Konec spalovny: nedostane ani územní rozhodnutí, Terea stáhne žádost

Projekt spalovny na Švédském vrchu je definitivně mrtvý. Do konce května stáhne společnost Terea žádost o územní rozhodnutí ze stavebního úřadu v Aši. Za úkol svým jednatelům to dala valná hromada, která proběhla v minulém týdnu. Terea měla přípravu výstavby projektu ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadu neboli spalovna) na starosti, nyní ho ukončí.

Nové vedení města tak na valné hromadě v německém Gelsenkirchenu prosadilo vše, pro co si přijelo. Ve společnsoti Terea, kterou z poloviny vlastní město a z poloviny německá společnost Gelsenwasser, byl novým jednatelem za město potvrzen vítěz výběrového řízení Martin Černík. Druhým jednatelem zůstává Steffen Zagermann. Černík převezme funkci od 1. června po bývalém městském zastupiteli za KSČM Václavu Jakubíkovi. Ten odchází do důchodu.

Tip: Tři uchazeči byli lepší než Černík, říká Vrba k výběru jednatele Terey

„Důležitějším závěrem pro občany je ukončení projektu ZEVO na Švédském vrchu. Jsme rádi, že jsme našli shodu s německým spoluvlastníkem. Vyšel nám vstříc i při formulaci usnesení ve smyslu, že se zastavují veškeré práce na projektu ZEVO. Navíc tam ještě byla schválena další věta, že jednatelům je dán pokyn, aby do konce května stáhli žádost o územní rozhodnutí, které se řeší na stavebím úřadě v Aši,“ říká starosta Antonín Jalovec (VPM).

Součástí usnesení je i to, že vynaložené náklady půjdou na vrub společnosti Terea. Firma na přípravu projektu vynaložila zhruba 2,9 milionů korun.

Tip: Co dál s odpady v Chebu? Lidé musí více třídit, jinak poplatek poroste, říká starosta

V posledním čísle Radničních listů byl starosta za svůj přístup ke slíbenému ukončení spalovny kritizován Michalem Tancošem ze spolku Pro Chebsko. Šlo o text na straně 11, pod který se podepsal i zastupitelský klub opozičního hnutí ANO. Podle textu je starosta naivní, když spoléhá na dohodu s německým spoluvlastníkem a měl by postupovat jinak a vyjmout cíl na postavení spalovny z městského plánu odpadového hospodářství.

Valná hromada společnosti Terea ale dala starostovi za pravdu. Vyplatila se mu předchozí ústní dohoda na ukončení projektu spalovny se zástupcem německého akcionáře, o které informoval už na březnovém zastupitelstvu. A měnit současný plán odpadového hospodářství podle starosty není třeba, jde podle něj jen o formalitu.

„Plán odpadového hospodářství je strategický dokument, zpracovává se v určitý okamžik na nějakou dobu. Realita se ale vyvíjí. Až se bude dělat nový plán na další období, tak už tam ZEVO nebude. Sahat teď do původního dokumentu a škrtat v něm něco, co tam bylo, nedává smysl. To bychom ho museli pořád měnit. I v něm navíc byla spalovna jen jako jedna z alternativ, není tam napsáno, že ZEVO musí být. Jde o naprosto formální věc. Tento dokument nás k ničemu nezavazuje,“ vysvětluje Jalovec.

Srovnání: Za odpad platíme více, protože málo třídíme, ukazují data z 10 podobně velkých měst

Na radnici momentálně vzniká plán, jak zlepšit hospodaření s odpady ve městě. Připravuje ho odbor správy majetku a městská rada o něm má jednat koncem května. Mělo by dojít k posílení recyklace a třídění. Město už například vyzvalo podnikatele, aby se do systému zapojili, jak jim to ukládá zákon. Do žlutých popelnic lze nově vhazovat také kovové obaly. V dalších krocích se město zaměří třeba na zvýšení počtu popelnic pro tříděný odpad nebo na svoz odpadu z oblastí rodinných domů, kde dnes svoz vychází velmi draze.

Už dříve město od společnosti EKO-KOM, která vykupuje tříděný odpad, obdrželo analýzu chebského odpadového hospodářství. Z ní se při vytváření nových opatření vychází. Zdejší situaci lze shrnout tak, že produkujeme nadprůměrné množství odpadu, podprůměrně třídíme a máme tak nadprůměrně nákladný systém (téměř 40 milionů korun ročně) oproti dalším českým městům. Je to i důvod, proč je poplatek pro občany vysoký v porovnání se stejně velkými městy.

Více k tématu: