Nejde o útok na primáře Adamce, říká k šetření šéfka krajských nemocnic

Zahájení šetření páteční situace v chebské nemocnici není útokem na primáře interny Stanislava Adamce, který na špatnou situaci v nemocnici veřejně upozornil. Chebskému infu to řekla Jitka Samáková, předsedkyně představenstva společnosti Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou spadá chebská a karlovarská nemocnice.

„Interní šetření je standardní postup za situace, kdy existuje jakékoliv podezření, že nebyla některému z pacientů poskytnuta péče lege artis (nejlepší možná – poznámka redakce). V tomto případě jde o reakci na zprávu publikovanou na sociálních sítích a následně i v médiích, podle které nebyla jedné z pacientek nemocnice poskytnuta péče v potřebném rozsahu a kvalitě,“ vysvětluje Samáková, proč vedení KKN šetření spustilo.

Poté, co se zpráva o šetření objevila na začátku týdne v médiích, reagovali na ni lidé na sociálních sítích často tak, že jde právě o útok na primáře Adamce. „Když se někdo zoufale ozve, pošleme kontrolu. Však ono se už na něj něco najde…,“ napsal v diskuzi na Facebooku například starosta Chebu Antonín Jalovec. Konkrétně starosta reagoval na text na Novinkách, kde se zmiňuje, že výsledkem šetření může být i trestní oznámení.

„Tvrzení, že toto šetření je formou útoku na autora textu (primáře Adamce – poznámka redakce), je zcela nesmyslné. Navíc tímto chráníme nejen pacienty, ale v mnohých případech i náš personál,“ říká Samáková.

Jak ona hodnotí iniciativu primáře Adamce, když to při pohledu zvenku vypadá, že se věci daly do pohybu a do nemocnice například míří sestry z lázní Kynžvart? „Již před zveřejněním dotyčného příspěvku jsme v médiích opakovaně upozorňovali na zhoršující se situaci, stejně jako na fakt, že nemocnice je na hranici svých kapacit,“ odpovídá Samáková.

Opatření k řešení zhoršující se situace v chebské nemocnici tak podle ní byla přijímána už před „zásahem“ primáře Adamce, jehož slova doslova obletěla celou zemi.

„Například v rámci restrukturalizace personálu nemocnice bylo posílení provozu personálem porodnice využito už na jaře a nyní se jen zopakoval již nastavený postup, nejde tedy o nic nového. Stejně tak i v uplynulých týdnech probíhaly převozy pacientů jak uvnitř kraje, tak mimo něj. A stejně jako nyní, jsme i v minulých týdnech hledali pomoc zvenčí. V chebské nemocnici tak působili například vojáci, hasiči, studentky Střední zdravotnické školy a další,“ říká Samáková.

Chebu navíc podle ní dlouhodobě pomáhá i karlovarská nemocnice. „V posledních týdnech je tam až třetina covidových pacientů, kteří by spádově patřili do Chebu. Nyní Karlovy Vary přebírají z Chebu i necovidové pacienty aby mohla chebská nemocnice využít pro covidové pacienty svá urgentní lůžka,“ reaguje kromě jiného Samáková na Adamcova slova o tom, že chebská nemocnice je dlouhodobě ve stínu zájmu ze strany vedení KKN.

„Stane se, že vám přijede i šest záchranek za hodinu. Ty pacienty musíme všechny odbavit, vznikají fronty. Zároveň musí běžet péče na odděleních. Děláme to všechno osm, maximálně devět lékařů. Je to dlouhodobý problém. Jde o nerovnoměrné rozložení lékařů mezi Chebem a Karlovými Vary, na které se snažíme dlouhodobě upozorňovat. Vždy je mi na to řečeno, že ve Varech také mají málo,“ řekl Adamec v rozhovoru s DVTV.

Samáková také zmiňuje, že o pomoci sestřiček z Kynžvartu jednalo vedení KKN již v loňském roce. Současné posílení chebské nemocnice sestřičkami z lázní tak podle ní není přímým důsledkem současné situace.

„Sestry z Lázní Kynžvart již v nemocnici začaly působit, ale s ohledem na jejich předchozí zaměstnání (praxi), se učí práci sestry v nemocnici pod dohledem (vedením) učitelky Střední zdravotnické školy a nejsou na covidových lůžkách. Zatím nemohou výrazně pomoci. I tak za tento vstřícný krok děkujeme a věřím, že práci sestry v nemocnici zvládnou,“ říká Samáková.

Šéfka KKN, stejně jako její další dva kolegové z představenstva společnosti, v lednu rezignovala po domluvě s novým vedením kraje na své funkce. Podle hejtmana Petra Kulhánka ani odstupující šéfky KKN to nebude mít vliv na současný krizový vývoj v karlovarské a chebské nemocnici.

„Se zástupci Karlovarského kraje jsme se dohodli na nezbytných opatřeních, na základě kterých je zajištěno pokračování všech činností, ať jde o každodenní provoz nemocnic, nebo investiční projekty. Je naším společným zájmem, aby rozsah i kvalita poskytované péče zůstaly zachovány,“ uvedla již dříve Samáková.

Jitka Samáková je předsedkyní představenstva KKN od června roku 2017. Dříve působila jako zastupitelka města Ostrov za ODS.

Zdroj úvodního obrázku: KKN

Zprávy z nemocnice:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.