Ne tak rychle! Zastupitelé zbrzdili obří prodej pozemků

Plán na prodej pozemků po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu nebo louky U Milosrdných bratří nad Zlatou dráhou se minimálně o měsíc odkládá.

Vedení města vyšlo v minulém týdnu vstříc volání zastupitelů za Piráty a ANO a stáhlo z programu zastupitelstva připravenou aukci, ve které developerům chtělo nabídnout celkem 440 tisíc metrů čtverečních pozemků k nové bytové výstavbě.

Původní plán počítal s tím, že by se developeři o rozsáhlé pozemky měli v aukci „utkat“ na konci srpna. Minimální cena za metr čtvereční v aukci měla dělat 350 korun bez DPH. Pokud by se tedy prodej městu podařil, mělo by vyinkasovat minimálně více jak 150 milionů korun.

Jan Vrba (ANO) a Ladislav Tkaczyszyn (Piráti) ale vedení města při čtvrtečním projednání bodu na zastupitelstvu upozornili, že návrh neprojednala městská Komise pro strategický rozvoj a územní plán, ve které sedí třeba i architekti. Podle vedení města to nešlo, protože komise v době nouzového stavu nezasedala.


Podporujeme chebské podnikatele


Konkrétně Vrba pak vedení města vyčítal, že případným zájemcům dali málo času vzhledem k tomu, o jak rozsáhlé území jde a že na něj developeři musí zpracovat i urbanisticko-architektonické studie. Jejich kvalita pak bude z poloviny rozhodovat o výsledku soutěže. Druhou polovinu váhy v konečném rozhodnutí bude tvořit nabídnutá cena.

Vedení města, konkrétně starosta Antonín Jalovec a místostarosta Miroslav Plevný s návrhem na odložení rozhodnutí souhlasili a zastupitelé tak odhlasovali, že se záměr na aukci vrátí k rozhodnutí zastupitelům až poté, co jej projedná už zmíněná komise. Ta by měla kromě jiného navrhnout třeba to, jak dlouhý čas developeři dostanou na přípravu studie zástavby celého území. Podle Plevného původní návrh, který jim dával necelé tři měsíce, vznikl na základě konzultací s úředníky na radnici.

Vedení města chce, aby se z komise projednaný materiál k zastupitelům vrátil už na příští, tedy červnové zastupitelstvo a aby ideálně do konce letošního roku bylo jasné, zda bude o pozemky vůbec zájem.

Plevný by za úspěch považoval, pokud by se našel alespoň jediný zájemce. Podle něj i starosty jde v území po bývalých kasárnách o velmi složitý terén k zástavbě, se kterým developeři budou mít velké náklady například na zasíťování nebo na vybudování souvisejících komunikací.

I proto se vedení města rozhodlo pozemky po kasárnách prodávat spolu s loukou nad krajinkou. Ta má pro developery představovat jedno z hlavních lákadel. K lukrativním pozemkům by se ale mohli dostat až poté, co zastaví pozemky po kasárnách.

Tip: Foto: Dnes bída, zítra vaše nové bydlení. Projděte se kasárnami

Zastupitelé ve čtvrtek naopak schválili všechny další body, na které jsme v minulém týdnu upozornili – hokejisté tak od města dostanou dotaci na druhou ligu, prošla také změna územního plánu pro průmyslový park 2, stejně jako nákup pozemků v areálu nemocnice od kraje a také vyhláška rozšiřující zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti na další lokality.

Poznámka: Na úvodním obrázku je pozemek mezi bývalými kasárnami a Amicou, který je také na prodej.

Čtěte také:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.