Město zvýší firmám daň z nemovitostí. Část vybraných peněz půjde na dotace

Podnikatelé a firmy v Chebu budou od příštího roku platit vyšší daň z nemovitých věcí. Navýšení o 50 procent schválili ve čtvrtek zastupitelé.

Zvýšení se týká pouze staveb, které jsou využívány k podnikání. Výjimku dostaly stavby užívané k podnikání v zemědělské prvovýrobě, lesnímu nebo vodnímu hospodářství. U nich se daň zvyšovat nebude, stejně jako se vůbec nic nemění u všech pozemků a nic se nemění také u staveb “běžných” lidí – klasicky bytů nebo rodinných domů. 

 


„Chtěli jsme původně zvýšit daň jen v průmyslovém parku, protože tam provádíme servis jen pro firmy. Zákon ale neumožňuje daň v tomto případě zvýšit jen v určitých částech města a musí se pro podnikatele zvyšovat všude,“ řekl místostarosta Miroslav Plevný (VPM).

Vedení města dlouhodobě zkoušelo s firmami v průmyslovém parku dohodnout, aby firmy finančně podpořily sportovní kluby nebo neziskové společnosti ze sociální oblasti. Firmy k tomu ale nepřistoupily.

Příjem do městského rozpočtu zvýšením jednoho z daňových koeficientů vzroste od příštího roku zhruba o šest milionů korun. Velkou část těchto peněz radnice pošle rovnou dál.

„Peníze vrátíme občanům města přes navýšení peněz, které dáváme do podpory celoroční činnosti. Odbory na radnici dlouhodobě chtějí navýšit v oblasti sportu a sociálních a zdravotnických věcí. Jsou tam největší požadavky,“ říká Plevný. Podle něj půjde na zvýšení dotačních peněz více jak polovina z navýšené daně.

Tip: Přehled: Projděte si, koho město dotuje a kdo dostává nejvíc

Proti zvyšování daně pro podnikatele se na zastupitelstvu vyjádřili zástupci hnutí ANO a také jediný zastupitel za ODS Jan Svoboda. „Selektivní zvýšení jen pro podnikatele není šťastné,“ řekl Svoboda. „Je to nevhodné, i když peníze půjdou na bohulibé účely,“ řekla za zastupitelský klub ANO Gabriela Dostálová.

Vedení města si dělalo analýzu, jak mají koeficient u daně z nemovitostí pro podnikatele nastavený v okolních městech. Podle ní je Cheb spolu se Sokolovem a Hazlovem jednou z výjimek, která koeficient dosud nenavýšila. Vyšší už mají třeba Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Aš, Františkovy Lázně, Skalná nebo Plesná. „Skoro bych tedy řekl, že narovnáváme stav,“ dodal Plevný.

Chebská ODS k tomu na Facebooku uvedla, že je třeba na daň z nemovitostí koukat jako na celek. Je podle ní tedy třeba brát v potaz i další koeficienty, ze kterých se daň počítá. Vadí jim, že Cheb má narozdíl od Františkových Lázní a některých menších obcí v okrese zvýšený místní koeficient na 2 a že už nyní tedy podnikatelé platí více, než třeba ve Františkových Lázních. Stejnou výši místního koeficientu jako Cheb, ale mají třeba i v Aši, Mariánských Lázních, Karlových Varech nebo v Sokolově.

Zhruba polovinu z šesti milionů korun, které město nově vybere navíc, zaplatí firmy v průmyslovém parku a chebská nákupní centra a velké obchody. Pro představu místostarosta Plevný také doplnil, že například pro firmu s výrobní halou o velikosti tisíc metrů čtverečních, dělá zvýšení daně 5000 korun ročně.

Tip: U Podhradu vzniká nové průmyslové centrum. První nájemník je z Německa

„Dotkne se to i podnikatelů v centru města. Už teď se tam nepodniká lehce,“ argumentoval proti vyšší dani zastupitel Jan Vrba (ANO).

Starosta Antonín Jalovec (VPM) dodal, že vedení města o svém záměru dopředu informovalo zástupce firem v průmyslovém parku i chebské podnikatele přes šéfa Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Stanislava Kříže. „Nemyslím si, že by to výrazně zkomplikovalo podnikatelům život,“ dodal Jalovec s tím, že si váží chebských podnikatelů.

Jak se hlasovalo o navýšení daně z nemovitostí pro podnikatele.
Hlasování o navýšení daně z nemovitostí pro podnikatele.

Zdroj úvodního obrázku: Accolade; na fotce je zachycen průmyslový park