Josef März, VOK: Máme předpoklady být úspěšní

Má mít Cheb vlastní nemocnici? Dává prodloužení trasy Pendolina až do Karlových Varů smysl, nebo šlo jen o šikovný marketing před volbami? A co je v kraji nutné řešit? Odpovídá Josef März, radní Karlových Varů a lídr kandidátky VOK – Volba pro kraj s podporou hnutí Karlovaráci ve volbách do krajského zastupitelstva.

Jaké jsou vaše plány pro chebskou nemocnici? Má mít Cheb vlastní nemocnici? A souhlasíte třeba s plánovaným přesunem onkologie do Karlových Varů, ke kterému má dojít v příštích letech?

Nemocnice v Chebu má své místo ve struktuře krajského zdravotnictví, má velký spád rozlohou i počtem pacientů. To tvrdím dlouhodobě a tvrdit budu. I proto jsem trval na její rekonstrukci a dobudování. Přesun onkologie je vázán spíše na snahu o komplexní centrum, jehož vznik je ale možný jen v Karlových Varech z důvodu návaznosti na jiné obory a vyšetřovací metody. I proto se o této variantě mluví dlouhodobě a ve spolupráci a komunikaci s onkologickýcm pracovištěm v Chebu. Je třeba zmínit, že by tím nezanikla onkologická ambulance a část péče v Chebu.

Vedení Karlovarského kraje v končícím volebním období rozhodlo o konci jednoho z chebských domovů pro seniory. Konkrétně šlo o ten v Dragounské ulici. Důvodem bylo, že v chebském okrese bylo podstatně více míst v domovech pro seniory než v karlovarském a sokolovském okrese. Dávalo podle Vás toto rozhodnutí smysl?

Náš kraj je velice malý a řešit rozmístění domovů dle okresů nedává racionální smysl. Bohužel se i zde projevuje opomíjení Chebska a Mariánskolázeňska v dlouhodobých záměrech kraje.

Jaký je podle Vás nejdůležitější úkol pro krajské zastupitele Karlovarského kraje v příštím volebním období?

Cílem je v tuto chvíli zachovat nemocnice v Karlových Varech, Sokolově i Chebu jako páteřní síť kraje, není pro mě přijatelné dále privatizovat Cheb nebo Karlovy Vary, případně rušit například internu v Chebu. Určitě je třeba spolupracovat na typu péče a její návaznosti v Mariánských Lázních. Plus podpora primární péče, tedy praktických a dětských lékařů, zubařů a dalších specialistů. Jejich dostupnost je velkým handicapem v našem kraji.

A jak toho dosáhnout? Je nezbytná podpora a spolupráce s menšími obcemi při zajištění ambulancí – ne jen vyřčená, ale i faktická, na místě, jasným příspěvkem. Práce s lékařskými fakultami a náborem absolventů – v tuto chvíli nevidím jakoukoli snahu kraje. Uvedeme konečně v život systém krajských odborníků, který čtyři roky spí, a koncepci zdravotnictví – jsou potřeba jasná pravidla, kde je jaká péče poskytována. Tak, aby byla efektivní distribuce prostředků, například na přístrojové vybavení. A zdravotníci, aby měli klid na práci, jejíž rozsah je jasný a bez spekulací a dohadů.

Vedle toho pak budou zásadními problémy ještě zaměstnanost a dopravní obslužnost – pokrok v D6 a její napojení do Německa. Také je třeba zvrátit trend, kdy náš kraj je ve všech kritériích na posledním místě.


Nebaví? Zkuste jiného lídra nebo lídryni!


Je něco z právě končícího volebního období, za co současné vedení kraje podle Vás zaslouží vyloženě pochvalu?

Kvůli absenci vlastní vize alespoň dotažení některých projektů minulého a předminulého vedení kraje. Zahájení rekonstrukce historické budovy Císařských lázní (Lázní I.) v Karlových Varech.

Je naopak něco, co se vyloženě nepovedlo?

Hospodaření krajské nemocnice včetně průběhu dostavby nemocnice chebské. Neschopnost využívat vazby na vládnoucí hnutí ANO při prosazování krajských zájmů.

Proč by lidé měli dát hlas právě vaší kandidátce?

Jsme hnutí odborníků, kteří ve svých stávajících profesích něco dokázali, proto je předpoklad, že budou úspěšní i ve vedení kraje.

Těsně před volbami krajské vedení úspěšně dojednalo prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů. Souhlasíte s tím, že to je vítaná pomoc cestovnímu ruchu v našem kraji, nebo šlo podle Vás spíše o předvolební marketing hnutí ANO, které ovládá i ministerstvo dopravy?

Myslím, že je to zoufalý předvolební tah, zejména s ohledem na dojezdový čas. Využitelné je snad jen pro návštěvníky z druhého konce republiky, kteří ocení spoj bez přestupů.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.