Počet lidí bez práce na Chebsku dál roste. Z premianta jsme mezi nejhoršími

Na Chebsku vyrostl počet lidí bez práce podruhé za sebou nejrychleji ze všech okresů v zemi. Míra nezaměstnanosti zde na konci května vystoupala na 4,4 procenta z dubnových 3,7 procenta, oznámil Úřad práce ČR.

Ještě na konci února jsme s 2,15 procenty byli v celorepublikovém žebříčku čtrnáctým okresem ze 77, ve kterých statistici nezaměstnanost sledují, s nejnižší nezaměstnaností. Nyní jsme naopak 16. nejhorší.

Chebský okres se tak rychle dostal z pozice jednoho z republikových premiantů, co se míry nezaměstnanosti týče, mezi okresy s nadprůměrnou nezaměstnaností.

Stále jsme ale okresem s nejnižší nezaměstnaností v Karlovarském kraji. V sokolovském okrese je nezaměstnanost s 5,6 procenty sedmá nejvyšší v zemi, karlovarský okres je na čtrnáctém místě s 4,8 procenty. I v nich nezaměstnanost roste v posledních dvou měsících rychleji, než jinde v republice.

Pro zajímavost: nejvyšší nezaměstnanost byla na konci května v okrese Karviná (7,8 %), nejnižší naopak v Rychnově nad Kněžnou (1,8 %). Celorepublikový průměr dělal 3,6 procenta.


Podporujeme chebské podnikatele


Nezaměstnanost tak zatím nevystřelila v celém Česku tak prudce, jako v jiných zemích. Před koronavirovou krizí jsme byli na třech procentech. Stále zůstáváme zemí s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii.

Ekonomové ale varují, že nezaměstnanost letos bude dál růst a v celé zemi vystoupí až zhruba k pěti procentům. To by znamenalo, že v evidenci úřadů práce bude zhruba půl milionu lidí bez práce, ke konci května jich bylo 266 tisíc. Tyto odhady přitom počítají s tím, že nás letos mine druhá vlna epidemie.

Počet nezaměstnaných na úřadech práce v chebském okrese na konci května dělal 2697 lidí. Před měsícem to bylo 2303, na konci března pak 1505.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v květnu 63 okresů, největší pak okres Cheb (o 17,1 %), Karlovy Vary (o 14,8 %), Mladá Boleslav (o 14,5 %), Praha (o 13,4 %), Sokolov (o 11,9 %), Pelhřimov (o 11 %), Plzeň – město (o 10,5 %) a Česká Lípa (o 10,4 %), spočítali statistici.

Dobrou zprávou naopak je, že zatím u nás neklesá počet volných pracovních míst. Na konci května jich v nabídce úřadů práce v chebském okrese bylo 2403, což je zhruba stejně jako na konci března i dubna. Firmy na Chebsku tedy dál zaměstnance hledají.


Podporujeme chebské podnikatele


Například podle ekonoma Lukáše Kovandy je za rychlým nárůstem nezaměstnanosti v Karlovarském kraji ale i třeba v Praze úplný výpadek turistického ruchu.

„Jde o okresy vyhledávané lázeňskými hosty nejen z Německa, kteří za normálních okolností hojně navštěvují léčebná či relaxační zařízení v Karlových Varech, Mariánských Lázních nebo Františkových Lázních. Na Chebsku, Karlovarsku, ale i v dalších příhraničních oblastech, jako je třeba Sokolovsko, se ve výrazné míře hlásili na úřadech práce pendleři, kteří z důvodu zavádění opatření pro boj s koronavirem přestali dojíždět za prací do Německa,“ říká Kovanda.

„Citelněji narůstala v květnu míra nezaměstnanosti také v turisticky vyhledávaných místech, v čele s metropolí Prahou. Turistický ruch patří mezi sektory nejvíce zasažené omezeními zaváděnými v rámci boje proti šíření koronaviru,“ dodává Kovanda.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Čtěte také:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.