Co město příští rok opraví? Návrh rozpočtu ukazuje i to, že se počítá s přístavbou knihovny

Výdaje městského rozpočtu by i v příštím roce měly překročit miliardu korun. Do investic vedení radnice počítá se zhruba 300 miliony korun. Ukazuje to návrh rozpočtu na příští rok, který město zveřejnilo na svém webu.

Veřejnost návrh může připomínkovat do 17. prosince, o dva dny později rozpočet budou na své letošní poslední schůzi schvalovat zastupitelé.

 


Pokračovat budou rekonstrukce ulic. V plánu na rok 2020 jsou například Zemědělská (23 milionů korun) a Dukelská (15 milionů), které byly v plánu už letos. Příští rok by mělo dojít i k rekonstrukci vnitrobloku Sadová (20 milionů). V plánu je třeba i demolice staré tribuny v areálu Lokomotivy (12,5 milionu).

Počítá se i s dalším budováním cyklostezek. První etapa stezky na Dřenici má vyjít na 25 milionů korun, dodělání asfaltového povrchu na trati mezi Chebem a Waldsassenem pak na 14 milionů korun.

Návrh rozpočtu ukazuje třeba také to, že radnice počítá s tím, že lávka přes koleje na Švédský vrch bude postavena až v roce 2021. Ve výhledu na tento rok je totiž největší část z celkem vyčleněných 151 milionů korun. Téměř 82 milionů korun z toho pokryje dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury.

Městu se zatím nepodařilo najít firmu, která by lávku postavila, nyní se chystá už třetí výběrové řízení. V tom prvním se přihlásil jen Metrostav, ale požadoval zhruba dvojnásobnou částku, než s jakou počítá dotace. Ve druhém kole, kde město cenu zastropovalo na 100 milionech bez DPH, se už nepřihlásil nikdo. Čtěte více: Stavba lávky na Švédský vrch se komplikuje. Firmy nemají zájem

Navržený rozpočet také odhaluje, že radnice příští rok počítá s prodejem pozemků pro průmyslový park za 20 milionů korun. Se stejnou částkou pak počítá i pro rok 2021. Tip: Mají u Chebu růst další průmyslové haly? Projděte si, co říkají politici

Návrh rozpočtu nově také obsahuje výhled na další tři roky. Ten potvrzuje, že radnice počítá s přístavbou knihovny (na úvodním obrázku je vizualizace přístavby). V letech 2020 až 2023 by do přípravy a samotné stavby mělo jít 253 milionů korun. Psali jsme před rokem: S přístavbou knihovny se počítá, i kdyby nebyly dotace

Návrh potvrzuje i vedením města už avizovaný nárůst prostředků pro celoroční činnost sportovních klubů nebo obecně prospěšných společností v sociální oblasti o zhruba 40 procent. Na sport by tak v příštích čtyřech letech mělo vždy jít 10,1 milionu korun, na sociální oblast 2,3 milionu a na kulturu 1,8 milionu. Čtěte více: Nikdy neuspokojíme všechny, reaguje starosta na šéfa hokejistů. Radnice chystá nová pravidla pro podporu klubů

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s výdaji ve výši 1,1 miliardy korun. Příjmy mají být zhruba 850 milionů korun. Schodek pokryje město z přebytků z minulých let. Jak to funguje, popisoval v rozhovoru s Chebským infem starosta Antonín Jalovec už na začátku tohoto roku.

Na letošní rok byl schválen rozpočet s výdaji také ve výši 1,1 miliardy. V roce 2018 to byla miliarda a ještě o rok dříve 900 milionů. Výhled na příští čtyři roky pak počítá s návratem výdajů pod hranici jedné miliardy korun, a to v letech 2022 a 2023.


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.