Vánoční trhy a PES. Voláme si s hygienou, říká Keblúšek

Vláda pořádání vánočních trhů letos vzhledem k epidemii koronaviru nedoporučuje. V Chebu jsou. Podle starosty Antonína Jalovce to je dobré pro těžce zkoušenou psychiku lidí v době aktuální epidemie.

„Věřím, že kdybychom náměstí nechali zcela prázdné, těžce by se to odrazilo na náladě lidí. Deprese, odevzdanost a rozčarování dokáží napáchat více škod než fyzické onemocnění,“ vysvětlil starosta postoj vedení města v říjnu, kdy se rozhodlo o přípravách trhů.

Trhy oproti minulým letům probíhají v omezeném režimu. Rozsvícení vánočního stromu bylo bez lidí a nekonají se třeba koncerty.

Na druhou stranu je na trzích například prodáván alkohol nebo občerstvení k okamžité konzumaci, i když to vládní systém PES zakazuje. Na bruslící ploše také panují mnohem uvolněnější podmínky než třeba na zimním stadionu, kde malí i velcí hokejisté mohli ještě do středy bruslit jen venku a maximálně po šesti.

Podle Vladimíra Keblúška, organizátora trhů a manažera KC Svoboda jsou podmínky na trzích v pořádku. „Jsme v kontaktu s hygienou v Karlových Varech – voláme si a dotazujeme se,“ odpověděl na jednu z otázek Chebského infa.

Vládní systém PES ve stupních 4, kde jsme byli do středy, a v aktuálním stupni 3 k prodeji jídla a pití na venkovních trzích uvádí: “zákaz prodeje občerstvení a alkoholu ke konzumaci na místě”. Jak je možné, že v Chebu se na vánočních trzích občerstvení ke konzumaci na místě normálně prodává?

Vladimír Keblúšek: Není zákaz prodeje – jídlo se může prodávat v krabičkách, kelímkách a nebo zabalené. Na trzích není nikde stolek, ani nic podobného pro konzumaci. To, že si lidé jídlo snědí cestou je jejich rozhodnutí. Každý stánek je touto cedulkou označen.

Další dotaz mám k bruslařské ploše: na venkovní ploše zimního stadionu smí například hokejisté trénovat za přísných omezení. Ve čtvrtém stupni to doteď bylo tak, že na ploše smí být maximálně šest lidí a musí se třeba vcházet jedním vchodem a vycházet druhým. Na ledové ploše na trzích jsou ale volnější pravidla a doteď tam mohlo být 20 lidí a je tam společný vchod i východ. Od čtvrtka na ledovou plochu na trzích bude může vstoupit až 50 lidí najednou. Na ledovou plochu na trzích neplatí stejné podmínky jako na zimním stadionu pro hokejisty? A jaká pravidla konkrétně na ledové ploše na trzích platí a z čeho vycházejí?

Vladimír Keblúšek: Jedná se o venkovní volné přístupné sportoviště. Podle hygieny musíme jen dohlížet na roušky a skupinek může být více. Stejně jako na Krajince na oválu. Musíme zajistit jen rozestup a to, že lidi bruslí. Nejde o organizovanou činnost. V nařízení je přesně napsáno – chodit do parku a venkovních sportovišť.

Jaká by se měla obecně dodržovat pravidla na vánočních trzích v Chebu? A kdo hlídá jejich dodržování?

Vladimír Keblúšek: Rozestupy dva metry, roušky při kontaktu. Skupinky max. po šesti, od čtvrtka padesáti lidí. Na vše dohlíží ostraha trhu ve spoluprací s Městskou policií a státní policií.

Vyjádřila se už k fungování chebských vánočních trhů hygiena?

Vladimír Keblúšek: Jsme v kontaktu s hygienou v Karlových Varech – voláme si a dotazujeme se. Kontrola probíhá ze strany policie a ta nenašla žádná pochybení. Kontrolním orgánem systému PES je policie.

Do kdy budou vánoční trhy fungovat?

Vladimír Keblúšek: Fungovat budou do 27. 12. 2020 a kluziště do 3. 1. 2021.


Co říká PES k venkovním trhům:

V roce 2020 se pořádání vánočních trhů nedoporučuje.

3. stupeň: Režimová opatření, možno obsadit pouze každé druhé stanoviště pro stánek, s minimálním rozestupem 4 m, bez omezení sortimentu, zákaz prodeje občerstvení a alkoholu ke konzumaci na místě, zajištění trvalého dohledu nad dodržováním opatření. Zákaz stolů a míst k sezení.

4. stupeň: Režimová opatření, možno obsadit pouze každé druhé stanoviště pro stánek, s minimálním rozestupem 4 m, prodej pouze potravin s výjimkou alkoholu, zákaz prodeje občerstvení a alkoholu ke konzumaci na místě, omezení počtu zákazníků na 1 na 15 m2, jednorázové rukavice a dezinfekce u každého stánku, zajištění trvalého dohledu nad dodržováním opatření. Zákaz stolů a míst k sezení.


Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.