Nejnižší mzdy i naděje dožití. Babiš si vybral snadný cíl

Pojďme se podívat, co měl premiér Andrej Babiš na mysli, když nám do Karlovarského kraje vzkázal, že jsme nejhorší ve všem. Je potřeba říci, že jsme v tomto snadným terčem. Spolu s Ústeckým a Moravskoslezským krajem patří Karlovarský kraj k těm, které v důležitých statistikách najdete spolehlivě u dna.

Že je tu nejnižší průměrná mzda, je notoricky známé. Poslední data Český statistický úřad zveřejnil za třetí čtvrtletí roku 2020. Karlovarský kraj byl s 31 448 korunami o 192 korun za předposledním Zlínským krajem. K tomu dodejme, co možná neví ani premiér. Statistici berou do této statistiky jen data od českých firem. Lidé, kteří pracují v Německu, by průměr zvedli, ale nepočítají se. Na druhou stranu, když to obrátíme, tak platí, že v Karlovarském kraji firmy platí nejméně. A to není dobré.

Protože tu jsou mzdy nízké dlouhodobě, jsou tu i nejnižší důchody v Česku (pracující v Německu se do této statistiky ještě nestačili propsat). Na konci roku 2019 tu průměrný důchod dělal 13 066 korun, průměr za celé Česko se pohyboval zhruba o 500 korun výše.

Bez práce je tu skoro nejvyšší podíl lidí. Míra nezaměstnanosti byla podle dat Úřadu práce ČR naposledy na konci prosince na 5,4 %. Ještě o trochu hůř je na tom Ústecký (5,5 %) a Moravskoslezský kraj (5,6 %).

Je tu také méně podnikatelů, než je běžné. Na konci roku 2019 tu podle statistiků bylo 76,6 podnikatele po přepočtu na 1000 obyvatel, bylo to třetí nejnižší číslo. Za námi skončily opět Moravskoslezský (73,8) a Ústecký kraj (70,9).

Z ekonomických ukazatelů jsme trochu lépe dopadli v počtu dokončených bytů. Opět v roce 2019 jsme byli jedenáctí s počtem 2,3 dokončeného bytu po přepočtu na 1000 obyvatel. Kromě obou dobrých známých se za námi umístil i Liberecký kraj s 1,9 bytu na 1000 obyvatel.

V ekonomických ukazatelích jsme na tom kromě jiného tak špatně, protože je tu málo vysokoškoláků. Ti vydělávají v průměru nejvíc. V Karlovarském kraji jsme na 12,5 % lidí nad 15 let s dokončenou vysokou či vyšší odbornou školou. Za námi je jen Ústecký kraj (11,9 %). Průměr za celé Česko je kolem 16 %.

Mezi posledními jsme i v délce života. Ženy mají nyní naději dožití při narození 80,16 roku. Je to nejméně v Česku, nejvyšší naději dožití mají ženy v Praze, kde je to téměř o tři roky více (83,05). Muži v Karlovarském kraji jsou v tomto ukazateli na 12. místě se 74,91 lety, za námi je Moravskoslezský (74,55) a Ústecký kraj (74,38), první je opět Praha (78,37).

Když v roce 2016 dělal velké krajské srovnání online deník Aktuálně.cz, skončil Karlovarský kraj v hodnocení kvality života 11. Před Olomouckým, Moravskoslezským a Ústeckým krajem. Dobře jsme dopadli v ukazatelích, které nejsou na první pohled vidět. Třeba v tom, že tu je malý podíl zastavěných ploch a máme tedy na dosah přírodu nebo v tom, že tu jsou nejdostupnější domovy pro seniory.

Pokud vás náhodou premiérovo vyjádření směrem ke Karlovarskému kraji minulo, tak vězte, že ho vypustil poté, co se v médiích mohutně řešil krizový stav v chebské nemocnici a poté, co si naposledy krajské vedení postěžovalo, že má málo vakcín. Karlovarský kraj v tom ale není sám. Podobné problémy hlásí i další kraje. Co vzkáže premiér jim?

Zdroj úvodního obrázku: vlada.cz

Ještě neodcházejte!


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.