Josef Janů, Piráti: Problémy řešíme otevřeně

Má mít Cheb vlastní nemocnici? Dává prodloužení trasy Pendolina až do Karlových Varů smysl, nebo šlo jen o šikovný marketing před volbami? A co je v kraji nutné řešit? Odpovídá Josef Janů, současný radní Karlovarského kraje, zastupitel Karlových Varů a lídr kandidátky České pirátské strany ve volbách do krajského zastupitelstva.

Jaké jsou vaše plány pro chebskou nemocnici? Má mít Cheb vlastní nemocnici? A souhlasíte třeba s plánovaným přesunem onkologie do Karlových Varů, ke kterému má dojít v příštích letech?

Cheb má samozřejmě mít svou nemocnici a umístění jednotlivých oddělení je plně v kompetenci vedení, kterému, doufám, jde především o kvalitu a dostupnost služeb v celém regionu. Na nás politicích je jednotlivá rozhodnutí kontrolovat a podpořit odborně prodiskutované závěry.

Vedení Karlovarského kraje v končícím volebním období rozhodlo o konci jednoho z chebských domovů pro seniory. Konkrétně šlo o ten v Dragounské ulici. Důvodem bylo, že v chebském okrese bylo podstatně více míst v domovech pro seniory než v karlovarském a sokolovském okrese. Dávalo podle Vás toto rozhodnutí smysl? Podpořil jste ho a podpořil byste ho případně znovu?

Po dostavbě domova Skalka byli klienti s odpovídajícím stupněm péče přemístěni do vhodnějšího prostředí a dům Dragounská se stal domem pro klienty s vyšší samostatností. Krok byl dlouhodobě plánován a byla na něm shoda, jak odborná, tak napříč politickým spektrem.

Jaký je podle Vás nejdůležitější úkol pro krajské zastupitele Karlovarského kraje v příštím volebním období?

Hlavním úkolem je plně využít příležitost na restrukturalizaci našeho regionu v rámci nového dotačního období 2021-2027. Projekty se připravují, probíhají finální jednání o finančních prostředcích a nyní je nutno dokončit projektovou fázi a realizovat. Připravené jsou projekty týkající se nových zdrojů energií a tepla, zajištění pestřejší nabídky práce, zlepšení dostupnosti míst i služeb a v neposlední řadě investice do vzdělání všech věkových skupin obyvatel našeho kraje.


Nebaví? Zkuste jiného lídra nebo lídryni!


Je něco z právě končícího volebního období, za co současné vedení kraje, jehož jste členem, podle Vás zaslouží vyloženě pochvalu?

Založení Balneologického institutu, UNESCO aktivity, investiční akce Císařské lázně, nemocnice, školy, sociální zařízení, archiv, projekt Digitální technické mapy, příprava vědeckotechnického parku, podpora výstavby a údržby cyklostezek a běžeckých tras. Nastavení odborných pracovních skupin a zapojení územních partnerů do diskuse o tématech kraje.

Je naopak něco, co se vyloženě nepovedlo?

Ač pozitivně odzkoušený, tak nedokončený proces elektronického oběhu dokladů na krajském úřadě, financování provozu nemocnic, chyběla odvaha k reorganizaci školství.

Proč by lidé měli dát hlas právě vaší kandidátce?

Zkušenost získána, ideály zůstávají. Jsme lidé, kteří do rozhodování kraje zapojují odbornou veřejnost, informují, diskutují a nebojí se otevřeně řešit i problematické body. Jde nám o budoucnost kraje a to i tím, že máme nejmladší průměrný věk na kandidátce a tudíž netvoříme jen budoucnost pro naše děti a vnoučata, ale i tuto budoucnost zde budeme muset žít.

Těsně před volbami krajské vedení úspěšně dojednalo prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů. Souhlasíte s tím, že to je vítaná pomoc cestovnímu ruchu v našem kraji, nebo šlo podle Vás spíše o předvolební marketing hnutí ANO, které ovládá i ministerstvo dopravy?

Něco mezi. Více jak 3 hodiny cesty do Prahy jsou odrazující, 6 a půl hodiny do Ostravy to již zajímavé je. Otázkou je samozřejmě i čas příjezdu a nutnost si tuto linku z pozice kraje platit. Z pozice obyvatel Chebu, města, které je významným hospodářským centrem a dopravním uzlem našeho kraje, stávající linky Pendolina přínosné zcela jistě jsou.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.