Jak město zadává zakázky? V novém žebříčku Cheb skončil mezi lepšími

Cheb patří k městům, která v Česku zadávají veřejné zakázky lépe. Ukázalo to letošní „vysvědčení“, které úřadům vystavili ekonomové spolku Econlab ve spolupráci se společností OTIDEA.

Cheb se mezi „velkými městy“, tedy zadavateli s ročními nákupy nad 300 milionů korun, umístil na děleném 9. místě spolu s Českými Budějovicemi a Karvinou. Celkově v této kategorii bylo hodnoceno 35 měst. Hodnoceny byly zakázky za období leden 2017 až červen 2020.

„Cheb se zařadil mezi nejlepší města v republice díky několika slušným dílčím výsledkům. Předně průhledně zveřejňuje jak velké zakázky, tak i ty menší – byť to není povinné. Zakázky rozhoduje relativně rychle a uzavírá minimum dodatků a zakázek z ruky,“ říká Jiří Skuhrovec, ekonom a předseda spolku Econlab. Ten funguje při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy.

„Kde bych naopak doporučil přidat – Cheb málo uveřejňuje, kolik zakázky skutečně stály, a poměrně často ruší zakázky pro nedostatek nabídek. Lepší příprava – zejména oslovování relevantních uchazečů, by spolu s využíváním elektronických aukcí mohla město posunout mezi úplné špičky,“ dodává Skuhrovec. Podrobné hodnocení Chebu najdete na webu zindex.cz.

Ocenění v podobě sochy „Neplejtváka“ putuje v kategorii velkých měst do Tábora a mezi menšími městy skončil nejlépe Žďár nad Sázavou. Z Karlovarského kraje byly mezi velkými městy hodnoceny ještě Karlovy Vary, které skončily s podprůměrným výsledkem.

Pořadí určují podle pořadatelů pouze tvrdá čísla: hodnotí se například objemy zakázek zadaných bez soutěže, prohrané spory u ÚOHS, sledování skutečné ceny zakázky nebo konkurence o zakázky. A právě vysoká konkurence dodavatelů dopomohla Táboru k vítězství – například o výstavbu tamního Centra pro seniory se ucházelo 10 firem, tedy vysoký nadprůměr.

„Dostat kvalitu za rozumné peníze bez konkurence nejde. Důsledně dodržujeme zákon o zadávání veřejných zakázek, snažíme se zpracovávat kvalitní zadávací dokumentaci a operativně reagujeme na jakýkoliv dotaz dodavatelů v průběhu zadávacího řízení. Tím vytváříme všem transparentní podmínky, aby mohl kdokoliv podat nabídku,“ uvedl Štěpán Pavlík, starosta vítězného Tábora.

Vítěz v kategorii malých měst vynikl podle Econlabu zejména díky používání moderních postupů – elektronických aukcí, soutěží o návrh a soutěží necenovými kritérii. „Akcentovat kvalitu dává smysl a je logické. Nejsme tak bohaté město, abychom si mohli dovolit nekvalitní realizace,“ říká Martin Mrkos, starosta Žďáru nad Sázavou.

Zindex byl v roce 2018 oceněn jako nejlepší projekt svého druhu v celé EU, získal i první cenu v soutěži Společně otevíráme data a prošel odbornou oponenturou expertní skupiny Ministerstva pro místní rozvoj. V roce 2019 spustili autoři slovenskou verzi zindex.sk, další země jsou v jednání.

Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.