Tři uchazeči byli lepší než Černík, říká Vrba k výběru jednatele Terey

“Výběrová komise byla zbytečná, když byl dopředu vybraný vítěz. Měla ho rovnou vybrat městská rada, je to koneckonců v její kompetenci. Nemuseli jsme ztrácet čas,” říká v rozhovoru Jan Vrba (Ano), člen komise.

Kandidátem na nového jednatele ve společnosti Terea se stal Martin Černík. Vyšel vítězně z výběrového řízení, které uspořádalo současné vedení radnice. Opoziční Ano výsledek předpovědělo už den dopředu na Facebooku a výběrové řízení prohlásilo za frašku.

“To, že se koalice rozhodla výběrové řízení vypsat, ač by tak učinit nemusela a o nominaci by mohly rozhodnout přímo orgány města, vnímáme jako krok k transparentnosti. Stejně hodláme postupovat i při obsazování dalších manažerských pozic v městských firmách a příspěvkových organizacích,” reagovala na kritiku rovněž na Facebooku vládnoucí VPM.

Podle ní Ano zasáhlo bezprecedentně do průběhu výběrového řízení a porušilo mlčenlivost. Za Ano ve výběrové komisi seděl jako jediný zástupce opozice zastupitel Jan Vrba. Ten ale odmítá, že by svým kolegům, kteří na Facebooku příspěvek publikovali, něco řekl. “Podle mě to musel lidem z našeho vedení, říci někdo z těch, kteří se do výběrového řízení přihlásili,” říká Vrba v rozhovoru s Chebským infem.

Vysvětluje také, proč si myslí, že bylo výběrové řízení fraškou a v čem byli podle něj někteří kandidáti pro vedení společnosti Terea vhodnější než vítězný Martin Černík.

Dodejme, že o novém jednateli bude ještě jednat městské zastupitelstvo ve čtvrtek 11. dubna. Definitivně rozhodovat pak bude květnová valná hromada Terey. Město má ve firmě 50 procent a druhou polovinu podílu vlastní německá společnost Gelsenwasser. Pana Černíka tak bude muset schválit i německý akcionář. Ve funkci jednatele má nahradit Václava Jakubíka (KSČM).

Chebské info: Na Facebooku chebské Ano píše, že o výsledku výběrového řízení bylo dopředu rozhodnuto. Z čeho jste tak usuzovali?

Jan Vrba: Osobně mi řada lidí říkala, že to pan Černík bude. Byli to lidé za sociální demokracie (Černík je členem ČSSD, který v Chebu vede novou stranickou buňku – poznámka redakce) i odjinud. Podle nich to byla hotová věc, měl to mít slíbené. Za druhé šlo také o sestavení výběrové komise, která byla složená z devíti členů městské rady, pana Zagermanna (jednatel Terey zastupující zájmy společnosti Gelsenwasser, druhého z majitelů Terey – poznámka redakce) a mě. Dopředu tak šlo o rozhodnutí městské rady, kde je šest z devíti členů z VPM.

Vzpomínám si, když bylo výběrové řízení na jednatele Chetesu. Tam se dopředu také říkalo, že to bude pan Mlátilík, protože ho navrhoval tehdejší starosta Navrátil. Ve výběrové komisi ale tehdy byla řada různých zástupců, nebyli to jen členové rady. A do rady šly z této komise dva návrhy. Rada vybrala těsně druhého v pořadí pana Mlátilíka, i protože jsem ho jako tehdejší předseda dozorčí rady Chetesu doporučoval pro jeho praktické zkušenosti na rozdíl od druhého kandidáta, který měl čistě teoretické znalosti. Myslím si, že pro řízení firmy – sám s tím mám mnohaleté zkušenosti – jsou třeba určité vlastnosti a zkušenosti.

Není tam tedy podoba s tím současným výběrovým řízení. Že ve finále je rozhodnutí na vedení města, které za svého zástupce ve firmě nese politickou zodpovědnost?

Kritizuji formu. Výběrová komise byla ve finále zbytečná, když byl dopředu vybraný vítěz. Měla ho tedy rovnou vybrat městská rada, je to koneckonců v její kompetenci. Nemuseli jsme ztrácet čas. Výsledek výběrového řízení ty spekulace, které dopředu byly, navíc potvrdil.

Martin Černík

Když přistoupím na Vaší konstrukci, že současné vedení mělo svého favorita – pana Černíka – tak není na druhou stranu férové, že uspořádají otevřené výběrové řízení, aby si potvrdili, že ten jejich favorit uspěje v konkurenci jiných zájemců? Není to naopak krok, který by se měl ocenit?

Obecně bych s tím souhlasil. Pokud by to ale mysleli vážně, tak nemohou sestavit výběrovou komisi tak, že z osmdesáti procent reprezentuje politické vedení města a ještě jde z větší části jen o zástupce jedné strany. Nikdo nerozporuje, že si mohou vzhledem k volebnímu výsledku nanominovat, koho chtějí. Ale platí, že pokud to chtějí dělat takto, tak u toho nemusím být. A příště bych v podobné komisi seděl jen za podmínky, že to bude jinak.

Snažil jste už při jednání komise dopředu upozorňovat na to, že je podle Vás zbytečná, že je vítěz dopředu jasný? Vystupoval jste aktivně, abyste třeba ovlivnil výsledek ve prospěch podle Vás vhodnějšího kandidáta?

Tam byla trošku jiná situace. Já když jsem tam přišel, tak mi pan starosta řekl: pane Vrbo, vy jste se nějak rozpovídal. To bylo uvítání na jednání komise.

