Nové postele i pomoc s převozy. Blatný volal Jalovcovi

Po včerejším nouzovém hlášení primáře interny v chebské nemocnici se věci daly do pohybu.

„Karlovarský kraj je relativně malý, a proto i relativně malá změna počtu pacientů může vést k přetížení tamní kapacity. V České republice se ale péče o zdraví lidí neřídí přes výzvy na sociálních sítích. Řídí se standardními komunikačními kanály. V tomto případě přes krajského koordinátora a Národní dispečink lůžkové péče, kde 24/7 sedí operátoři na telefonu a funguje to dobře,” reagoval dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„V ČR je nyní nahlášena volná kapacita JIP lůžek 20 % a volná kapacita standardních lůžek 26 %. V pátek byl z Chebu požadavek na překlad 2 pacientů. Byl vyřešen. V sobotu nepřišel požadavek žádný. Dnes je požadavek na transport 8 pacientů a ten je organizován. Pokud kraj požádá, jsme schopni navíc přesunout 8 lůžek JIP, která jsou k dispozici jako záloha pro Letňany. Nemocnice v Karlových Varech na to má prostor. Ministerstvo zdravotnictví a stát se postará o každého občana této země,” upozornil Blatný.

Ministr kormě jiného dnes také telefonoval starostovi Chebu Antonínu Jalovcovi. „To takhle jedete po polní cestě poblíž Skalné a volá vám neznámé číslo. Přijmete hovor a ozve se: “Tady Blatný,…”! Tak jsme si s panem ministrem promluvili, musím uznat, že byl vstřícný a slušný, evidentně se obeznámil se situací v Chebu i KV kraji,“ popsal starosta rozhovor s Blatným na Facebooku.

Ministr podle Jalovce zatím nevidí jako nezbytnou aktivaci pomoci v Německu. O možnost převážet tam pacienty, pro které by v nemocnicích v Karlovarském kraji nebylo místo, žádají zdejší politici včetně hejtmana Petra Kulhánka. V petici o oslovení Německa s případnou pomocí Blatného nyní žádají také někteří občané Chebska.

Primář interny v chebské nemocnici Stanislav Adamec včera kromě jiného uvedl, že v nemocnici v pátek již nebylo jediné volné intenzivní lůžko a doktoři jsou nuceni selektovat pacienty, které dají na intenzivní péči a které nechají na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic.

Už během soboty došlo v nemocnici ke změnám, které zvedly kapacitu covidových lůžek. V Chebu se tak nyní poskytuje jen péče covidovým pacientům a pacienti bez nákazy covid dostanou intenzivní péči v nemocnicích v Sokolově a v Karlových Varech.

„Vím, že uvedená řešení rozhodně nejsou ideální a vycházejí z dostupných možností. Ale další vlna koronaviru trápí všechny kraje bez rozdílu a my se ji snažíme zvládnout a nikoho v tom nenechat. To platí stejně také pro chebskou nemocnici,“ uvedl Petr Kulhánek.

Zdroj úvodního obrázku: Karlovarská krajská nemocnice

Máte ještě chvilku?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.