Fronty v nemocnici? Chybí personál a nefungují praktici, říká primář Adamec

Primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec v rozhovoru s DVTV podrobněji okomentoval vývoj v nemocnici z posledních dnů. O víkendu Adamec upozornil, že v pátek situace došla tak daleko, že doktoři museli volit mezi dvěma pacientkami, pro které bylo k dispozici jen jedno volné lůžko s intenzivní péčí.

Přinášíme výběr některých Adamcovo výroků, které dokumentují stav ve zdejší nemocnici:

  • Je běžné, že se rozhoduje o tom, na koho se už intenzivní péče nedostane? Byl to zatím jeden případ. Tohle bylo rozhodování pod tlakem. Musel se volit pacient, pro kterého péče měla větší profit. Cílem bylo upozornit na krizovou situaci, aby se neopakovala.
  • O mluvčím nemocnice, který médiím kromě jiného řekl, že situace není tak kritická, jak to primář popisoval: Mluvčí se nikdy nebyl v Chebu podívat a kouká na to optikou karlovarské nemocnice, která je na tom podstatně lépe.
  • Stát minimálně nemá tušení, jak vypadá stav v okresních nemocnicích, které jsou neustále v personální krizi. Máme minimální počet atestovaných lékařů. Máme málo personálu dlouhodobě a v době covidu to jen graduje. Je problém do Chebu dostat lékaře, i když platové podmínky nejsou špatné.
  • Kromě lůžek máme na starost také příjmovou ambulanci, kterou musí obsluhovat minimálně dva lékaři. Stane se, že vám přijede i šest záchranek za hodinu. Ty pacienty musíme všechny odbavit, vznikají fronty. Zároveň musí běžet péče na odděleních. Děláme to všechno osm, maximálně devět lékařů. Je to dlouhodobý problém. Jde o nerovnoměrné rozložení lékařů mezi Chebem a Karlovými Vary, na které se snažíme dlouhodobě upozorňovat. Vždy je mi na to řečeno, že ve Varech také mají málo (chebská nemocnice patří spolu s karlovarskou pod společný podnik se jménem Karlovarská krajská nemocnice – poznámka redakce).
  • Převozy pacientů do jiných nemocnic? Už v minulosti jsme po nějakém úsilí ty nejtěžší pacienty na ventilátorech dokázali čas od času převést na Bulovku nebo třeba do Motola. Byly to dosud jednotky pacientů. O víkendu se to zintezivnilo. Je to ale krátkodobá výpomoc, po několika dnech se pacienti do Chebu vrací a my je musíme doléčit. Aspoň tak to zatím fungovalo.
  • Problém je v akutní, intenzivní péči, nikoli u pacientů s lehčím průběhem. Tam přesun do upravených léčeben dlouhodobě nemocných v Mariánských Lázních a v Nejdku fungoval již dříve.
  • V Chebu nyní nefunguje pořádně primární péče a praktici posílají lidi s každým problémem do nemocnice. Jsou i takové komické situace, kdy pacientům recepty podávají z okna, aby s nimi nepřišli do kontaktu. Tak jsem to aspoň slyšel. Praktičtí lékaři nefungují, jak by měli.

Zdroj úvodního obrázku: facebookový profil Ze života IZS, na snímku je situace z 5. ledna

Máte ještě chvilku?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.