Tím jistě narážel na to, co bylo na Facebooku chebské buňky Ano.

Ano. Ale já jsem nikomu nic před jednáním komise neřekl. Nikomu jsem neřekl, jací jsou kandidáti nebo něco dalšího.

Ale v té facebookové zprávě nebyly jen obecné informace, tam bylo například uvedeno, kolik je uchazečů nebo, že mezi nimi jsou zkušení manažeři.

Já jsem nikomu nic neřekl. A když mi starosta řekl, že jsem se rozpovídal, tak jsem mu řekl, že to není pravda. Podle mě to musel lidem z našeho vedení, říci někdo z těch, kteří se přihlásili. To nemůžu vyloučit.


Facebooková reakce VPM na zprávu hnutí Ano o tom, že je o výsledku výběrového řízení dopředu jasno:


Podle Vás se tedy výběrového řízení účastnili vhodnější kandidáti na post jednatele v Teree, než je pan Černík?

Ano, byli minimálně tři. Ten nejvhodnější měl jednak vysokoškolské vzdělání v oboru a navíc je v něm také autorizovaným inženýrem. Pracoval pro německé firmy, jako je Siemens, umí tedy perfektně německy. I jeho vystoupení, kdy naznačoval, jak by se Terea mohla chovat v situaci, kdy se jí odpojují někteří odběratelé, jak by si je mohla udržet, ukázalo, že ten člověk jasně ví, o čem mluví. Dělá také správce nemovitostí pro velkou síť hotelů a předeslal tam, že i to by mohl být směr, kterým by se Terea mohla vydat, když jí klesají tržby za vytápění. Měl tedy jasnou vizi, kam by se mohla Terea dál ubírat a navíc má i zkušenosti s řízením kolektivů. Udělal na mě jednoznačně nejlepší dojem ze všech kandidátů. V závěrečném hodnocení byl druhý za panem Černíkem. Vím, že ho na první místo dali i další dva členové výběrové komise. Z výsledných bodů, z rozdílu mezi prvním a druhým místem, bylo evidentní, že někteří členové komise toho podle mě nejlepšího kandidáta vůbec mezi první čtyři nedali. Což je pro mě neakceptovatelné.

Jak se bodovalo?

Každý člen komise dal hlasy jen pro první čtyři kandidáty a další dostali automaticky stejný počet bodů. Podle mě to byla snaha neumožnit dát pana Černíka, třeba i z politických důvodů, na úplně poslední místo, čímž by dostal největší počet záporných bodů. Už to naznačovalo, že to není úplně fér. Na začátku tento způsob bodování navrhl starosta a nikdo to nerozporoval.

A vy jste s tím souhlasil?

Já jsem na to nereagoval. Reaguji s výtkami na kroky současného vedení neustále na jednání zastupitelstva a důsledky jsou jen takové, že vždy má poslední slovo starosta nebo to někdo otočí proti mně. Já jsem si říkal, že jestli je ve výběrovém řízení někdo skutečně kvalitní, tak je to ve finále jedno. Nechtěl jsem dát Černíka na poslední místo. Ukázalo se ale, že se dopředu báli, že by to chtěl někdo, třeba já, zkreslit.

Tip: Proč se ANO a VPM hádají kvůli Chevaku? Projděte si otázky a odpovědi

Pan Černík u Vás tedy “zabodoval” jak?

Pohyboval se pro mě na čtvrtém, pátém místě. U něj byl pro mě velký handicap v tom, že nikdy nic neřídil, nedělal jednatele v žádné firmě. Nemá ani pro řízení ve firmě Terea odbornost, rozumí stavbě komunikací a stavebnímu řízení, ale to je málo. Hodně mě zarazilo, že pan Černík byl jediný, kdo při výběrovém řízení používal papírovou dokumentaci. Jsem zvyklý, že se mluví bez papíru. Když něčemu dokonale rozumíte a chcete o tom přesvědčit, tak to nemůžete číst. Můžu mít na stole papír pro případ, že bych odběhl od tématu, abych se rychle podíval, ale nemůžu to číst.

To je ale osobní názor. Každý to může mít jinak. Někdo je si s papírem v ruce jistější.

Ano. Ale jde o to, že když se starosta ptal na slabé a silné stránky Terey nebo když se docent Plevný na něco ptal, tak pan Černík neustále držel v ruce papír. Což může evokovat, že dopředu věděl, na co se ho budou ptát. Ostatní kandidáti vše říkali spatra. Když chce někdo řídit firmu a bude tam člověk, který to řekne bez papíru a další, který to úplně stejně řekne s papírem, tak koho byste vybral? Já bych vybral toho bez papíru, protože mi přijde přesvědčivější a protože když potřebujete řídit lidi, tak je přece nepřesvědčujete s papírem v ruce. Papír držel v ruce i v momentě, kdy zodpovídal dotazy v němčině. Němčinu měl rozhodně horší než ti tři kandidáti, kterým jsem při hlasování dal přednost.

Podle Vás tedy nebude pan Černík dobrým jednatelem?

Dopředu samozřejmě nejde říci, jaký bude, ale podle mě tam byli tři lepší kandidáti.

Neprosazoval jste některého z těch kandidátů, kteří podle Vás byli vhodnější než pan Černík, protože šlo o člověka napojeného na Ano?

Ne, jde o lidi, které jsem viděl poprvé v životě. A ani za ně u mě nikdo nelobboval.


Čtěte také: