Zlý kraj, kino Art a dotace pro festival. Projděte si, co řešili zastupitelé

Cheb bude psát na kraj. Zastupitelé mají pocit, že v některých věcech jde proti městu. Na květnovém zastupitelstvu se řešilo i to, proč má kino Art peníze od divadla a jestli je v pořádku stotřicetitisícová dotace pro červnový gastrofestival. Projděte si to nejzajímavější z jednání zastupitelů.

Hází kraj klacky pod nohy?

Radní Karel Tyrpekl (Koalice pro Cheb) upozornil na několik bodů, které podle něj ukazují na špatnou spolupráci Karlovarského kraje s městem Cheb. „Jde o to, jestli je zlá vůle ve vedení kraje škodit Chebu?“ položil řečnickou otázku Tyrpekl. Připomeňme, že kraji vládne koalice pěti stran v čele s hejtmankou Janou Vildumetzovou (ANO).

Co konkrétně Tyrpeklovi vadí:

  • zrušení domu pro seniory v Dragounské ulici – „Šlo o naprosto funkční zařízení, které muselo být zrušeno z vůle kraje,“ řekl Tyrpekl. V Dragounské bylo zhruba 80 míst pro seniory, kraj podporu domu pro seniory zrušil, protože okres Cheb měl více míst v domovech pro seniory než okresy Karlovy Vary a Sokolov.
  • situace v nemocnici – „Často se mě lidé ptají, proč je v nemocnici taková špatná nálada. Za prvé tam proběhla výměna informačního systému za pomalejší a dražší systém. Je to danajský dar. Zadruhé jsme přestěhováni do nových prostor, které ještě nejsou zkolaudovány, zatýká tam, jsou tam různé technické závady,“ řekl k nemocnici radní. Podle něj také není jisté, zda včas proběhne zbývající část rekonstrukce, která má skončit v roce 2020.
  • problémy firmy Joker, která se zaměřuje na začleňování zdravotně postižených lidí do společnosti – „Dozvěděl jsem, že společnost Joker už od listopadu bojuje s vysokou sankcí za špatně čerpanou dotaci, kterou ale čerpá 15 let ve stejném rozsahu. Chodily tam na to pravidelně kontroly z kraje. Po poslední kontrole ale dostali v podstatě likvidační sankci, na kterou si zaměstnanci berou půjčky.“
  • střední integrovaná škola odchází od Terey – „Na valné hromadě společnosti Terea jsem se dozvěděl, že integrovaná střední škola, která je plně v gesci kraje, se hodlá odpojit od centrálního vytápění. Považuji to za naprostý nonsens, že v době, kdy se snažíme omezovat skleníkové plyny, se státní zařízení v gesci kraje odpojí od centrálního vytápění. Teplo od Terey je nejlevnější v kraji ze všech centrálních vytápění. Navíc na kraji nejsou peníze na ledacos, ale na vybudování dvou nových kotelen ano, i když je tam funkčně zavedené centrální vytápění.“

„Spolupráce je problematická, ale stále žiji v neději, že to nejsou naschvály a podaří se situaci napravit. Nevím, jak dlouho mi to vydrží,“ uzavřel svou řeč Tyrpekl.

Na Tyrpekla reagoval komunistický zastupitel Pavel Hojda, který je zároveň i v krajském zastupitelstvu. „Děkuji panu Tyrpeklovi za jeho vystoupení. Aby to ale mělo nějaký účinek, měla by to být reakce města,“ řekl Hojda.

Tip: Pošta na náměstí mění majitele. Kupují ji lidé, kteří mají blízko k ubytovně v Hálkově ulici

Téma pak ukončil starosta Antonín Jalovec (VPM), který slíbil, že se vedení města bude celou věcí zabývat a na červnové zastupitelstvo připraví oficiální stanovisko, výzvu města, které pak poputuje do Varů. „Myslím si, že rozhodnutí celého zastupitelstva má větší váhu, než kdyby posílal dopis jen starosta nebo vedení města. Na červnovém zastupitelstvu předložíme tento materiál ke schválení a budeme o něm vést diskuzi, co tam případně změnit nebo doplnit,“ řekl Jalovec

„Něco už jsem s lidmi z kraje projednával, třeba to odpojování škol jsem řešil s panem Blažkem, který má na starosti krajský majetek,“ řekl Jalovec. Město podle něj občas „naráží na zeď” a stejný pocit mají i politici z Františkových a Mariánských lázní. „Někdy máme pocit, že kraj končí za Sokolovem,“ dodal starosta.

Festival jídla a pití

Zastupitelstvo schválilo dotaci ve výši 130 tisíc korun na pořádání prvního ročníku gastrofestivalu na Krajince. Bude se konat o víkendu 22. a 23. června. Proti dotaci pro pořadatele festivalu Filipa Štěříka byli zastupitelé za hnutí ANO. Vadilo jim například, že předložené materiály nejsou dobře zpracované.

Na to hned v úvodu diskuze upozornil i starosta Jalovec, který byl předkladatelem materiálu. „Rozpočet je tam nastřelen v neuspokojivé podobě. Na omluvu pana Štěříka zmiňuji, že takto mu to bylo doporučeno na odboru, aby to v této podobě podal, což považuji za nedostatečné a omlouvám se. Nicméně i na komisi školské a kulturní pan Štěřík rozpočet rozklíčovával podrobněji a většinu členů přesvědčil, aby hlasovali pro,“ řekl Jalovec.

Konkrétně jde o to, že v žádosti o dotaci není vyčíslen kompletní rozpočet akce. Je tam jen část rozpočtu, kterou má pokrýt dotace od města. Naopak chybí část rozpočtu, kterou do akce Štěřík vloží sám. „Pan Štěřík do toho vlastní prostředky dává, omylem udělal rozpočet jen na dotační část. Ano, je to opomenutí,“ řekl k tomu starosta.

Tip: Co vznikne po kasárnách? Město má mít jasno, co od developera chce, vzkazuje architekt

„Tu žádost jste neměli přijmout nebo jste ho měli přinutit, ať ji doplní. Takhle z nás trošku děláte hlupáky, protože říkáte, že tam něco je, ale taky tam třeba nic není. Třeba může jít o nějaký bonus navíc, protože to, co tam vybere, by mu stačilo. Proto se ty rozpočty dělají, a proto se tam uvádějí vlastní zdroje,“ reagoval zastupitel Jan Vrba (ANO).

Jeho stranická kolegyně Gabriela Dostálová dodala, že ten, kdo žádá o dotaci v běžném režimu, může žádat maximálně o padesát procent nákladů, které vynaloží. „Ve valné většině je těch padesát procent kráceno,“ dodala. Podle ní je schválení dotace pro gastrofestival diskriminační záležitostí vůči těm, kteří žádají o dotace řádně.

Starosta v diskuzi okomentoval i výši dotace (130 tisíc korun). „Může se na první pohled zdát vysoká. Loni ale organizovalo gastrofestival město Cheb přes inforcentrum, byla to jednodenní akce a náklady se šplhaly přes čtvrt milionu,“ řekl.

Podle koaličních zastupitelů jde o akci, která je pro město přínosná. To se projevilo i v hlasování, pro dotaci hlasoval i opoziční Jan Svoboda (ODS). Komunisté Helena Kobrová a Pavel Hojda se zdrželi a všichni tři přítomní zastupitelé za ANO – Gabriela Dostálová, Filip Kadlec a Jan Vrba – byli proti.

Svoboda: Art jde za mnou

Na úplném konci jednání zastupitelstva si vzal slovo Jan Svoboda (ODS), který je zároveň ředitelem Západočeského divadla v Chebu. Pod něj tak nově spadá i Kino Art. To, že jeho provoz platí přes divadlo město, napadli v posledním čísle Radničních listů zastupitelé za ANO.

Art provozuje pirátský zastupitel Ladislav Tkaczyszyn. Původně byl provoz dotován z pirátského rozpočtu, to ale skončilo. Podle ANO dostal peníze z divadla na provoz Artu, protože je kamarád starosty. Celková měsíční dotace je zhruba 20 tisíc korun. Jsou to peníze za nájem, plat pro provozovatele a za licence vysílaných filmů – jedna vyjde zhruba na 2500 korun. Od divadla Art peníze dostává od prosince loňského roku.

Tip: Politiky dál hlídáme, vzkazují právníci ze Zpráv z Chebu

„Mám vnitřní potřebu vyjádřit se k článku ANO. Kino Art je z mojí dílny a z produkce pana Tkaczyszyna. Bylo mi strašně líto, že by to mělo přestat. Sešli jsme se a hledali cesty, jak to udržet. Vedení města nám sice vyhovělo, ale dalo nám jen půl roku s tím, že pak to bude vyhodnoceno. Zatím se nám jeví, že bychom si mohli vybojovat delší trvání,“ řekl zastupitelům Svoboda.

„Nemohli jsme samozřejmě kino Art otevřít úplně pirátsky, protože je to také o financích. A ty finance nám musí někdo schválit, nebo neschválit, takže máme pokusnou dobu. Když jsem četl kritiku od ANO, tak jsem místo jména Jalovec cítil své jméno,“ dodal Svoboda.