Na Novasu vyrostou nové byty, město prodává pozemky

Nedaleko zimního stadionu by měly vyrůst nové bytové domy s více jak 60 byty. Zastupitelé na svém zářijovém zasedání odsouhlasili prodej téměř pěti tisíců metrů čtverečních pozemků na náměstí Prokopa Holého.

Kupuje je fyzická osoba, která splnila všechny podmínky pro nabytí pozemků a městu dodala studii od kanceláře MÓD architekti, podle které bude stavět (náhled na ni je na úvodním obrázku i v galerii pod textem). Za pozemky zaplatí 1500 korun za metr čtvereční, dohromady i s DPH to je lehce přes devět milionů korun. Cenu určily dva znalecké posudky.

Město si nechalo pojistky pro případ, kdyby kupující nakonec nestavěl. Pozemky prodává s předkupním právem. Kdyby tedy kupec chtěl pozemky se ziskem přeprodat, vždy je musí nejdříve nabídnout ke zpětnému odkupu městu. Další podmínkou je pět let, do kterých musí být nějaká část projektu postavena. Pokud by se tak nestalo, kupní smlouva se zruší a město pozemky získá zpět.

„Pozice města je tak dobře ošetřena,“ řekl při jednání zastupitelů starosta Antonín Jalovec (VPM).

O pozemky se v posledních týdnech a měsících zajímali ještě další dva zájemci. Opoziční zastupitelé Jan Vrba (ANO) a Pavel Hojda (KSČM) proto navrhovali, aby se s prodejem ještě počkalo a pozemky město prodalo v aukci.

„Město chce vydělat, ale zároveň chci, aby ta lokalita nějak architektonicky vypadala, aby byla například dodržena uliční čára, aby byl co nejvíc zachován vedlejší park. Jsem přesvědčen, že tento návrh to respektuje. Další plány byly nešetrné,“ reagoval Jalovec.

Vlastimil Habětínek, vedoucí odboru majetkoprávního na chebské radnici, také zastupitelům vysvětlil, že jeden ze zájemců v průběhu vyjednávání přestal reagovat a druhý nesplnil podmínky záměru na prodej, který město už dříve vyhlásilo.

Kdyby se měla dělat aukce, vše by se o několik měsíců zpozdilo. „Odkladem bychom zvýhodnili ty dva zájemce, kteří nesplnili podmínky,“ řekl v diskuzi Pavel Pagáč, radní za Hnutí 2018.

Vedení města pak také připomnělo, že pozemky na náměstí Prokopa Holého se prodávají už roky a že zájemci měli dostatečně dlouhou dobu se o ně přihlásit. Prodej nakonec odsouhlasilo 20 z 25 přítomných zastupitelů, čtyři se zdrželi a jeden nehlasoval.

Už v roce 2008 vyhrál výběrové řízení na pozemky teplický podnikatel Jaroslav Třešňák, který v Chebu postavil nákupní centrum Dragoun. Měl je tehdy koupit za 3,5 milionu korun a do roku 2012 postavit domy se zhruba 90 byty. K realizaci ale nedošlo.

Galerie: Jak by zástavba měla vypadat?

Zdroj obrázků: MÓD architekti

Co dál?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.