Pozor, kde parkujete. Město spustilo kontroly, chce předejít neštěstí

Jestli parkujete mimo vyhrazená místa, měli byste zpozornět. V rámci prevence budou ulicemi pravidelně projíždět hasiči s městskými policisty. Tam, kde auta budou překážet zásahu záchranných složek, budou je odtahovat.

Týká se to především sídlišť Skalka, Spáleniště a Zlatý vrch. “Největší problém je na Zlatém vrchu. Budeme kontrolní akce opakovat. V panelácích bydlí hodně lidí, a když se parkuje tak, že není možné k domu přijet, mají hasiči mnohem těžší práci a jednoduše hrozí, že lidé v domech uhoří, pokud dojde k požáru,” říká místostarosta Jiří Černý (VPM) a dodává, že město s kontrolami přišlo na základě požadavku od hasičů.

Radnice nebude dopředu ohlašovat termíny a místa kontrol. Jedna se uskutečnila minulou středu večer na Zlatém vrchu. Během druhé hodiny akce, které se účastnil i reportér Chebského infa, bylo k odtahu hasiči určeno jedno auto. Parkovalo přes žlutou čáru na nájezdu na chodník, který tím zablokovalo.

“Nemůžeme pak vjet na chodník a pokračovat přímo pod panelák. V ideálním případě potřebujeme z hasičského auta vytáhnout žebřík, abychom se k lidem dostali zvenku. Když musíme pro lidi v hořícím domě zevnitř, riskujeme zdraví hasičů i zachraňovaných,” vysvětluje šéf chebských hasičů Jan Doubrava.

Auto, které vjezd na chodník blokovalo, nakonec odtaženo nebylo. Majitelka si rozruchu na ulici všimla a přišla věc vyřešit na místo. Kromě pokuty za špatné parkování, která může být až do 2000 korun, je třeba zaplatit i výjezd odtahové služby. V tomto případě, protože k odtahu nakonec nedošlo, platila majitelka vozu 600 korun. Když k odtahu dojde, je cena dvojnásobná a ještě se platí 120 korun za každý den odstavení vozu.

Hasičům pomůže, když jim při parkování uděláte co nejvíce místa. Při zásahu může hrát roli každý kousek prostoru. Zvláště v užších uličkách je proto dobré zaparkovat auto co nejblíže k obrubníku, aby hasiči například měli prostor manipulovat s technikou nebo auto zapřít tak, aby z něj mohli vysunout žebřík.

Konkrétně na Zlatém vrchu nejde podle vedení města složitou situaci vyřešit vybudováním nových parkovacích ploch. “Nejsou už kapacity, jak rapidně zvýšit počet parkovacích míst. Víceméně všechny ulice jsou zrekonstruované, parkovací místa už se tam navyšovala. Jde i o to, že často má jedna rodina více aut,” říká místostarosta Miroslav Plevný (VPM).