Změny a novinky roku 2020. Projděte si, co se v Chebu mění

I letos budou některé ulice v Chebu rozkopané, město opět chystá velkou porci investic. Podnikatelé zaplatí více ze svých staveb, sportovní kluby z toho dostanou více peněz na svou činnost a více bychom letos měli také třídit odpad. Projděte si, co vás v Chebu čeká v novém roce.

Více tříděného odpadu

Více popelnic na tříděný odpad, méně na směsný. Nové popelnice dostanou i majitelé rodinných domů, kterým budou popeláři odvážet směsný odpad už jen jednou za dva týdny. Svozový systém se na začátku roku 2020 výrazně změní.

Proč? Náklady města za ukládání odpadu na skládkách se totiž zvyšují a v roce 2030 má začít platit úplný zákaz skládkování. Poté, co bylo rozhodnuto, že v Chebu nebude spalovna, je jedinou cestou, jak náklady na svoz udržet „na uzdě“, výrazné zvýšení podílu vytříděného odpadu. Město tedy musí naučit lidi více třídit.

Čtěte více: Svoz odpadu se změní. Co vás od začátku roku 2020 čeká?

 


Vyšší daň pro podnikatele

Podnikatelé a firmy v Chebu si od letošního roku připlatí na dani z nemovitých věcí. Zvýšení daně o 50 procent schválili zastupitelé v září. Týká se pouze staveb, které jsou využívány k podnikání. Výjimku dostaly stavby užívané k podnikání v zemědělské prvovýrobě, lesnímu nebo vodnímu hospodářství. U nich se daň nezvyšuje, stejně jako se vůbec nic nemění u všech pozemků a nic se nemění také u staveb „běžných“ lidí – klasicky bytů nebo rodinných domů.

Příjem do městského rozpočtu zvýšením jednoho z daňových koeficientů vzroste od příštího roku zhruba o šest milionů korun. Čtyři miliony korun z toho radnice použije na zvýšení dotací pro sportovní kluby nebo pro neziskové společnosti působící v sociální oblasti.

Dobrou zprávou pro podnikatele je alespoň to, že kvůli zvýšení daně z nemovitostí nemusejí podávat nové daňové přiznání k této dani. Když se totiž mění koeficienty, není to důvod pro nové přiznání.

300 milionů investic

I v roce 2020 město čekají velké opravy silnic, chodníků, vnitrobloků nebo třeba budování cyklostezek. V rozpočtu jsou připravené investice za více než 300 milionů korun. To je hodně. Loni jich město udělalo za zhruba 250 milionů korun.

A jaké jsou ty klíčové chystané městské investice? Z hlediska komunikací jsou to určitě ulice Havlíčkova, Zemědělská, Družstevní, Dukelská. Jen tyto opravy dělají dohromady zhruba 70 milionů korun. Rekonstrukce čeká také na vnitroblok Sadová a v plánu je třeba první etapa cyklostezky na Dřenici. Jde o úsek od křižovatky s Wolkerovou ulicí pod železničními mosty až po kruhový objezd s Nižnětagilskou ulicí. Dodělat by město letos mělo i cyklostezku z Hájů do Waldsassenu. Její první část vedoucí z Hájů by se letos měla dočkat nového asfaltového povrchu.

Čtěte podrobnosti: Co město příští rok opraví? Návrh rozpočtu ukazuje i to, že se počítá s přístavbou knihovny

Více peněz pro kluby

Kromě městského rozpočtu s výše zmíněnými investicemi zastupitelé na posledním loňském jednání odsouhlasili také vyšší příspěvky na celoroční činnost pro sportovní kluby nebo pro neziskovky ze sociální oblasti. Na podporu jejich celoroční činnosti letos půjde o 40 procent více než loni, město na to získalo peníze zvýšením daně z nemovitých věcí pro podnikatele. Kolik dostane váš klub? Projděte si tabulky v tomto textu: 7 témat, o kterých musíte vědět. Zastupitelé rozdělovali miliony

Vedení města zároveň už klubům a dalším subjektům, které každoročně žádají o dotace, také vzkázalo, že další zvyšování peněz od města v tomto volebním obdobím čekat nemají. Navýšení je na nějakou dobu poslední. Radnice zároveň také chystá nová pravidla pro podporu sportu ve městě. Jasno o tom, jak se budou v budoucnu rozdělovat peníze pro sportovní kluby a jaké změny se udělají ve správě sportovišť, by mělo být ještě letos.

