Spalovna je mrtvá. Zastupitelé dali projektu stopku, s ukončením počítá i německý spoluvlastník Terey

Projekt spalovny na Švédském vrchu je pravděpodobně definitivně mrtvý. Vyplývá to ze čtvrtečního jednání zastupitelů. Starosta Antonín Jalovec (VPM) navíc oznámil, že se zrušením projektu počítá i německý spoluvlastník Terey.

Zastupitelé včera odhlasovali pověření městských zástupců ve společnosti Terea, aby začali prosazovat ukončení projektu. K tomu má dojít na květnové valné hromadě. Pro souhlas s ukončením projektu hlasovalo 21 zastupitelů, nikdo nebyl proti.

A to ani zástupci opozice, kteří přitom s ukončením projektu nesouhlasí. Podle nich by mělo město pokračovat s přípravou projektu a až později, až bude k dispozici i ekonomická analýza, definitivně o osudu spalovny rozhodnout. Pět zastupitelů za ANO se zdrželo, Jan Svoboda za ODS a Helena Kobrová za KSČM nehlasovali a Pavel Hojda (KSČM) se jednání zastupitelstva nezúčastnil.

Výsledek hlasování o ukončení projektu spalovny.

Projekt spalovny má na starosti kompletně společnost Terea, ve které má poloviční podíl město Cheb a druhou polovinu má německá společnost Gelsenwasser. Ukončit práce na projektu může jenom vedení společnosti. Mělo by se tak stát na květnové valné hromadě.

Starosta na jednání zastupitelstva sdělil, že jednal s vrcholným zástupcem společnosti Terea Markusem Janscheidtem a ten byl k plánu na zastavení projektu spalovny vstřícný. “Pan Janscheidt prohlásil, že jsme do projektu šli společně, tudíž ho společně i ukončíme. Není tak žádná překážka k tomu, aby na květnové valné hromadě došlo i hlasy akcionářů k ukončení projektu,” uvedl starosta.

Terea už na přípravu projektu vynaložila zhruba 2,9 milionů korun. Podle opozice hrozí, že část peněz bude nyní chtít po městu. “Pan Janscheidt velmi vstřícně prohlásil, že šlo o projekt, kterých má každá společnost velké množství, některé jsou samozřejmě větší a některé menší. Náklady tedy půjdou za firmou a nebudou po městě požadovány. Velmi jsem tato slova ocenil a jsem rád, že máme s německým spoluvlastníkem v případě Terey shodu,” odpověděl starosta.

Celou debatu zastupitelů o spalovně si můžete pustit na městském webu. Konkrétně jde o bod: Zařízení na energetické využití odpadů – ZEVO Cheb – ukončení prací na přípravě a realizaci výstavby.

Co s odpady v Chebu?