Karla Maříková, SPD: Podpoříme lázně a tradiční rodinu

Má mít Cheb vlastní nemocnici? Dává prodloužení trasy Pendolina až do Karlových Varů smysl, nebo šlo jen o šikovný marketing před volbami? A co je v kraji nutné řešit? Odpovídá Karla Maříková, poslankyně, zastupitelka Karlovarského kraje, zastupitelka Ostrova a lídryně kandidátky SPD ve volbách do krajského zastupitelstva.

Jaké jsou vaše plány pro chebskou nemocnici? Má mít Cheb vlastní nemocnici? A souhlasíte třeba s plánovaným přesunem onkologie do Karlových Varů, ke kterému má dojít v příštích letech?

Určitě je nutné v Chebu nemocnici udržet, protože kvalitní zdravotní péče je spolu s vysokými platy, kvalitním školstvím a dostupným bydlením jedním ze základních pilířů, proč lidé v kraji chtějí žít. Přesun onkologie je logický krok kvůli navazujícím oddělením, aby mohlo vzniknout komplexní onkologické centrum. Do chebské nemocnice je nutné přivést nová oddělení, která budou zisková a budou zajímavá pro nově příchozí lékaře a zdravotníky. Na to navazuje také moderní vybavení, které dá příležitost pro dostupná vyšetření.

Vedení Karlovarského kraje v končícím volebním období rozhodlo o konci jednoho z chebských domovů pro seniory. Konkrétně šlo o ten v Dragounské ulici. Důvodem bylo, že v chebském okrese bylo podstatně více míst v domovech pro seniory než v karlovarském a sokolovském okrese. Dávalo podle Vás toto rozhodnutí smysl? Podpořila jste toto zrušení a podpořila byste ho případně znovu?

Je to nesystémový krok. Rušit zařízení jen proto, že jich je v některém okresu méně nebo více, je nesmysl. Naopak kapacitně je nutné, aby docházelo k výstavbě nových domovů pro seniory a i denních stacionářů. Pokud vedení chtělo vyrovnat kapacity, tak mělo naopak zřídit další domovy pro seniory v okresech Sokolov a Karlovy Vary.


Nebaví? Zkuste jiného lídra nebo lídryni!


Jaký je podle Vás nejdůležitější úkol pro krajské zastupitele Karlovarského kraje v příštím volebním období?

Opatření související s onemocněním Covid- 19 paralizovala lázeňství a cestovní ruch a služby na to navázané, proto je nutné do našich světových lázní přivést zpět turisty, kteří se k nám budou vracet. Tím se podpoří zaměstnanost a regionální rozvoj.

Podnikatelům bude třeba vytvořit podmínky, aby překlenuli těžké období a je nutné vyjednávat s vládou o programech, které podpoří nejzasaženější oblasti, jako je třeba právě cestovní ruch a lázeňství.

Velkou pozornost bude nutné věnovat Sokolovsku, které díky zelenému šílenství postupně utlumuje těžbu uhlí. Do této oblasti je nutné přivést nového investora, který lidem nabídne práci. Měl by to být především český investor, aby zisky zůstávaly v České republice a neodcházely do zahraničí.

Je něco z právě končícího volebního období, za co současné vedení kraje podle Vás zaslouží vyloženě pochvalu?

Zahájení rekonstrukce Císařských lázní.

Je naopak něco, co se vyloženě nepovedlo?

Nesystémovým krokem bylo navyšování kapitálu Karlovarské krajské nemocnice, došlo proto k jejímu rekordnímu zadlužení. Jedním z velkých kroků bude tedy určitě oddlužit rekordně zadluženou Karlovarskou krajskou nemocnici. Velký dluh vidím na straně kraje také v opravách silnice II. a III. tříd. Velkou kritiku si zaslouží slučování malých a středních škol, což bude mít socioekonomické důsledky a bude mít vliv na vylidňování oblastí, ze kterých mohou vzniknout vyloučené lokality.

Proč by lidé měli dát hlas právě vaší kandidátce?

Hnutí Svoboda a přímá demokracie SPD není zatíženo žádnou korupční kauzou a chráníme zájmy většiny obyvatel našeho krásného kraje. Záleží nám na tradiční rodině, proto nejen na celostátní úrovni nepodpoříme ideologizaci na školách a ratifikaci Istanbulské úmluvy a ve stejném duchu budeme pracovat na úrovni kraje.

Těsně před volbami krajské vedení úspěšně dojednalo prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů. Souhlasíte s tím, že to je vítaná pomoc cestovnímu ruchu v našem kraji, nebo šlo podle Vás spíše o předvolební marketing hnutí ANO, které ovládá i ministerstvo dopravy?

Mnohé z kroků byly pouze populistické a jedním z nich je právě zmiňované Pendolino, které nově zajíždí do Karlových Varů. Na první pohled dobrá zpráva, ale pojďme si říci také B: že Vás do 120 kilometrů vzdálené Prahy odveze za 3,5 hodiny stejně jako rychlík Krušnohor, který do Karlových Varů dávno jezdí a o ceně za jízdné nemluvě. Cestující do hlavního města tak opět zůstanou u autobusu nebo auta.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.