Většina chebských sportovních klubů snižovala kvůli epidemii členské příspěvky

Epidemie koronaviru letos výrazně omezila třeba také sportování dětí v klubech a kroužcích. Jak je to s členskými příspěvky? Většina klubů oslovených Chebským infem situaci zohlednila a příspěvky snížila.

„V první vlně jsme členské příspěvky ponížili o částku odpovídající době, ve které se trénovat nemohlo. Příspěvek byl snížen o čtvrtinu u všech kategorií. V podzimní vlně omezení jsme již poplatky nesnižovali. Netrénovalo se pouze v pátém stupni PES,“ říká Vítězslav Janda za FK Hvězda Cheb.

FC Cheb odpustil příspěvky za jarní část sezony. „Náš klub vybírá členské příspěvky vždy za jaro a podzim po 2000 Kč/člen. V uplynulé sezoně roku 2020 klub, přestože do března a pak následně v květnu a červnu provozoval svou činnost, upustil od platby příspěvků. Za podzimní část jsme 2000 Kč za člena vybírali,“ říká Slavomír Kozel z FC Cheb.

Lokomotiva Cheb, kde provozují třeba basketbal nebo judo, hlásí, že se ve druhém pololetí letošního roku vůbec nesportovalo a příspěvky za toto pololetí vybírány nebyly.

„Členské příspěvky u nás vybíráme za čtvrtletí nebo pololetí. Na jaře jsme převáděli příspěvky na další čtvrtletí nebo pololetí, stejně to uděláme i teď na podzim. Členům, kteří se rozhodli prozatím nepokračovat jsme příspěvky vrátili,“ říká za Trinity Club Martina Krchová.

Podobně postupuje u svých kroužků i Dům dětí a mládeže Sova. Na jaře tam na požádání vraceli adekvátní část peněz u kroužků, kde nešlo nahradit chybějšící hodiny. „V aktuálním školním roce u kroužků, ve kterých není šance nahradit chybějící hodiny do konce školního roku, budeme na konci kalendářního roku všem adekvátní část zápisného vracet, a to bez nutnosti podat žádost,“ říká Miloslav Šverdík z DDM.

Z příspěvků v době epidemie slevili i krasobruslaři. „Členské příspěvky vybíráme pravidelně každý měsíc. V březnu 2020, kdy došlo k úplné uzavírce, jsme členské příspěvky nevybírali, v listopadu 2020 jsme je ponížili o 50 %. Slevu jsme poskytovali z důvodu uzavření zimního stadionu. V listopadu jsme příspěvky pouze ponižovali, neboť probíhaly tréninky online a před úplným uzavřením jsme sportovce dělili na malé skupinky,“ říká Jana Smékalová z Kraso Cheb.

Na zimním stadionu, za který kluby v době jeho zavření neplatily nájem, působí i hokejový HC Stadion Cheb. Ten rodiče na svých webových stránkách vyzval k jejich plnému uhrazení:

„Příspěvky nejsou v žádném případě plnohodnotným financujícím prostředkem pro jednotlivé kategorie, nýbrž jsou nedílnou součástí kompletního klubového budgetu a to zejména v této nelehké době, kdy se i přesto snažíme dětem zachovat možnost sportovat a trenérům udržet jejich práci. Současně se uvažuje o prodloužení sezony minimálně do dubna 2021.“

Plošnou úlevu na členské příspěvky neposkytl také atletický Union. Podle Jacka Přibáně k tomu není důvod, klub se snaží ušlé tréninky nahradit a ani nikdo z rodičů o kompenzaci nepožádal.

Například podle právníků, které oslovil web Novinky.cz, by kluby peníze částečně vracet měly, pokud nemají ve smluvních podmínkách výslovně uvedeno, že se příspěvky v podobných situacích, po zásahu vyšší moci, nevrací. Zároveň ale lidi i nabádají, aby zohlednili mimořádnost současné situace. Například podle ředitelky spotřebitelské organizace dTest Eduardy Hekšové by se každá situace vždy měla řešit individuálně, s ohledem na možnosti všech zúčastněných stran.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.