Růžový sad se může částečně změnit na parkoviště

Zastupitelé budou na svém čtvrtečním zasedání rozhodovat také o několika změnách územního plánu. Mezi nimi je i ta, aby se Růžový sad (parčík pod prodejnou Obi), přeměnil v územním plánu z plochy veřejné zeleně na plochu pro výstavbu parkovacích míst.

S návrhem přišel majitel blízkého pozemku u křižovatky ulic K Nemocnici a Vrbenského, který má v plánu vybudovat na dlouho nevyužívaném místě bytový dům. K němu hledá místo na parkování a líbí se mu právě Růžový sad.

Od vedení města jde změna územního plánu k zastupitelům s kladným doporučením. Proč? A znamená to, že z celého parku bude parkoviště? Zeptali jsme se starosty Antonína Jalovce.

Návrh na změnu územního plánu jde k zastupitelům od vedení města s doporučujícím stanoviskem. Proč podporujete tuto změnu?

S navrhovatelem máme předběžně domluveno, že pokud se rozhodne pro stavbu bytového domu v proluce, nebudeme mu bránit ve výstavbě odpovídajícího počtu parkovacích míst, bez nichž by dům vystavět nemohl. Kvůli tomu je nutná změna územního plánu. Důvodem našeho souhlasu je i preference zástavby proluk před výstavbou na zelené louce. Dalším benefitem může být kompletní revitalizace Růžového sadu, který je dnes skoro pustou plochou, na níž by mohla vzniknout kvalitní klidová zóna. Navrhovatel již na své náklady zpracoval a předložil studii takové úpravy včetně dendrologického průzkumu.

Pokud změna územního plánu projde, co bude dál? Navrhovatel změny pak od města pozemek koupí, nebo město parkoviště bude budovat samo?

Nikoho nemůžeme nutit ke koupi pozemku. Nepočítáme s tím, že by parkoviště budovalo město samo, v daném místě není až tak velký nedostatek parkovacích míst, jejichž počet navíc chceme v dohledné době navýšit při úpravách ulice K Nemocnici.

Nově vytvořená parkovací stání na ploše Růžového sadu by měla primárně sloužit pro majitele bytů v novém domě, proto by náklady a realizaci parkoviště měl nést na svých bedrech investor.

Má jako parkoviště v budoucnu sloužit celá plocha dnešního parku?

Rozhodně ne. Existují různé předběžné varianty velikosti parkoviště, všechny ale předpokládají, že by pro tyto účely byla využita výrazná menšina plochy Růžového sadu.

Kolik parkovacích míst má vzniknout? A počítá město, že si nějaká nechá?

To záleží na počtu a dispozicích bytů v plánovaném domě. Bude-li financování plně na bedrech investora, nepředpokládáme, že by část parkovacích míst spravovalo město.

Je nějaký plán, kdy by parkoviště zhruba mělo být hotové?

Není, jde o dlouhodobou vizi.

Místo naproti Růžovému sadu, kde by mohl vyrůst nový dům. Právě k němu by pak měla být nová parkovací místa na ploše dnešní zeleně.

Nový dům na Novasu?

Zastupitelé budou ve čtvrtek rozhodovat třeba také o snížení svého počtu od příštího volebního období nebo o demolici panelového domu na adrese Kamenná 40 u Amerického mostu.

Rozhodovat se bude také o prodeji pozemku u křižovatky ulic Čapkova a Osvobození. Společnost Beja-invest nabídla v aukci cenu ve výši 3355 korun za metr čtvereční. Je to skoro dvojnásobek ceny odhadní. Pozemek o rozloze 1800 metrů čtverečních tak má od města koupit za necelých 7,5 milionu korun (včetně DPH). Firma na něm chce postavit bytový dům.

Zelený pozemek je za 3355 korun/metr čtvereční. Vyrůst na něm má nový bytový dům.

Pokračujte:

Autorka fotek: Alice Hovorková


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.