Patrik Pizinger, Místní: Je třeba otočit trend

Má mít Cheb vlastní nemocnici? Dává prodloužení trasy Pendolina až do Karlových Varů smysl, nebo šlo jen o šikovný marketing před volbami? A co je v kraji nutné řešit? Odpovídá Patrik Pizinger, starosta Chodova, zastupitel Karlovarského kraje a lídr kandidátky Místního hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst ve volbách do krajského zastupitelstva.

Jaké jsou vaše plány pro chebskou nemocnici? Má mít Cheb vlastní nemocnici? A souhlasíte třeba s plánovaným přesunem onkologie do Karlových Varů, ke kterému má dojít v příštích letech?

Bez nemocnice se Cheb neobejde. Je spádová pro celý region Chebska, Ašska i části Tachovska a jeho obyvatelé musí mít zajištěnou kvalitní zdravotní péči. Teď je nutné hlavně dokončit její další rekonstrukci a pokračovat v personálním posilování nemocnice. Osobně si neumím představit Cheb bez nemocnice. A stejně tak musíme mít v Karlovarském kraji onkologii. Nemůžeme nechat těžce nemocné pacienty dlouhodobě dojíždět za ošetřením do Plzně, Ústí nebo Prahy. Takže hlavním úkolem pro budoucí vedení kraje je, zajistit v souladu s požadavky ministerstva zdravotnictví, odborných společností i pojišťoven plnění všech podmínek tak, aby v kraji takové pracoviště jednoznačně bylo zachováno.

Vedení Karlovarského kraje v končícím volebním období rozhodlo o konci jednoho z chebských domovů pro seniory. Konkrétně šlo o ten v Dragounské ulici. Důvodem bylo, že v chebském okrese bylo podstatně více míst v domovech pro seniory než v karlovarském a sokolovském okrese. Dávalo podle Vás toto rozhodnutí smysl? Podpořili jste toto zrušení a podpořil byste ho případně znovu?

Pokud vím, nedošlo k úbytku poskytnutých lůžek pro klienty v Chebu. Všichni klienti z Dragounské byli na základě dobrovolné volby umístěni buď do DPS Spáleniště Cheb nebo do DPS Skalka Cheb, zůstali tedy ve městě, které znali. Rozhodnutí vedení kraje vycházelo z odborné debaty a návrhu na rovnoměrné rozmístění kapacity lůžek tak, aby lidé mohli i na sklonku života zůstat co nejblíže svým dosavadním domovům. Což mně přijde jako logický požadavek.

Jaký je podle Vás nejdůležitější úkol pro krajské zastupitele Karlovarského kraje v příštím volebním období?

Otočit trend. Karlovarský kraj se z chvostu musí dostat do čela. Asi nepředběhneme Prahu, ale je nejvyšší čas, začít měnit náš kraj, udržet mladé lidi, zajistit dostatek dobře placených pracovních míst, dostupné kvalitní vzdělání a dostupnou lékařskou péči. Každý musí mít jistotu, že najde lékaře, zubaře, dětského lékaře. Jenže dosavadní kosmetická opatření se ukazují jako neúčinná. Bude nutné zahájit radikálnější a hlubší změny i za cenu toho, že se někomu nebudou muset líbit. Jinak se z toho nevyhrabeme.

V souvislosti s koronavirem zanikají v regionu stovky pracovních míst, do toho přichází útlum uhlí, propadá se automotive a spolu s tím se bude propadat i ekonomika našeho už tak chudého kraje. Kraj musí v tomto ohledu, nejlépe už dnes, zavést aktivní politiku podpory vzniku nových pracovních míst. Zviditelňovat kraj nejen v oblasti turistického ruchu, ale také z hlediska investičních příležitostí ve vybraných oborech. Pomáhat především stávajícím malým a středním regionálním firmám při hledání zdrojů pro jejich rozvoj z evropských titulů, pomáhat aktivně s koncepční přípravou nových rozvojových projektů.

