Petr Kubis, ANO: Místo řečí pracujeme

Má mít Cheb vlastní nemocnici? Dává prodloužení trasy Pendolina až do Karlových Varů smysl, nebo šlo jen o šikovný marketing před volbami? A co je v kraji nutné řešit? Odpovídá Petr Kubis, hejtman Karlovarského kraje a lídr kandidátky ANO ve volbách do krajského zastupitelstva.

Jaké jsou vaše plány pro chebskou nemocnici? Má mít Cheb vlastní nemocnici? A souhlasíte třeba s plánovaným přesunem onkologie do Karlových Varů, ke kterému má dojít v příštích letech?

Cheb rozhodně musí mít vlastní nemocnici, protože ji nevyužívají jen pacienti z města, ale z celé spádové oblasti. Proto jsme se po neshodách s původním zhotovitelem dostavby nemocnice urychleně zaměřili na výběr nového zhotovitele a chceme revitalizaci zvládnout co nejdříve, aby pacienti i zdravotníci mohli plně využít moderní prostory. A co se týče onkologické péče – v budoucnu je naším cílem vybudovat komplexní onkologické centrum v karlovarské nemocnici, kde by se soustředila péče o onkologické pacienty. Je to ale zatím jen záměr.

Vedení Karlovarského kraje v končícím volebním období rozhodlo o konci jednoho z chebských domovů pro seniory. Konkrétně šlo o ten v Dragounské ulici. Důvodem bylo, že v chebském okrese bylo podstatně více míst v domovech pro seniory než v karlovarském a sokolovském okrese. Jste stále přesvědčen, že toto rozhodnutí dávalo smysl a pokud ano, proč?

Stojím si za tím, že to bylo správné rozhodnutí, protože klienti z Dragounské dnes mají podstatně komfortnější zázemí, moderní kuchyni a další služby v DPS Skalka. Skutečně se srovnaly počty lůžek v pobytových zařízeních sociálních služeb v jednotlivých okresech, i když je jich na Chebsku stále nejvíc. Budova v Dragounské navíc není ve vlastnictví kraje a potřebovala úpravy, museli bychom investovat do „cizího“ majetku. Dohodli jsme se s vedením města Chebu, že v Dragounské zřídí podobnou službu, která tam byla, dokonce jsme městu převedli zdarma vybavení budovy. Cheb si ale tuto službu zatím nezaregistroval.

Jaký je podle Vás nejdůležitější úkol pro krajské zastupitele Karlovarského kraje v příštím volebním období?

Jednoznačně pokračovat v dokončení probíhajících investičních akcí kraje, to znamená v dostavbě chebské nemocnice, obchvatu Mariánských Lázní, revitalizaci národní kulturní památky Císařské Lázně, v opravách domovů pro seniory a všech dalších akcích. Musí se řešit útlum těžby a dále usilovat o vznik nových pracovních míst, jednat s investory, zmírnit dopady propouštění, které už teď probíhá.

V oblasti lázeňství a cestovního ruchu je třeba jednat o další možnosti využití kurzarbeitu, prodloužit lázeňské vouchery i podobné nabídky lázeňských měst, i nového příspěvku kraje na ubytování. A je velmi důležité naplno využít nové programové období EU a mít připraven dostatek projektů k jejich financování z evropských zdrojů.

Je nutné řešit odliv mladých lidí z regionu, intenzivně komunikovat se starosty, občany a posílit i přeshraniční komunikaci s Bavorskem a Saskem, kde se nám aktuálně spolupráce osvědčila například v době koronavirové krize.


Nebaví? Zkuste jiného lídra nebo lídryni!


Proč by lidé měli dát hlas právě vaší straně?

Sliby měníme v realitu a místo řečí pracujeme.

Je něco z právě končícího volebního období, za co vaše současné vedení kraje podle Vás zaslouží vyloženě pochvalu?

Dosáhli jsme toho, že se na dálnici D6 mezi Karlovými Vary a Chebem jezdí bez poplatku, který byl nesmyslný a nespravedlivý, protože úsek nenavazuje na dálniční síť. Opravili jsme 320 kilometrů silnici II. a III. tříd a 96 mostů. Po dvaceti letech marných pokusů předchůdců jsme zahájili revitalizaci Císařských lázní v Karlových Varech, stali jsme se partnerem BMW ve výstavbě zkušebního centra autonomních vozů na Sokolovsku, otevřeli jsme nově v kraji policejní a vojenskou školu.

Také jsme vyjednali rozšíření aktivit Západočeské univerzity v Chebu, podpořili jsme 12 Senior Expresů pro dopravu seniorů ve městech a obcích, od září 2017 máme přes 17 500 držitelů Senior Pasů s výhodnými nabídkami. Podpořili jsme výměnu 1406 starých kotlů za nové ekologické zdroje. Otevřeli jsme první kamenný hospic v Nejdku a zprovoznili jsme jesle v Karlových Varech a těch věcí je mnoho dalších.

Je naopak něco, co se vám vyloženě nepovedlo?

Karlovarský kraj nemá leteckou záchrannou službu, o které jsme usilovně jednali, ale bohužel zatím nejsou dostatečné kapacity ze strany armády. Chybí nám onkologické centrum a traumacentrum, o kterém ale nyní velmi aktivně jednáme s ministrem zdravotnictví.

Těsně před volbami krajské vedení úspěšně dojednalo prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů. Souhlasíte s tím, že to je vítaná pomoc cestovnímu ruchu v našem kraji? Nešlo spíše o předvolební marketing vašeho hnutí, které ovládá i ministerstvo dopravy?

O prodloužení trasy Pendolina do Karlových Varů jsme opakovaně jednali od roku 2017, o předvolebním marketingu tedy nemůže být řeč. V době, kdy není dostavěna D6, je to jedna z důležitých alternativ propojení na Prahu, spojuje náš lázeňský trojúhelník, proto Pendolinu v prodloužené trase říkáme „lázeňský vlak.“


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.