Terea vyčíslila náklady na spalovnu. Zastupitelé řeknou, že ji Cheb nechce

Příprava projektu spalovny na Švédském vrchu vyšla společnost Terea na necelé tři miliony korun. Firma náklady vyčíslila před čtvrtečním jednáním městského zastupitelstva, které bude o projektu spalovny jednat.

Současná vládnoucí koalice v čele s VPM má v programovém prohlášení, že zastaví veškeré práce na přípravě výstavby spalovny na Švédském vrchu (na úvodním obrázku je vizualizace projektu). Ve čtvrtek to zastupitelé mají potvrdit i při hlasování, kterým pověří své zástupce ve společnosti Terea, aby tam začali prosazovat ukončení projektu. Opozice je kompletně proti.

Vyčíslení nákladů na projekt ZEVO – spalovny od společnosti Terea. Zdroj: materiály pro jednání chebského zastupitelstva

“Jediný, kdo může definitivně ukončit spalovnu, je společnost Terea. Nikdo jiný. Terea je ta, kdo zpracovával celý projekt. Město Cheb může akorát deklarovat, případně pověřit své zástupce ve společnosti Terea tím, aby tam prosazovali ukončení celého projektu. Terea má dva hlavní orgány, kde se rozhoduje – valnou hromadu a dozorčí radu. Obvykle se scházejí dvakrát do roka. Zastupitelstvo už do nich nominovalo nové kandidáty. Do dozorčí rady ale budou navoleni až na květnové valné hromadě. Doposud tedy město v Teree zastupují lidí z bývalé koalice, kteří spalovnu prosazovali,” vysvětlil v rozhovoru s Chebským infem postup na ukončení projektu spalovny starosta Antonín Jalovec.

Tip: Srovnání: Za odpad platíme více, protože málo třídíme, ukazují data z 10 podobně velkých měst

Terea je z 50 procent německé společnosti Gelsenwasser a z 50 procent města Chebu. “Na jakékoli rozhodnutí ale potřebujete většinu. Musíme se tedy domluvit a předpokládám, že se tak stane, mám už k tomu sjednané schůzky s německými spoluvlastníky,” říkal starosta v lednovém rozhovoru. “Ukončení spalovny je projednáno i s německou stranou, takže nevidím žádnou překážku,” dodal Jalovec nyní v diskuzi na Facebooku.

Vedení města bývá někdy kritizováno, že projekt spalovny neukončilo razantněji, když to slibuje v programu. “Všechno nejde udělat hned. Je třeba se dohodnout, nejde věci dělat na sílu. Máme racionální argumenty pro ukončení projektu spalovny, potvrdila je i studie. Spalovna, která by likvidovala 20 tisíc tun odpadu za rok, s finálním produktem ve formě teplé vody, s dobou návratnosti investice na 20 let a s cenou za vybudování okolo 260 milionů korun nedává smysl. Ani čistě ekonomicky by se nejspíš nevyplatila. Cheb vyprodukuje maximálně polovinu toho, co by se tam mělo spálit. Zbytek by se sem musel navozit nákladními auty odjinud. Nemá smysl v tom projektu pokračovat. Spalovna tak v Chebu určitě nebude, alespoň tedy za současného vedení radnice,” řekl Chebskému infu radní a lídr Koalice pro Cheb Karel Tyrpekl.

Proti zastavení projektu jsou zástupci opozice. “Spalovnu samozřejmě nikdo ve svém okolí z pochopitelných důvodů nechce. Bohužel, žijeme v hustě obydlené krajině a tudíž někdy musíme přijmout kompromis mezi prostředím, ve kterém žijeme a vlastní kapsou. Toto je učebnicový příklad: postavit spalovnu, nebo platit za likvidaci odpadu více,” říká Filip Kadlec, lídr chebské buňky hnutí ANO.

Kadlec je skeptický k plánům současné koalice, která chce řešit likvidaci odpadů tím, že se zaměří na zvýšení třídění v Chebu. Podle něj to povede jen k malému nárůstu třídění a Cheb tak bude dál závislý na skládkování. Jeho cena přitom pravděpodobně v příštích letech rychle poroste. “Potom se občané musí smířit s tím, že ze současných 700 Kč vyšplhá poplatek třeba na 1500 či více Kč za rok,” pokračuje Kadlec.

Druhou možností je podle něj výstavba spalovny po pečlivém zvážení její ekonomiky. “Zde je možné, že ekonomiku příznivě ovlivní chystané dotace státu na výstavbu ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadů neboli spalovna – poznámka redakce),” říká Kadlec. Chebské ANO podle něj neodmítá ani jednu z variant – spalovnu nebo důraz na třídění. “Je třeba připravit řádnou ekonomickou analýzu obou způsobů a až poté se rozhodnout. Proto jsme proti předčasnému ukončení projektu ZEVO, zvláště když současná koalice ještě podrobně nepředstavila svůj záměr a je možné se jen dohadovat,” uzavírá Kadlec.

Tip: Kdo třídí, šetří městské peníze. Spočítali jsme, o jaké částky jde

Proti stopce pro přípravu projektu je i komunistický zastupitel Pavel Hojda. “Hlasoval jsem od samého počátku pro výstavbu spalovny v Chebu na Švédském vrchu a nehodlám své stanovisko měnit právě proto, že jsem měl možnost navštívit spalovnu odpadů v Německu a proto, že po roce 2024 nebude možné nevytříditelný směsný odpad ukládat na skládkách. Chebu hrozí samozřejmě navyšování poplatků právě z uvedeného důvodu. Nejsem ochoten přispět k tomu, aby společnosti Terea město způsobilo škodu ve výši cca 2,9 milionů Kč, pokud bude v současné době příprava projektu zastavena,” říká Hojda.

Proti stopnutí je i jediný zastupitel za ODS. “Je to podobné jako u pana Foglara… Mažňák nebo Losna? Jsem pro smysluplnou akci podpořenou studiemi, podpořenou ekonomickým rozborem, pravdivou informací o vlivu na životní prostředí atd. Přece nebudu pro škodlivý projekt, ale přece nezahodím přínosné řešení. Spalovna by neměla být záležitostí politiků, ale nezávislých odborníků. Pan starosta je tlačen předvolebními sliby do zamítnutí a to není dobře. Měli bychom volit nejlepší řešení pro naše město. Já jej momentálně neznám,” říká Jan Svoboda.

Současná vládní koalice má pohodlnou většinu 22 ze 30 zastupitelů. Dá se tedy předpokládat, že projektu spalovny vystaví ve čtvrtek stopku.

A v jakém stavu celý projekt je? “Na stavebním úřadu v Aši, kam to bylo kvůli podjatosti přesunuto, se nyní rozhoduje o územním rozhodnutí. Což je mezistupeň, kde se stanoví konkrétní technologie, požadavky atd. Až s územním rozhodnutím ale můžete zahájit projektovou přípravu pro stavební povolení. Takže pořád jsme velmi daleko od zahájení stavby. I kdyby bylo územní rozhodnutí vydáno, je celý projekt o krůček dál, ale pořád velmi daleko od zahájení stavby,” odpovídal v lednu Jalovec.