Čtěte více: Nikdy neuspokojíme všechny, reaguje starosta na šéfa hokejistů. Radnice chystá nová pravidla pro podporu klubů

Řekněte si, co se má udělat

Lidé v Chebu mají nově přímou možnost, jak si říci, co chtějí ve městě vybudovat nebo třeba zkrášlit. Na začátku roku 2020 odstartuje první ročník takzvaného participativního rozpočtu. Návrhy od občanů město začne přijímat už v lednu, rozhodovat o nich v květnu bude v přímém hlasování veřejnost. Vítězné návrhy bude realizovat radnice. Dohromady se bude rozdělovat pět milionů korun, strop na jeden projekt bude 500 tisíc.

Čtěte podrobnosti: Řekněte, co se má postavit. Město dá na vaše nápady až pět milionů

Nová pravidla pro parkovné

Od začátku roku 2020 se mění také pravidla pro parkování v městských „modrých“ oblastech. V některých oblastech budou moci parkovat i lidé z dalších ulic – podrobnosti najdete ve zprávě na městském webu.

Mění se také ceny. Připlatí si lidé, kteří zatím byli v „testovacích“ oblastech, kde se platila dosud stokoruna za parkovací kartu na první auto za rok. Naopak méně budou platit lidé ze „starých“ zón, kde se dosud platilo 1200 korun. Radnice cenu parkovací karty za první auto sjednotilo na 600 korun na rok. Každé další auto vyjde na 2400 korun za rok.

Stokorunu za rok budou i v roce 2020 platit jen lidé z modré oblasti č. 2 (Valdštejnova, Obrněné brigády). „V této lokalitě probíhala podstatnou část letošního roku rekonstrukce komunikací. Snížením ceny karty chce město místním občanům vykompenzovat letošní omezené možnosti parkování,“ vysvětluje Simona Liptáková, mluvčí radnice.

Podrobný ceník parkovného na rok 2020 najdete na městském webu.

Jednorázové parkovné pak nově ve městě nepůjde hradit jen přes parkovací automaty, ale i prostřednictvím SMS nebo mobilní aplikace Sejf. „Strážníci budou dovybaveni elektronickými zařízeními pro kontrolu takto zaplaceného parkování,“ dodává Liptáková.

 


Nový poplatek z pobytu

Hotely v Chebu budou nově za své hosty platit poplatek z pobytu ve výši 10 korun za osobu a noc. Město mění pravidla pro placení poplatků z rekreace. Od začátku roku 2020 totiž platí nový zákon o místních poplatcích, který kromě jiného ruší místní poplatek za lázeňský a rekreační pobyt. Ten se v Chebu dosud vybíral jen v oblasti přehradních nádrží Skalka a Jesenice. Deset korun za osobu a den pobytu tak dosud platilo zhruba 15 poskytovatelů ubytovacích služeb a roční příjem do městské pokladny činil zhruba 325 tisíc korun.

Místo poplatku z rekreace bude město od začátku roku 2020 vybírat poplatek z pobytu. Budou ho platit hotely, penziony, ubytovny, ale třeba i pronajímatelé přes služby typu Airbnb za hosty, které ubytují na maximálně 60 dnů. Na dlouhodobější pobyty se poplatek nevztahuje, neumožňuje to zákon. V Chebu je podle radnice zhruba 60 ubytovacích zařízení, ve kterých by hosté nový poplatek měly platit. Příjem městského rozpočtu by se tak měl zvýšit o stovky tisíc, možná nižší jednotky milionů korun ročně.

Dražší bazén

První hodina plavání v městském bazénu dospělého nově vyjde na 70 korun místo dosavadních 50 korun, druhá hodina je nově za 40 místo 30 korun. Děti do 3 let budou mít vstup i dál zdarma, děti do 15 let si připlatí desetikorunu za hodinu, první hodina nově vyjde na 35 a druhá na 25 korun. Desetikorunu si připlatí i studenti a senioři, nově je tak hodina plavání vyjde na 40 korun. Lidé se zdravotním handicapem, tedy držitelé průkazů ZTP, si také připlatí desetikorunu a plavat nově budou za 35 korun na hodinu.

Ještě nemáte dost? Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn na webu Peníze.cz

Autor úvodní fotky: Marek Dražan


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.