupitel je takový, který práci pro kraj dělá na plný úvazek a také za plný plat. Ten dělá necelých 90 tisíc korun měsíčně. Stejně berou i radní, kterých je devět ze zákona. Kraje s počtem obyvatel do 600 tisíc mají devět radních, větší kraje jedenáct. I odměny politiků neurčuje kraj, ale jsou pevně dané legislativou.

„Aby vůbec „naše“ nová koalice vznikla, musela vytvořit mnoho placených míst, takzvaných trafik,“ komentuje na Facebooku vznik nové koalice Jana Mračková Vildumetzová (ANO), dosavadní náměstkyně hejtmana.

„Spojila jsem se s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivem Vondrákem, Moravskoslezský kraj má 1,2 milionu obyvatel a žádného takového placeného zastupitele nemají,“ dodala Vildumetzová. Podle ní nové funkce vyjdou pokladnu kraje zhruba na 10 milionů korun ročně.

Na Vildumetzovou reagoval chebský starosta Antonín Jalovec (VPM), který je jedním z nově zvolených krajských zastupitelů pod hlavičkou STAN. Jako zástupce nové krajské koalice se tak ohradil například proti výpočtům Vildumetzové. Celkové náklady na čtyři uvolněné zastupitele budou zhruba poloviční, než jak je vypočetla bývalá hejtmanka a podle Jalovce dávají smysl. Vildumetzová také nezmínila, že už dosud měl Karlovarský kraj jednoho uvolněného zastupitele. Jalovec upozornil také na to, že v sousedním Ústeckém kraji, kde má ANO hejtmana, je dokonce 9 uvolněných zastupitelů.

„Uvolněný zastupitel je nejtransparentnější forma správy určité gesce. Kdybychom na to samé najali úředníka nebo zaplatili agenturu, může to stát mnohem více a nikdo to nebude vědět,“ reaguje na obvinění z trafik Petr Kulhánek (KOA, STAN). Upozornil také, že kraj bude mít nově nižší počet lidí v komisích, což podle něj bude úspora, která půjde proti zvýšeným nákladům na uvolněné zastupitele.

„Na starost budou mít oblast regionálního rozvoje s přípravou transformace regionu na dobu pouhelnou, oblast lázeňství a cestovního ruchu v klinické smrti, oblast zdravotnictví v ekonomických troskách a oblast životního prostředí a změn klimatu v celé šíři k těmto strategickým gescím bezpochyby patří,“ vysvětluje Kulhánek.

Bitva o Ostrov v jedné koalici

Nová koalice pod jeho vedením je tak široká, že se v ní potkávají třeba i velcí lokální rivalové. První náměstek Jan Bureš (ODS) v roce 2017 stál za úspěšným návrhem na odvolání tehdejšího starosty Ostrova Pavla Čekana (tehdy ČSSD, dnes Místní). Dnes je starostou Ostrova Bureš a Čekan je jeho opozičním rivalem.

Otázky nad tím, jak pevná nová koalice bude, logicky vyvstávají i při ohlédnutí za povolebním vyjednáváním. ODS nejprve dlouho tvořila pevný blok s ANO, když se z něj oddělila, trvala dlouho na postu hejtmana, byť ve volbách získala zhruba stejně hlasů jako třeba Místní. Pak své nové koaliční partnery několikrát napínala, zda své podmínky zmírní. Došlo to až tak daleko, že se na začátku prosince jednání zasekla, když ODS opět trvala na svém a pohrdla i nabídkou, aby hejtmankou byla Oľga Haláková z KDU-ČSL.

Tehdy STAN a Piráti kromě jiného ve společném prohlášení směrem k ODS uvedli: „Byl nám přednesen vystupňovaný požadavek na další placenou pozici – třetí místo v radě, popřípadě uvolněného zastupitele. S takto neseriózním přístupem k jednání neumíme pracovat, je tím také narušena elementární důvěra v našeho partnera.“ Vypadalo to, že se do hry vrací ANO, které utvoří koalici s ODS a SPD, nebo že budou předčasné volby.

O pár dnů později se něco v myslích ODS hnulo a Karlovarský kraj tak má novou koalici, mezi jejímiž členy ale ještě nedávno byla „narušena elementární důvěra“. Nová vláda střídá dosavadní koalici ANO, ODS, Místní, SPO a Piráti. Nastupuje v půlce prosince a v době, kdy přesně nikdo neví, s jakými příjmy z daní na příští rok kraj může počítat. Proto zastupitelé schválí rozpočtové provizorium a nový rozpočet na rok 2021 bude až v lednu.

Prioritami pro nejbližší období bude podle Kulhánka potýkání se se současnou covidovou situací a dále pak příprava rozpočtu na příští rok tak, aby byl na prvním lednovém zastupitelstvu připraven ke schválení. Třetí prioritou je pak oblast zdravotnictví, nové krajské vedení bude tento týden jednat s představenstvem krajské nemocnice.

Poznámka: Na úvodním obrázku jsou zleva Pavel Čekan, Petr Kulhánek a Jan Bureš.

Co kraji slibují lídři koaličních stran? Ptali jsme se před volbami:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.