Karel Jakobec, ODS: Jsme zkušení a poprvé s partnerem

Má mít Cheb vlastní nemocnici? Dává prodloužení trasy Pendolina až do Karlových Varů smysl, nebo šlo jen o šikovný marketing před volbami? A co je v kraji nutné řešit? Odpovídá Karel Jakobec, radní Karlovarského kraje, místostarosta Sokolova a lídr kandidátky Koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků ve volbách do krajského zastupitelstva.

Jaké jsou vaše plány pro chebskou nemocnici? Má mít Cheb vlastní nemocnici? A souhlasíte třeba s plánovaným přesunem onkologie do Karlových Varů, ke kterému má dojít v příštích letech?

Chebská nemocnice určitě své místo má a že to s ní myslíme vážně, dokládá i to, že jsme rozhodli o pokračování její rekonstrukce. Krajský rozpočet to zatím stálo přes 400 miliónů. Podporujeme finančně i její provoz, také náborové příspěvky pro nové lékaře, sestřičky i další zdravotníky se vztahují na nemocnici v Chebu. Onkologická péče se od doby, kdy byl umístěn lineární urychlovač v Chebu, posunula dál a je potřeba dostupnost i dalších návazných oborů. Proto jsme dali na doporučení odborníků, jakým je například profesor Finek z FN Plzeň a připravujeme onkologické oddělení v rámci Generelu dostavby Karlovarské krajské nemocnice. Onkologie je o plánované péči a dnes není problém dojet z Chebu do Varů za 30 minut.

Vedení Karlovarského kraje v končícím volebním období rozhodlo o konci jednoho z chebských domovů pro seniory. Konkrétně šlo o ten v Dragounské ulici. Důvodem bylo, že v chebském okrese bylo podstatně více míst v domovech pro seniory než v karlovarském a sokolovském okrese. Podpořil jste toto zrušení a podpořil byste ho případně znovu?

Měli jsme tu historicky určitou anomálii v tom, že více než polovina všech krajských lůžek v domovech pro seniory byla zřízena na Chebsku. Proto jsem podpořil, aby se po rekonstrukci sloučil domov Skalka s domovem v Dragounské ulici, který patří městu Chebu. Z předložených podkladů bylo zřejmé, že Dragounská nezanikne a že bude sloužit sociálním službám. Pokud se nemýlím, tak tu je dnes městem provozovaný stacionář Mája, který byl před tím 10 let v provizoriu. Výsledkem je rozhodně lepší situace, než byla před pěti lety.

Jaký je podle Vás nejdůležitější úkol pro krajské zastupitele Karlovarského kraje v příštím volebním období?

Určitě to bude řešení dostatku kvalitních pracovních míst v kraji. Největší problém se rýsuje na Sokolovsku a to především se zaměstnaností. K útlumu tradičního oboru (těžby uhlí) dochází v mnoha regionech Evropy. U nás bohužel díky skokovému růstu cen emisních povolenek prudce eskaluje, což se projevilo urychleným zavíráním provozu tlakové plynárny v Sokolovské uhelné, s propouštěním skoro tisíce zaměstnanců. Řešit prudké zvýšení nezaměstnanosti je velký úkol, který však bez pomoci státu nezvládneme. Ostatní věci také nejsou jednoduché, ale zvládnout se dají. Mám na mysli například dokončit rekonstrukci Císařských lázní, pokračovat v rekonstrukci chebské nemocnice, nebo například generel dostavby Karlovarské krajské nemocnice.


Nebaví? Zkuste jiného lídra nebo lídryni!


Je něco z právě končícího volebního období, za co současné vedení kraje, jehož jste součástí, podle Vás zaslouží vyloženě pochvalu?

Chválit by měli spíše voliči, ale mám radost, že si nás vybrala firma BMW pro zřízení svého vývojového centra. A to vybírali ze 70 lokalit na světě! Bude to znamenat nejen příliv investic, ale i šance pro lidi s vysokou kvalifikací najít u nás zaměstnání. Určitě mě také těší, že se podařilo začít s rekonstrukcí Císařských lázní, tahle památka 20 let chátrala a o její rekonstrukci se snažili všichni hejtmani. Povedlo se to až nám.

Je naopak něco, co se vyloženě nepovedlo?

Mrzí mě, že se nepovedlo, abychom tu měli leteckou záchrannou službu. Stát stanovil, že do 20 minut musí být vrtulník na místě zásahu, náš kraj však je na třech čtvrtinách svého území mimo tento limit. Také mě mrzí, že vítěz výběrového řízení, připraveného našimi předchůdci, nebyl schopen dokončit rekonstrukci chebské nemocnice, ale už jsme vybrali jinou firma, která to dodělá.

Proč by lidé měli dát hlas právě vaší kandidátce?

Máme na své kandidátce velmi zkušené lidi, starosty i zastupitele z měst a obcí. Také jsme vždy v minulosti plnili, co jsme ve volebním programu slíbili. Volební program jsme připravovali jako vždy pečlivě a zodpovědně. Občané tedy mají jistotu, že jejich hlas pro nás má smysl a kraj se posune dopředu. Poprvé v historii jsme se rozhodli uzavřít koalici s nám programově blízkým partnerem. KDU–ČSL jsme si vybrali proto, aby co nejméně pravicových hlasů propadlo.

Těsně před volbami krajské vedení úspěšně dojednalo prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů. Souhlasíte s tím, že to je vítaná pomoc cestovnímu ruchu v našem kraji, nebo šlo podle Vás spíše o předvolební marketing hnutí ANO, které ovládá i ministerstvo dopravy?

Všechny regiony se snaží, aby k nim jezdilo Pendolino. Je to hodně o prestiži, takže z tohoto úhlu pohledu si myslím, že to výrazně pomůže v propagaci našeho krásného kraje.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.