Jen to nesmí uchopit zase další úředníci. Docela mi v tomto ohledu rezonuje v hlavě myšlenka na vznik regionálního think tanku, který by se zabýval právě hledáním nápadů. Jsme v situaci, kdy standardní postupy přestávají fungovat. Potřebujeme kreativitu a akci.


Nebaví? Zkuste jiného lídra nebo lídryni!


Je něco z právě končícího volebního období, za co současné vedení kraje, kde má vaše hnutí také zastoupení, podle Vás zaslouží vyloženě pochvalu?

Těch věcí které se povedly je poměrně hodně. Jako starosta mohu říci, že se třeba opravdu výrazně zlepšila komunikace mezi krajem a obcemi, což nám na radnicích hodně pomohlo. Podařilo se také navýšit prostředky do obnovy venkova. Malé obce dostávají od kraje více peněz. Určitě je dobře, že se také pokračovalo v další modernizaci obou krajských nemocnic a to jak stavebně, tak nákupem nových přístrojů. A v neposlední řadě považuji za velký úspěch, se zvýšila systematická podpora hasičů a to jak dobrovolných tak profesionálních. Jsem rád, že máme v kraji skvělé hasiče, na které se můžeme vždy spolehnout.

Je naopak něco, co se vyloženě nepovedlo?

Není jasno v koncepci dopravní obslužnosti. Lidé v kraji si zaslouží odpověď na to, jak budou v následujících letech jezdit autobusy a vlaky. Hledal byste si práci 30 kilometrů od domu, když nemáte vůbec jistotu, jestli tam ten spoj bude za pár měsíců ještě jezdit?

Kromě toho nejsem spokojený se situací ve středním školství. Na jedné straně všichni volají po vzdělání a na druhé máme rušit třeba gymnázia? To je špatně! Osobně prosazuji zachování a rozvoj krajských středních škol i mimo velká města.

Poslední věc je dlouhodobý nedostatek lékařů a zdravotnického personálu. Je ale nutné říci, že tady to krajům neskutečně komplikuje stát se svým laxním přístupem ke zdravotnictví jako celku, a neustálým odkládání reformy systému. Všichni ví, že je to nastavené špatně, ale neustále se to odsunuje.

Proč by lidé měli dát hlas právě vaší kandidátce?

Protože nás znají. Nejsme někdo, kdo se vynoří pravidelně před volbami a po nich zase zmizí. Jsme tady pořád. Na naší kandidátce je 19 starostek, starostů a místostarostů, 7 hasiček a hasičů, máme tam i lékařky a lékaře, místní veterinářku, odborníky z oblasti sociálních služeb, učitele, sportovce a podobně. Všichni kdo nás znají, ví, že pracujeme ve svých obcích dlouhodobě a že nám jde o zlepšení života v místech, kde žijeme. Nejsme zatíženi žádnou stranickou ideologií, neděláme velkou politiku. Naše místo je tady, v našich městech, obcích, v našem kraji a chceme, aby se tady dobře žilo.

Těsně před volbami krajské vedení úspěšně dojednalo prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů. Souhlasíte s tím, že to je vítaná pomoc cestovnímu ruchu v našem kraji, nebo šlo podle Vás spíše o předvolební marketing hnutí ANO, které ovládá i ministerstvo dopravy?

Každé dopravní spojení do našeho kraje je pomocí. Osobně považuji Pendolino za polotovar. Například nestaví ve všech rychlíkových zastávkách, jako například v Chodově. Není vyřešena doprava cestujících z odlehlých částí kraje tak, aby například cestující z Toužimska a Žluticka přijeli autobusem, či vlakem bezproblémově ráno k odjezdu Pendolina, či se večer vrátili opět bezpečně domů. Cestující z Kraslicka budou večer v Sokolově čekat hodinu venku na zamčené nádraží na svůj spoj do Kraslic podobně. Je to škoda a takto Pendolino nebude plnohodnotně sloužit obyvatelům kraje.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.