Pošta na náměstí mění majitele. Kupují ji lidé, kteří mají blízko k ubytovně v Hálkově ulici

Budova po bývalé poště na chebském náměstí mění majitele. Upozornili na to městští zastupitelé při debatě během posledního jednání. Pohled do veřejných registrů ukazuje, že novým majitelem budovy bude společnost blízká té, které patří ubytovna v Hálkově ulici za finančním úřadem.

Podle katastru nemovitostí od současného majitele budovu kupuje společnost General Property II. Pohled do obchodního rejstříku zase říká, že jde o společnost založenou teprve na začátku letošního března a to společností General Public. Ta je také jediným vlastníkem nově vzniklé společnosti, která budovu kupuje.

Společnosti General Public a Bydlení Hálkova, které patří panelový dům u finančního úřadu, mají sice jiné majitele, ale sídlí na stejné karlovarské adrese. Mezi oběma společnostmi existuje také další pojítko: společnosti General Property II i Bydlení Hálkova mají potvrzenou zakladatelskou listinu ve stejné notářské společnosti v Praze a obě tam zakládal stejný zástupce zakladatelských společností.

Majiteli firmy General Public, které patří nově založená firma kupující „poštu“ na náměstí, jsou Milan Zádamský a Radek Handlíř. Oba figurovali v kauze takzvaného Zádamského gangu, který měl podle obžaloby v prvním desetiletí tohoto století vydírat podnikatele v západních Čechách. Od soudu ale odešli oba pro nedostatek důkazů bez trestu a následně vysoudili od státu odškodné za nezákonnou vazbu a stíhání.

Tip: Foto: Dnes bída, zítra vaše nové bydlení. Projděte se kasárnami

Jaké plány mají s budovou pošty noví majitelé, není jasné a nevědí to ani zastupitelé. Ani jedna z výše jmenovaných firem nemá webové stránky a ani jinde na internetu nejsou dostupné žádné kontaktní údaje. Není tedy možné se nových majitelů na jejich záměry zeptat.

„V únoru jsem jednal se zástupci dvou firem, jež měly o koupi pošty předběžný zájem. Jedním z nich byl pan Zajac, který asi spolupracuje s panem Zádamským, ale nejsem si tím jist. Ani s panem Zádamským, ani s panem Handlířem jsem nejednal. Pan Zajac tehdy tvrdil, že jejich zájem o poštu je teprve v samém počátku, nemají skoro žádné informace o stavu objektu, a tudíž nemohou sdělit jasný záměr využití. Cosi naznačoval ve smyslu kvalitního bydlení, ale podle mě se jednalo o velmi předběžné úvahy,“ řekl Chebskému infu k jednáním o možném využití budovy starosta Antonín Jalovec (VPM). Spekuluje se například o tom, že by z bývalé pošty měli chtít noví majitelé udělat dům s pečovatelskou službou.

Na posledním zastupitelstvu vyčítal zastupitel za ANO Filip Kadlec starostovi, že měl jako poslední z chebských starostů možnost koupit budovu po bývalé poště do majetku města. V roce 2017 přivedl Kadlec k jednání ke starostovi člověka, který zprostředkovával jednání mezi rodinou z Vietnamu, které pošta dosud patřila, a městem. Jalovec byl tehdy poprvé starostou a VPM vládla v koalici i s hnutím Ano.

Foto: Politické dusno bude v Chebu dál. Hledá se ředitel divadla i městské policie

Město si po této schůzce nechalo zpracovat posudek budovy a z něj podle starosty vyšlo, že není v dobrém stavu. Kromě zhruba desetimilionové investice do pořízení budovy, by tak město podle Jalovce muselo investovat dalších zhruba 10 až 20 milionů korun na rekonstrukci. Navíc pro budovu radnice neměla využití. „Je to o tom, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde,“ uzavřel svou reakci starosta.

Podle Kadlece ale posudek budovy špatně nedopadl, když sice byly ve špatném stavu třeba rozvody, ale nikoli nosné konstrukce nebo krovy. „Ano, dnes bychom řešili, co s objektem, ale lidé by určitě uvítali, kdyby to bylo v rukou města a ne soukromého vlastníka,“ dodal lídr chebské buňky ANO. Podle něj šlo budovu využít třeba pro potřeby muzea.

„Nevím, co bránilo hnutí ANO, když bylo čtyři roky ve vedení, aby jednalo,“ dodal v diskuzi k poště místostarosta Miroslav Plevný (VPM) a připomněl, že o nákupu či prodeji nemovitých věcí nerozhoduje sám starosta ale celé zastupitelstvo. Podle Kadlece za starosty Zdeňka Hrkala (ANO) dosavadní vlastník pošty už jednal s nynějším kupujícím a město už nemělo šanci budovu koupit.

S přispěním Petra Budila a Libora Duška